|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/06/12]

تحلیلگر صهیونیست: بن‌سلمان شریک اصلی توافق امارات و اسرائیل است  

یک تحلیلگر صهیونیست درباره نقش ولی‌عهد سعودی در توافق ابوظبی-تل‌آویو تأکید کرد که این شاهزاده سعودی، از آغاز، نقش بسیار مهمی در توافق مزبور داشته است.

تحلیلگر صهیونیست: بن‌سلمان شریک اصلی توافق امارات و اسرائیل است

۱۳۹۹-۶-۱۱

یک تحلیلگر صهیونیست درباره نقش ولی‌عهد سعودی در توافق ابوظبی-تل‌آویو تأکید کرد که این شاهزاده سعودی، از آغاز، نقش بسیار مهمی در توافق مزبور داشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، امارات اخیرا با رژیم صهیونیستی در زمینه عادی‌سازی روابط به توافقی دست یافت و با موجی از محکومیت و ابراز انزجار مواجه شد.

«سمدار یبری» تحلیلگر مسائل خاورمیانه‌ در روزنامه «یدیعوت آحارونوت» نوشت که محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی، «شریک اصلی» این عادی‌سازی روابط بوده است.

یبری تأکید کرد که «توافق صلح بین اسرائیل و امارات، یک عملیات تاریخی واقعی است... اصل این مسئله، صلح اقتصادی و همکاری در زمینه‌های فرهنگی و گردشگری است».

شبکه خبری المیادین به نقل از این تحلیلگر صهیونیست گزارش داد، بخش محرمانه و مهم این توافق، «تبادل اطلاعات و زمینه‌های همکاری امنیتی علیه ایران است».

به گفته این تحلیلگر، ولی‌عهد سعودی، «از آغاز به صورت پنهانی، شریک اصلی در هماهنگی برای عادی‌سازی روابط» بوده است.

وی تصریح کرد، روابط خوب بن سلمان با «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و محمد بن زاید در روزهای اخیر، باعث اعمال فشار بیشتر بر طرفین و پیشبرد این توافق شد.

به گفته بیری، بن سلمان اصرار کرد که «امارات، در صف نخست [عادی‌سازی روابط] قرار داشته باشد. روز گذشته، وقتی که هواپیمای "ال عال" از حریم هوایی پادشاهی عبور می‌کرد، سعودی نیز مخالفتی نکرد».

وی با تأکید بر اینکه عبور این هواپیما با «موافقت کامل» سعودی صورت گرفته است، تصریح کرد، کوشنر نیز وعده داده است که بسیاری از کشورهای نیز در مسیر عادی‌سازی روابط قرار دارند.

این تحلیلگر صهیونیست خاطر نشان کرد: «ولی‌عهد سعودی متعهد نشد که چه زمانی [به قافله امارات] ملحق خواهد شد، ولی وعده داد که [به این روند] کمک خواهد کرد».

یبری با اشاره به اینکه همه چیز باید به سرعت، پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام گیرد، تصریح کرد، روابط تل آویو با امارات، «امروز و به صورت ناگهانی شکل نگرفته است... دستکم از 15 سال پیش، اسرائیلی‌ها با گذرنامه‌های خارجی به امارات سفر می‌کردند و بالعکس».

انتهای پیام/

 

خبرگزاری فارس

Parameter:461883!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)