|
|
0.0 (0)
[1400/02/15]

تحلیلگر مسائل غرب آسیا: حادثه دیمونا نقطه عطفی در توازن قوا بین سوریه و رژیم صهیونیستی بود  

«سیدرضا صدرالحسینی» کارشناس مسائل غرب آسیا در قسمت دوم گفت و گوی تفصیلی با ایرنا، اصابت موشک به نزدیکی تاسیسات هسته ای «دیمونا» در رژیم صهیونیستی را نقطه عطفی در شکل گیری توازن قوا بین سوریه و این رژیم دانست.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا: حادثه دیمونا نقطه عطفی در توازن قوا بین سوریه و رژیم صهیونیستی بود

چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400

«سیدرضا صدرالحسینی» کارشناس مسائل غرب آسیا در قسمت دوم گفت و گوی تفصیلی با ایرنا، اصابت موشک به نزدیکی تاسیسات هسته ای «دیمونا» در رژیم صهیونیستی را نقطه عطفی در شکل گیری توازن قوا بین سوریه و این رژیم دانست.

بخش دوم گفت و گوی ایرنا با صدرالحسینی به موضوع حملات رژیم صهیونیستی به مواضع نیروهای دولتی سوریه و همپیمانان آن از جمله ایران و گروه های مقاومت و روابط خارجی سوریه با کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای اختصاص یافت.
این کارشناس مسائل غرب آسیا، برخی اظهارات درباره تعداد حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران را «عددسازی» با هدف «بزرگنمایی قدرت اسرائیل» عنوان کرد و گفت: نقطه به نقطه حملاتی که اسرائیل انجام داده، ثبت شده است؛ چه یک خمپاره چه موشک و چه حمله هوایی. آخرین حمله ای که به مقر ایرانی وارد شد، فرودگاه تی فور بود که تعدادی از ایرانیان شهید شدند و بلافاصله و کمتر از زمان قابل محاسبه رژیم صهیونیستی، این حمله توسط حاج قاسم سلیمانی جبران شد و خود آنها هم پیامش را گرفتند.
صدر الحسینی افزود: معمولا رژیم صهیونیستی سعی می کند به نقاطی که مقاومت و جمهوری اسلامی هست نزدیک نشود چون می داند بدون جواب نخواهد بود.

چرا سوریه جواب حملات اسرائیلی ها را نمی داد؟
کارشناس مسائل سوریه، در پاسخ به این پرسش که چرا دولت سوریه نسبت به حملات اسرائیل به خاک خود واکنش قابل توجهی نشان نمی داد، گفت: نظام سیاسی سوریه به دلایلی که به خودشان مربوط است علاقه مند نبودند طی این ده سال(قبل از شلیک موشک اخیر به دیمونا) یک جبهه جدیدی را در مقابل خودشان بازکنند، ما هم به استدلال آنها کاری نداریم، آنجا سرزمین خودشان است و منافع و مصالح شان را خودشان می دانند و مقاومت هم نمی خواست اقدامی را به دولت سوریه تحمیل کند.
وی ادامه داد: سوریه در آن زمان بر اساس محاسبات خود احساس می کند این حملات آسیب زیادی به آن وارد نخواهد کرد و ارزش ایجاد یک جبهه جدید ندارد، بنابراین دلیل عدم اقدام جدی در مقابل حملات اسرائیل بر اساس ملاحظات دولت سوریه بوده است.

نتانیاهو برای حل مشکلات خود به سوریه حمله می کرد
صدرالحسینی در ارتباط با انگیزه های آتش افروزی های رژیم صهیونیستی افزود: طی این سال ها رژیم صهیونیستی و قبل از اصابت موشک به نزدیکی دیمونا هیچ گونه تهدیدی را از جانب سوریه احساس نمی کرد، البته طی دو سال گذشته تفاوت عملکرد پدافند هوایی سوریه در مقایسه با قبل را فهمید. تعداد این حملات هم رفته رفته کاهش پیدا کرد و بر اساس اسناد، گاهی چهار پنج ماه حمله ای صورت نمی گرفت. دلایل حملات اسرائیل هم بیشتر داخلی بود. به موازاتی که نتانیاهو در داخل با مشکل روبرو می شد سعی می کرد که بحران های داخلی را به خارج منتقل کند.
این کارشناس مسائل منطقه، اصابت موشک به نزدیکی تاسیسات هسته ای رژیم صهیونیستی در دیمونا را نقطه عطف در توازن قوا بین دو طرف عنوان کرد و گفت: با اتفاقی که با اصابت موشک به نزدیکی دیمونا افتاد، رژیم صهیونیستی فهمید که دیگر از این به بعد نمی تواند مبسوط الید باشد. موشکی که به این منطقه اصابت کرد موشک نقطه زن بود اما به این دلیل دیمونا را نزدند، چرا که در صورت انفجار دیمونا تعداد زیادی از مردم بی گناه کشته می شدند. با اینحال، پیامی که باید به رژیم صهیونیستی و نتانیاهو می رسید، رسید.
وی افزود: دو هفته قبل از این قضایا، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی به آمریکا رفت. کمتر از بیست و چهار ساعت بعد از این اتفاق هم یک تیم نظامی امنیتی از رژیم صهیونیستی دوباره به آمریکا رفت. آنها آنجا رفتند تا مشاوره های لازم را بگیرند که مسیر آینده چگونه خواهد بود.
کارشناس مسائل غرب آسیا یکی از نتایج اصابت موشک به نزدیکی دیمونا را که روز اول اردیبهشت صورت گرفت، ناکارامدی سامانه ضد موشکی گنبدآهنین دانست و خاطرنشان کرد: این حادثه یک علامت و هشدار به کشورهایی مثل بحرین و امارات و عربستان سعودی بود که می خواهند کلید امنیت کشور خودشان را به رژیم صهیونیستی بدهند.

آینده روابط کشورهای منطقه و فرامنطقه  با سوریه
روابط خارجی سوریه با کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای محور دیگر گفت و گوی ایرنا با صدرالحسینی بود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا روی کارآمدن جو بایدن در آمریکا باعث تغییر در سیاست های این کشور در قبال سوریه بویژه در زمینه تحریم ها خواهد شد؟، گفت: نباید اینگونه تصور شود که سیاست های منطقه ای دولت آمریکا در دوره بایدن به صورت ماهوی متفاوت از گذشته است. بایدن فعلا در حال ادامه سیاست فشار و قانون تحریم قیصر است. سرقت منابع نفتی در شرق سوریه همچنان از سوی آمریکایی ها صورت می گیرد. بنابراین جز تغییر لحن تغییر عملی در رفتار آمریکا صورت نگرفته و اگر هم بگیرد به دلیل عملکرد مقاومت بوده است.
به گفته وی، تغییر رویکرد برخی کشورهای اروپایی و آسیایی و عربی نسبت به سوریه ارتباطی با دولت بایدن ندارد و از دوره ترامپ آغاز شده است.
 صدرالحسینی توضیح داد: اصلا موضوع تغییر دولت در آمریکا مورد بحث دولت سوریه نیست بلکه این شرایط جبهه مقاومت است که باعث تغییر رویکرد برخی کشورها در قبال سوریه شده است. اینکه می بینیم برخی کشورها که از سوریه فرار کرده و سفارتخانه های خود را بستند، مثل قطر و امارات و حتی عربستان، امروز رویکرد خود را تغییر می دهند، به دلیل شکست آنها از مقاومت بوده است.
وی ادامه داد: با توجه به مقاومتی که نظام سوریه انجام داد و توجه به خواست مردم در قالب صندوق رای باعث تغییر لحن برخی کشورها شده است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:485291!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)