|
|
0.0 (0)
یک کارشناس لبنانی مطرح کرد:
[1397/03/20]

تبلور روحیه مبارزه با رژیم صهیونیستی و آمریکا در روز جهانی قدس/ایران طلایه دار مبارزه با اسرائیل در منطقه  

یک کارشناس لبنانی مطرح کرد:

تبلور روحیه مبارزه با رژیم صهیونیستی و آمریکا در روز جهانی قدس/ایران طلایه دار مبارزه با اسرائیل در منطقه

شنبه 19 خرداد 1397

«قاسم عزالدین» گفت: راهپیمایی های ادامه دار بازگشت فلسطینیان و همچنین حمایت ملت های مختلف جهان از مساله فلسطین در روز جهانی قدس حکایت از آن دارد که بار دیگر روحیه مبارزه با اشغالگران و ائتلاف سه گانه آمریکا، اسرائیل و عربستان که به دنبال حذف مساله فلسطین هستند زنده شده است.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) «قاسم عزالدین» نویسنده و تحلیلگر لبنانی طی مقاله ای در پایگاه خبری شبکه المیادین نوشت: راهپیمایی بازگشت در روز قدس امسال بیانگر این مطلب بود که فلسطینیان از اختلافات رهبران و گروه ها عبور کرده و می خواهند سرنوشت خود را با دستان خود تعیین نمایند. در راهپیمایی بازگشت که در 11 هفته گذشته با اسامی مختلف برگزار شده است فلسطینیان دیگر در انتظار صلح وعده داده شده و موضع گیری های سیاسی از سوی سران فلسطینی و کشورهای عربی نیستند، آنها به سلاح عزم و اراده خود تکیه دارند و با استفاده از وسایل ابتدایی چون بادبادک های آتشین به مبارزه با شهرک نشینان و اسرائیلی ها پرداخته و آنها را دچار مشکل کرده اند.

شاید انتقال سفارت آمریکا به قدس و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل نه تنها حمایت آمریکا از اسرائیل را برای فلسطینیان نمایان کرد بلکه از میزان همراهی عربستان و کشورهای معتدل عربی در حمایت از اسرائیل و حل و فصل مساله فلسطین بر اساس توافق قرن حکایت دارد. دیگر آن گونه نیست که فلسطینیان در فضای مه آلود فلسطین و منطقه که با بهانه های مذهبی و قومی علیه ایران و محور مقاومت ایجاد شده خط سیاه و سفید و تفاوت میان محور مقاومت و محور آمریکایی را تشخیص ندهند.

راهپیمایی گسترده روز قدس در صنعا، صعده و الحدیده یمن زیر بمباران عربستان و در وضعیتی که این کشور دچار ویرانی، بحران و محاصره است دلالت بر آن دارد که یمن مانند فلسطینیان به مقابله با آمریکا، اسرائیل و عربستان اقدام کرده اند و خود را در نبردی واحد علیه دشمنان مشترک قرار داده اند.

ایران که در صدر محور مقاومت در منطقه عربی و اسلامی قرار دارد کشوری است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برای مبارزه با آمریکا و اسرائیل مردم را به گرامیداشت روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه رمضان فرا خواند. اما بزرگداشت این روز جهانی در ایران می تواند ابعاد دیگری نیز داشته باشد و ائتلاف سه گانه جدید میان آمریکا، عربستان و اسرائیل را نیز هدف قرار دهد. این ائتلاف برای از میان بردن مساله فلسطین، ویرانی یمن، وارد کردن ایران به جنگ و در تنگنا قرار دادن ملت ایران با وضع تحریم به بهانه پرونده هسته ای و موشک های بالستیک و حمایت از مقاومت لبنان و فلسطین تلاش می کند.

سوریه که با خطر گروه های مسلح مواجه شد اما در نهایت ارتش و دولت این کشور توانستند بر پروژه سرنگونی نظام غلبه کنند، در راهپیمایی قدس هویت مقاومت و مرکزیت آن در دمشق را فریاد زدند. همچنین بغداد نیز شاهد راهپیمایی بزرگداشت روز قدس پس از پایان یافتن خطر داعش و تجزیه اراضی خود به کشورهای قومی کوچک بود. چنانچه برخی جنبش های مردمی در پاکستان و تونس و کشورهای دیگر همراهی خود با راهپیمایی بازگشت و مقابله با توافق قرن را اعلام کردند.

اما ائتلاف و نزدیکی آمریکا و اسرائیل علیه مردم فلسطین، یمن، سوریه و عراق بسیار عمیق است چنانچه عبدالمک الحوثی رهبر انصار الله یمن در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس به این مساله اشاره کرد. مبارزه با آمریکا همان مبارزه با اسرائیل و حمایت از فلسطین و ملت منطقه است. جنبش مبارزه با آمریکا که در چند سال گذشته متزلزل شده است بار دیگر با پیروزی های قاطع محور مقاومت به ویژه ارتش سوریه زنده شده است. در جریان پیروزی های سوریه جنبش مبارزه با آمریکا موج های تحریک علیه ایران، دولت سوریه و مقاومت در اروپا از گُرده خود برداشت.

جنبش مبارزه در فرانسه و انگلیس با نتانیاهو مخالفت کردند، جنبش تحریم اسرائیل نیز موفق شد تلاش اسرائیل برای استفاده از تیم آرژانتین جهت عادی سازی روابط را ناکام نماید. همزمان با اجلاس سران جی 7 در کانادا تظاهراتی علیه آمریکا و نظام سرمایه داری در روز قدس برگزاری شد. در این تظاهرات شعارهای حمایت از مساله فلسطین و محکومیت جنایات اسرائیل و تسلط آمریکا در صدر قرار داشت.

 

خبرگزاری قدس(قدسنا)

Parameter:346769!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)