|
|
0.0 (0)
[1398/05/23]

ترامپ از هزار راه رفته دست خالی بازگشت  

ترامپ از هزار راه رفته دست خالی بازگشت

سه شنبه 22 مرداد 1398

بیروت - ایرنا - گرچه خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، آغاز نقض قوانین بین المللی از سوی دولت این کشور نبود، اما تصویر بسیار روشنی از قانون شکنی "دونالد ترامپ" را برای جهان ترسیم کرد.

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به امید به زانو در آوردن ایران، در پی خروج از توافق هسته ای به تشدید تحریم ها علیه تهران متوسل شد، اما به این نیز اکتفا نکرده و به زعم خود در ادامه فشار حداکثری بر ایران به تحریم مقامات بلند پایه روی آورد.

مواضع تند ترامپ و مدتی بعد عقب گرد از آن، اگر نگوییم یکی از مهم ترین و بارزترین ویژگی های دوره ریاست جمهوری او بوده است، بی شک یکی از مهم ترین ویژگی های سیاست خارجه وی بوده است .

تازه ترین موضع گیری ترامپ در قبال ایران، اعلام تحریم علیه "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران است؛، موضعی که نه تنها تصویر روشنی از اتحاد محافل مختلف رسمی و مردمی ایران برای جهان عرضه کرد، بلکه موجب شد متحدان آمریکا از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان نیز مخالفت خود را با آن اعلام کنند.

این در حالی است که وزارت خارجه فرانسه نیز ضمن ابراز نگرانی از تصمیمات آمریکا اعلام کرد که با تحریم وزیر خارجه ایران مخالف است. وزارت خارجه فرانسه همچنین تاکید کرد، انگلیس و آلمان نیز در این خصوص با فرانسه موافق هستند و همگی تاکید دارند، باید تمام کانال های دیپلماتیک با ایران باز بماند.

"غسان جواد " رئیس مجموعه "رسانه ها و مرکز مطالعات سیاسی لبنان" در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این خصوص گفت:  تحریم آمریکا علیه وزیر خارجه ایران نشان داد، تعامل و رفتار واشنگتن  مبتنی بر منطق زور و قلدری و نیز اعمال تحریم است و این چیزی است که ایران آن را نمی پذیرد.

جواد که سردبیر روزنامه الکترونیکی "بیروت پرس" است ، ادامه داد: تصمیمات آمریکا یکجانبه است حال آنکه ایران یک کشور منزوی نیست، بلکه دوستانی در جهان دارد و به تعهدات خود پایبند است و در ایجاد ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی شریک می باشد، از همین رو تحریم وزیر خارجه ایران در واقع بخشی از شدت مواضع کاخ سفید در قبال تهران است که با تفکر گفت و گو در تناقض است و به همین دلیل ایران از ابتدا اعلام کرد، با ترامپ گفت و گو نمی کند.

وی تاکید کرد: ایران تاجایی که امکان داشته باشد، تلاش می کند با گام هایی که تحت قانون بین المللی بر می دارد، ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری آینده شکست دهد.

این تحلیلگر لبنانی اضافه کرد: بی شک اروپایی ها از رفتارهای رئیس جمهوری آمریکا در تنگنا قرار گرفته اند، اما به هر حال با فشارهای آمریکا روبه رو هستند و در این شرایط تمام کاری که اکنون از سوی اروپا در جریان است، تلاش برای ایجاد یک راهکار مشترک به منظور اجرای توافق هسته ای به دور از فشارهای آمریکا است، اما باید پرسید آیا اروپاییها خواهند توانست تحریم های آمریکا علیه ایران را کاهش دهند.

وی تاکید کرد که تا این لحظه نمی توان گفت نشانه های جدی در خصوص تحرک اروپا وجود دارد، هرچند اروپا در تلاش برای ایجاد یک مسیر خاص با ایران است، اما شرکت های این قاره و موسسات آن تا این لحظه نتوانسته اند از تصمیمات آمریکا فراتر بروند.

غسان جواد ادامه داد: این سطح از شدت مواضع آمریکا در قبال ایران تا انتخابات ریاست جمهوری این کشور ادامه خواهد داشت و سپس بر اساس نتایج انتخابات، سیاست آمریکا روشن خواهد شد به این معنی که چنانچه رئیس جمهوری جدیدی در آمریکا روی کار بیاید، شکل جدیدی از تعامل با ایران در پیش گرفته خواهد شد، اما در صورت پیروزی ترامپ، فشار بر ایران ادامه خواهد یافت.

دلیل مواضع ضد و نقیض آمریکا در قبال ایران چیست

"محمد نصرالله " نماینده پارلمان لبنان و  رئیس سابق هیئت اجرایی جنبش "امل" در مورد اقدام آمریکا در تحریم ظریف از یک سو و پیشنهاد گفت و گو با ایران از سوی دیگر به خبرنگار ایرنا گفت: رژیم صهیونیستی به میزان زیادی بر سیاست های آمریکا تاثیرگذار است، به همین دلیل شاهد مواضع ضد و نقیض آمریکا هستیم، به این معنی که گاهی به جنگ تهدید می کند و گاه خواستار گفت وگو می شود.

​​​​​​​

"عدنان منصور" وزیر خارجه سابق لبنان نیز تصمیم آمریکا مبنی بر تحریم ظریف را اقدامی احمقانه دانست و گفت که این تصمیم قادر به محدود کردن دیپلماسی فعال ایران نخواهد بود. ظریف رئیس دیپلماسی ایران است و اوست که مسئولیت گفت و گوها با کشورهای جهان را برعهده دارد، چطور می توان رئیس دیپلماسی یک کشور را در فهرست تحریم قرار دارد و سپس از آن برای گفت و گو دعوت کرد

توافق هسته ای بین مرگ و زندگی

اما روزنامه "الاخبار" لبنان در مطلبی به قلم "زکریا أبو سلیسل" در همین ارتباط  نوشت:  مسیر مذاکرات هسته‌ای با ظریف شاهد یک جهش چشم گیر در روابط ایران و آمریکا بود؛ زیرا وزیر خارجه ایران و همتای آمریکایی اش "جان کری"، موفق شدند رکود روابط دو جانبه بین تهران و واشنگتن را بشکنند که این حاصل مسیر طولانی مذکراتی بود که دو طرف در سال ۲۰۱۲ در عمان آغاز کردند بنابراین موفقیت مذاکرات، کار آسانی نبود و سه سال طول کشید.

الاخبار ادامه داد: طی سه سال گذشته، ظریف به عنوان یک مذاکره کننده کارکشته ایرانی، درخشید ؛ کسی که می‌تواند یک روز با کری و روز بعد با دیگری دیدار کرده و هر دو را در مورد یک عقیده متقاعد کند. اما این مهارت ظریف در تعامل با دولت ترامپ دیوانه نفعی نداشت و با وجود پروازهای مکرر او به نیویورک و دیدار با بسیاری از همتایان غربی اش، نتوانست مانع  خروج دولت جدید آمریکا از توافق هسته‌ای شود.

همانطور که تلاش‌های بی وقفه دیپلماتیک وزیر خارجه محبوب ایران، تا کنون نتوانسته است اروپایی‌های بدقول را مجبور به اجرای تعهداتشان کند. به این ترتیب، توافق هسته‌ای بین مرگ و زندگی قرار دارد، اما همچنان ظریف تاکید دارد که "اگر زمان چهار سال به عقب باز گردد، بار دیگر توافق هسته‌ای را امضا می‌کند".

پایگاه خبری العهد نیز با تاکید بر اینکه ترامپ دیگر گزینه ای در برابر ایران ندارد، نوشت: تحریم ظریف به دلیل مخالفتش با دیدار با ترامپ از نظر دیپلماتیک یک اقدام غیرمتعارف به شمار می آید و نشان دهنده ضعف دولت آمریکا در رویارویی با موضع ایران متبنی بر مخالفت با هرگونه رابطه با واشنگتن است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:425517!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)