|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/09/27]

تحرکات دیپلماسی پارلمانی مجلس دهم فراوان بوده است  

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به فعالیت های دیپلماسی پارلمانی تاکید کردکه مجلس دهم تحرکات دیپلماسی فراوانی داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به خانه ملت:

تحرکات دیپلماسی پارلمانی مجلس دهم فراوان بوده است

1398/09/25 

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به فعالیت های دیپلماسی پارلمانی تاکید کردکه مجلس دهم تحرکات دیپلماسی فراوانی داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز در نشست خبری خود،  در پاسخ به سوال خبرگزاری خانه ملت، مبنی بر اینکه دیپلماسی پارلمانی مجلس دهم چه اندازه به هموار کردن راه دستگاه دیپلماسی کشور کمک کرده است، گفت: این دوره مجلس به ویژه با ریاست دکتر لاریجانی تحرکات دیپلماسی پارلمانی شکل گرفت.

وی ادامه داد: رئیس مجلس، هیات رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تحرکات دیپلماسی فراوانی داشته اند، این تحرکات در راستای همراهی با دیپلماسی رسمی کشور و وزارت خارجه بوده است. ما ممنون و سپاسگزار هستیم این اقداماتی که در ادوار گذشته مجلس در راستای دیپلماسی پارلمانی انجام شده و می شود که در واقع جدا از دیپلماسی رسمی کشور نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشور ابراز امیدواری کرد که دیپلماسی پارلمانی در مجلس ادامه داشته باشد و مجلس آینده در حوزه سیاست خارجی فعال تر ظاهر شود.

موسوی در ابتدای نشست خبری خود در گذشت زهرا عبدالمحمدی، خبرنگار پارلمانی فارس را تسلیت گفت و برای خانواده او از خداوند طلب صبر کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر اخیر رییس مجلس به ترکیه اظهارداشت: علاوه بر این آقای ظریف هم به ترکیه و قطر سفرهایی انجام داد. سفر ترکیه برای شرکت در نشست "قلب آسیا" بود. دیروز هم سفری به قطر داشت و در "دوحه فروم" شرکت و سخنرانی مفصلی انجام داد.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز گزارشی از فعالیت های وزارت امور خارجه و سفرهای معاونین این وزارت خانه ارائه کرد. وی درباره آخرین اقدامات انجام شده درباره کشتی سانچی و عدم همکاری چین، ابراز داشت: موضوع کشتی سانچی، حادثه تاسف‌آوری بود که وزارت امور خارجه تا آنجا که وظیفه‌اش ایجاب می‌کرد برای روشن شدن ابعاد موضوع تلاش کرد. شرکت ملی نفتکش ایران مسئول پیگیری این پرونده است و اقداماتی هم انجام دادند. شایعات اخیر مطرح شده با واکنش این شرکت روبه‌رو شد و آنها تکذیب کردند. 

برنامه ریزی برای سفر رییس جمهوری به ژاپن

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره سفر روحانی به توکیو و اهداف این سفر بیان کرد: آقای آبه نخست وزیر ژاپن به تهران سفر انجام دادند و طبیعی بود که آقای روحانی به ژاپن سفر کنند که در حال تنظیم تاریخ سفر هستیم.  علاوه بر اهداف دوجانبه، دو کشور دارای دیدگاه‌هایی درخصوص مهمترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی هستند که درخصوص مسائل غرب و شرق آسیا و برجامی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار می‌گیرد. 

دانشجویان و استادان در سفر به‌ آمریکا محتاط باشند

وی در رابطه با تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا و هشدار اخیر وزارت امور خارجه برای عدم سفر نخبگان به آمریکا یادآور شد: اخیرا  توصیه کردیم دانشجویان و استادان در سفر به آمریکا حتی اگر ویزا و دعوتنامه داشته باشند، قدری محتاط باشند. آقای سلیمانی هم عادی و قانونی به آمریکا رفته بودند ولی به اتهامات واهی ۱۴ ماه به صورت غیرقانونی در زندان بودند. 

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه درباره گفت‌وگو ظریف در سفر به دوحه فروم درباره جزایر سه گانه گفت: کشورهای عربی هم می‌دانند جزایر سه گانه، ایرانی است. اگر ما از گفت‌وگو صحبت می‌کنیم انتظار داریم این کشورها دست از حمایت‌ها و ادعاهای واهی بردارند. موضوعی نیست که ما آن را در قالب مذاکرات بحث کنیم بلکه موضوعی مسلم و ثابت است و ادعاهای دیگران، واقعیت‌ها را عوض نمی‌کند.

موسوی درباره اعزام هیات‌هایی از ایران و عربستان برای مذاکره با یکدیگر گفت: کشورهایی تلاش می‌کنند که این گفت‌وگو و تنش‌زدایی میان ایران و عربستان انجام شود که فکر با حسن نیت هم است. ایران از این تلاش‌ها استقبال می‌کند ولی ما گاهی با اظهارات دوگانه از سوی مقامات عربستانی شاهدیم که با روح روند ایران و تلاش‌های کشورهای دیگر تناقض دارد. 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای اظهار داشت: در حال بررسی هستیم. هنوز فرصت وجود دارد. ابراز امیدواری می‌کنم در مدت زمان باقی مانده اروپایی‌ها به تعهدات خود به صورت جدی عمل کنند.

موسوی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود سفر روحانی به توکیو با چراغ سبز واشنگتن همراه بوده است، تصریح کرد: روابط ایران با سایر کشورها ارتباطی با کشورهای ثالث ندارد. ما روابط‌مان را با کشورهای ثالث گره نزدیم و امیدواریم دوستان ما روابط خود با ما را به چراغ‌های سبز، زرد و قرمز کشورهای دیگر گره نزنند. ما حامی صلح و امنیت جهانی هستیم. 

وی با بیان اینکه استنباط ما این است که روسیه از همکاری با ایران عقب‌نشینی نکرده است، بیان داشت: مشکل فنی را به دلیل توقف به رسمیت می‌شناسیم. کارشناسان فنی ایران و روسیه در حال بررسی مساله هستند. علت اصلی همزمانی دو اقدام است که طرف روس می‌خواهد ببیند امکان انجام دو اقدام به صورت همزمان وجود دارد یا خیر. 

آماده تبادل زندانیان به دلیل مسائل انسانی هستیم

موسوی با اشاره به اینکه کمتر از سه هزار نفر از اتباع ایران به خاطر جرایم مختلف در کشورهای دیگر زندانی هستند و تعدادی از اتباع کشورهای دیگر به جرایم گوناگون در زندان‌های ما هستند، گفت: اگر وضعیت به گونه‌ای باشد که به خاطر مسائل انسانی ایجاب کند که ما تبادل انجام دهیم، آماده این کار هستیم. متاسفانه تعداد بسیاری از اتباع ما به خاطر همراه داشتن برخی قرص‌ها و عدم رعایت قوانین کشور مقابل سال‌ها در زندان  بوده‌اند که مورد تبادل قرار گرفتند.

وی ادامه داد: آماده تبادل هستیم؛ توپ در زمین آمریکا است. زندانیان آمریکایی هم در ایران مشخص هستند که جرایم آنها امنیتی و جاسوسی است و تعدادی از اتباع ما که گروگان محسوب می‌شوند، بنا به اتهامات واهی در زندان هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وام پنج میلیاردی روسیه به ایران یادآور شد: من کلمه وام را قبول ندارم. ایران و روسیه پروژه‌های مشترکی داریم که قرار شده طرف مقابل آن را تامین اعتبار کند که براساس توافقات طرفین است. این پول هم وام نیست بلکه برای تامین اعتبار برای پروژه‌های مشترک است.

موسوی با بیان اینکه در عراق اتفاقاتی افتاده که خوشایند مردم عراق و کشورهای دوست عراق هم نبود، بیان داشت: ایران ضمن آنکه عراق را کشور مستقلی می‌داند و هیچ در امور عراق دخالت نکرده و نمی‌کند، این تحولات را دنبال کرد. مشاهده هم کردیم دست‌هایی تحولات را علیه ایران به ویژه در نجف سوق دادند. امیدواریم با هوشیاری دولت، قبائل، گروه‌ها، احزاب، عشایر و مرجعیت، ثبات و آرامش به عراق بازگردد و ایران هم در این زمینه، آماده هر گونه همکاری با دولت عراق است.

پیوستن به کنوانسیون‌هایی که FATF ملزم کرده را مفید می دانیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه امیدواریم مصلحت کشور در مجمع تشخیص به درستی تشخیص داده شود، اظهار داشت: ما نظرات خودمان را به صورت شفاف بیان کردیم. عمل و پیوستن به کنوانسیون‌هایی که FATF همه کشورها و بانک‌ها دنیا را ملزم کرده، مفید می‌دانیم و نه به ضرر. همه کشورها برنامه‌های اقدامی دارند و ایران هم برنامه اقدامی که از سوی FATF دارد، در بسیاری از موارد عمل کرده است زیرا ایران به دنبال پولشویی و تامین مالی تروریسم نیست.

وی تاکید کرد: بحث مراودات بانکی ایران با بسیاری از کشورها از جمله کشورهای دوست مطرح است. آنها هم می‌گویند اگر این اتفاق رخ ندهد، امکان همکاری با ایران را ندارند. ما عدم پیوستن به این کنوانسیون را در جهت افزایش فشار تلقی می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران از روی کار آمدن دولت جدید انگلیس استقبال نمی‌کند، تصریح کرد: انگلیس عضو برجام است و تعهداتی به ایران دارد. رفتن یا آمدن دولت‌ها یا ابقای دولت‌ها و تحولات داخلی نباید بر تعهدات خارجی این کشور اثر بگذارد. ما به تصمیم مردم انگلیس احترام می‌گذاریم ولی این کشور ذیل برجام به ایران تعهداتی دارد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره آخرین تحولات مربوط به همکاری‌های ایران و افغانستان خاطرنشان کرد:‌ قرارداد و همکاری‌های جامع ایران و افغانستان میان دو کشور در حال نهایی‌شدن است که هنوز نهایی نشده است. احتمال می‌دهم پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، دو کشور به دنبال نهایی شدن و امضای این توافقنامه باشند.

نپیوستن به FATF مانعی بر مرداودات بانکی با دنیا است

موسوی دراین باره که آیا نباید تصمیم‌گیری درخصوص روند پیوستن به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT در شورای عالی سران قوا انجام شود، ابراز داشت: گفته‌ایم نپیوستن به کنوانسیون‌های FATF مانعی بر مرداودات بانکی با دنیا است و حتی کشورهای دوست. آنها به این کنوانسیون‌ها پیوسته‌اند و طبق مقررات وقتی بخواهند با بانکی با ایران کار کنند نگاه می‌کنند همین مقررات متناظر در ایران وجود دارد تا معرض اتهام قرار نگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما نگرانی نداریم اتفاق بدی برای ما بعد از پیوستن به این کنوانسیون‌های فراگیر رخ دهد که تقریبا همه کشورها عضو آن هستند، عنوان کرد: طبیعتا در برخی مسائل براساس قوانین داخلی عمل می‌کنیم اما این گونه اتهامات واهی از کشور دور می‌شود و تجار و بازرگان ایرانی می‌توانند به همکاری با کشورهای دیگر ادامه دهد.

موسوی درباره اقدامات وزارت امور خارجه درخصوص شیخ زکزاکی یادآور شد: وزارت امور خارجه شرح وظایفی دارد. حمایت از همه مسلمانان در جهان از وظایف ماست. با توجه به اتفاقاتی که برای شیخ زکزاکی رخ داد، همه دستگاه‌های مسئول نگرانی‌های خود را به وزارت امور خارجه اعلام کردند و ما هم در قالب رایزنی‌های که با مقامات نیجریه داشته‌ایم، تلاش کرده‌ایم وضعیت ایشان بهبود یابد. مجموعه اقدامات ایران برای بهبود وضعیت وی و خانواده‌اش است.

تحریم، جایگزین جنگ نیست بلکه خود جنگ است

موسوی درباره اظهارات اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا بیان کرد: منوچین سیاست‌ها و گفتارهای اشتباه دولت آمریکا را تکرار کرده است. او حتی گفته است که تحریم جایگزین جنگ است که می‌گویم تحریم خود جنگ است و حتی بدتر از جنگ. تحریم تروریسم اقتصادی و جنگ اقتصادی است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه آنها پس از خروج از برجام، براساس توهمات خودشان سعی می‌کردند در قالب فشار حداکثری آنچه در برجام به دست نیاوردند، به دست بیاورند که موفق نشدند، گفت: ما شاهد یک نوع سردرگمی از سوی آنها هستیم و معلوم است تکلیف‌شان با خودشان معلوم نیست. خروج آمریکا از برجام غیرقانونی و براساس توهمات‌شان بوده و خلاف قطعنامه 2231 است که به آن رای داده است. راه‌حلی جز بازگشت آمریکا به تعهداتش وجود ندارد.

دست دوستی ما به سوی کشورهای اسلامی دراز است

موسوی درباره سفر عمران خان به ریاض برای میانجیگری میان ایران و عربستان اظهار داشت: هنوز چیزی به ما اعلام نشده است ولی کلیاتی که اعلام شده، از آن استقبال می‌کنیم. تنش در میان کشورهای اسلامی را مضر برای منطقه و جهان اسلامی و همسایگان می‌دانیم. معتقدیم بیگانگان از این شرایط سواستفاده می‌کنند. دست دوستی ما به کشورهای اسلامی دراز است.

استنباط بریان هوک اشتباه است

موسوی در واکنش به اظهارات بریان هوک مبنی بر اینکه وزارت امور خارجه ایران موافق مذاکره با ایران است اما رهبری مانع از آن است، تصریح کرد: استنباط بریان هوک در همه مسائل با اشتباه همراه است. تصمیم‌گیری در سیاست خارجی ایران ساختارمند و سلسله مراتبی است. در فرایند تصمیم‌سازی تنوع دیدگاه وجود دارد ولی وقتی نظام تصمیم بگیرد و آن را ابلاغ کند، وزارت امور خارجه آن را اجرا می‌کند.

وی افزود: این در همه کشورهایی که وزارت امور خارجه ساختارمندی داشته باشند، صدق می‌کند مگر آنکه در وزارت امور خارجه آمریکا که "بلبشو" وجود دارد و هر کس یک حرف می‌زند، این گونه تصمیم‌گیری کنند.

امیدوارم روند آزادی گروگان‌های ایرانی تکرار شود

موسوی درباره روند آزادی مسعود سلیمانی خاطرنشان کرد: مذاکره اصلی با دولت سوئیس بوده است. آنها حافظ منافع آمریکا در ایران هستند. ایران هم از بعد انسان‌دوستانه به این مساله نگاه کرده است. هیچ مذاکره‌ و گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی میان دولت ایران و آمریکا رخ نداده اما امیدواریم این مسئله تکرار شود تا دیگر گروگان‌های ایرانی در زندان آمریکا به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند.

مناسبات ایران و عراق خوب است

موسوی درباره مناسبات ایران و عراق بعد از حمله به کنسولگری ایران در نجف ابراز داشت: روابط ایران با دولت عراق خوب است و ارتباط برقرار است. سفارتخانه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند. هرچند از اتفاق کنسولگری ایران در نجف دلخوریم ولی روابط برقرار است. تماس تلفنی با مقامات عراقی برقرار است و در نشست دوحه هم دیداری میان آقای ظریف و مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق انجام شد. معتقدیم این اتفاقات گذرا است و ثبات و آرامش با تدبیر مردم و مسئولان عراقی به این کشور بازمی‌گردد.

کاظم جلالی به زودی به روسیه می رود

وی درباره زمان اعزام سفیر جدید ایران به روسیه بیان کرد: سفیر جدید ایران، کاظم جلالی، استوارنامه‌شان صادر شده و با رئیس‌جمهوری هم دیدار داشتند. وی به زودی و در چند روز آینده عازم محل ماموریت‌شان می‌شود. دستورکار اصلی وی حفظ، توسعه و تعمیق روابط ایران با روسیه است. از زحمات دکتر سنایی هم که تلاش‌های زیادی انجام دادند و روابط ایران و روسیه را در چهار سال گذشته ارتقا دادند، تشکر می‌کنم./

پایام پیام

 

خبرگزاری خانه ملت

Parameter:450314!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)