|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/11/04]

ترامپ طرح «معامله قرن» را اواخر آوریل اعلام می‌کند  

ترامپ طرح «معامله قرن» را اواخر آوریل اعلام می‌کند

۱۳۹۷/۱۱/۴

سفیر آمریکا در رژیم صهیونیستی خبر داد که رئیس جمهور کشورش، طرح صلح خود برای فلسطین و رژیم صهیونیستی موسوم به «معامله قرن» را اواخر ماه آوریل مطرح می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در رژیم صهیونیستی، امروز پنجشنبه از موعد طرح صلح دولت کشورش برای فلسطین و رژیم صهیونیستی خبر داد. 

طرح صلح «دونالد ترامپ» برای فلسطین، به «معامله قرن» مشهور است و قرار بود اواسط سال ۲۰۱۸ مطرح شود اما تحولات منطقه و آمریکا آن را به تعویق انداخته است. 

به گزارش وبگاه خبری «والّا» اسرائیل، فریدمن امروز به یک دیپلمات غربی گفته است که کاخ سفید معامله قرن را اواخر آوریل (اوایل اردیبهشت ۱۳۹۸)، دو یا سه هفته بعد از انتخابات پارلمانی در رژیم صهیونیستی ارائه خواهد کرد. 

به گفته سفیر آمریکا، این طرح بعد از انتخابات و قبل از تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی مطرح خواهد شد.  انتخابات پارلمان رژیم صهیونیستی نُهم آوریل برگزار می‌شود. 

فریدمن گفته، می‌داند که «زمان سیاسی برای ارائه طرح همزمان با تشکیل دولت [جدید رژیم صهیونیستی] پیچیده است» اما زمان مناسب است و می‌تواند فرصتی برای سران اسرائیل فراهم کند تا طرح را بپذیرند. 

«معامله قرن» یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است اما طرف‌های مختلف درباره جزئیات آن هنوز اختلاف‌نظرهای جدی دارند.

در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود اما مشخص نیست با تعویق طرح، چقدر از آن تغییر کرده یا خواهد کرد. اردن پیشتر به مسئله آوارگان و جایگزینی خاک این کشور بشدت معترض بود.

بر اساس این طرح دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف و ب و بخش‌هایی از منطقه ج کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری فارس

Parameter:384622!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)