|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/09/27]

ترکیه در صدد کاهش نقش عملیاتی پایگاه هوایی اینجرلیک است  

ترکیه در صدد کاهش نقش عملیاتی پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب این کشور است و به همین علت، این پایگاه نظامی چندملیتی دیگر اهمیت سابق خود را ندارد.

ترکیه در صدد کاهش نقش عملیاتی پایگاه هوایی اینجرلیک است

۲۷ خرداد ۱۳۹۷

آنکارا- ایرنا- ترکیه در صدد کاهش نقش عملیاتی پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب این کشور است و به همین علت، این پایگاه نظامی چندملیتی دیگر اهمیت سابق خود را ندارد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، پایگاه هوایی اینجرلیک در استان آدانا در جنوب ترکیه که به عنوان یک پایگاه نظامی مهم منطقه ای در نزدیکی مرزهای اتحاد جماهیر شوری از سال 1955 فعال شده است، با فروپاشی شوروی و جلوگیری ترکیه از استفاده آن در عملیات های منطقه ای توسط آمریکا و متحدانش، دیگر آن اهمیت دوران جنگ سرد را ندارد.
هم اکنون تعدادی از کشورهای عضو ناتو و نیز برخی کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش در این پایگاه نظامی نیروی مسلح مستقر کرده اند ولی اقدامات آنها در مبارزه علیه گروه های تروریستی مطابق خواسته ترکیه نبوده است.
ترکیه انتظار داشت که کشورهای حاضر در ائتلاف ضدداعش در عملیات سپر فرات که سال گذشته در منطقه الباب و اعزاز در شمال سوریه و علیه داعش انجام داد و نیز در عملیات شاخه زیتون که در اوایل سال جاری میلادی برای آزادسازی شهر عفرین از دست یگان های مدافع خلق سوریه در شمال سوریه انجام شد، از حمایت نیروهای ناتو حاضر در اینجرلیک برخوردار شود ولی این اتفاق نیفتاد و به همین علت مقامات ترکیه حضور آنها را در اینجرلیک برای کشور ترکیه غیرمفید می دانند.
هر چند که مقامات ترکیه تا کنون به صورت رسمی سخنی مبنی بر تعطیلی پایگاه اینجرلیک نگفته اند ولی زمزمه هایی مبنی بر این امر وجود دارد و دولت ترکیه به انحای مختلف در صدد کاستن از اهمیت این پایگاه و ایجاد محدودیت در فعالیت آن است.
تنش بین ترکیه و آلمان که در ایام همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه در فروردین ماه سال 1396 به وجود آمد، موجب شد که دولت ترکیه سال گذشته با بازدید نمایندگان مجلس آلمان از مقر یگان های نظامی این کشور در پایگاه نظامی اینجرلیک مخالفت کند.
پس از این اتفاق، دولت آلمان تصمیم به خروج از این پایگاه و انتقال به پایگاهی در خاک کشور اردن گرفت و این کار با استقبال دولت ترکیه انجام شد و بر این اساس، 250 نیروی نظامی آلمانی مستقر در پایگاه اینجرلیک ترکیه که در قالب نیروهای ناتو و ائتلاف کشورهای ضد داعش در این پایگاه حاضر شده بودند، به پایگاهی در خاک کشور اردن نقل مکان کردند.
روزنامه 'وال استریت ژورنال' آمریکا نیز اواخر اسفندماه سال گذشته گزارش داد که آمریکا از تابستان گذشته شمار عملیات نظامی خود از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه را به شدت کاهش داده و در حال بررسی کاستن از نیروهای مستقر در این پایگاه است.
تحلیل گران معتقدند که تنش به وجود آمده در روابط دو کشور ترکیه و آمریکا که در پی چندین موضوع مهم سیاسی ایجاد شده، از جمله دلایل این امر است.
ارسال تسلیحات از سوی دولت آمریکا به دو گروه کُردی یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) در شمال سوریه در ماه های گذشته، موجب بروز تنش بین آمریکا و ترکیه شده و روابط دو طرف را تا آستانه بحران سوق داده است.
علاوه بر این، نقش حمایتی آمریکا از حضور این نیروها در شهر منبج که ترکیه آنجا را پایگاه تروریست ها می داند و نیز خودداری آمریکا از استرداد فتح الله گولن متهم کودتای نافرجام 15 جولای 2016 به همراه محاکمه مدیران بانکی ترکیه در آمریکا به اتهام دور زدن تحریم های ایران از جمله موضوعاتی بود که به اختلاف بین آنکارا و واشنگتن دامن زد و موجب اثرگذاری در همکاری های نظامی دو کشور شد.
به نوشته وال استریت ژورنال، آمریکا در ماه ژانویه (دی – بهمن سال 1396) یک گردان از جنگنده‌های اِی-10 خود را از پایگاه اینجرلیک به افغانستان انتقال داده و همزمان شمار اعضای خانواده نظامیان ارتش را که در این پایگاه مستقر هستند، کاهش داد.
مقامهای آمریکایی می‌گویند که آنکارا رسما محدودیت جدیدی برای استفاده از اینجرلیک وضع نکرده، اما واشنگتن به تازگی با 'چالش هایی' برای استفاده از این پایگاه مواجه شده است و به همین علت، هم اکنون هیچ جنگنده آمریکایی به صورت دائمی در این پایگاه مستقر نیست.
رسانه های ترکیه در دو سال گذشته همواره پایگاه هوایی اینجرلیک را یکی از مکان های مهم هدایت کودتای نافرجام 15 جولای 2016 دانسته و با اشاره به نقش پیدا و پنهان آمریکا در این زمینه، خواهان پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در این پایگاه نظامی شده اند.
سال گذشته، همزمان با اولین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه و با چراغ سبز مقامات ترکیه، هزاران نفر از معترضان و اعضای جمعیت جوانان آناتولی با تجمع مقابل پایگاه نظامی اینجرلیک در استان آدانا، خواستار تعطیلی این مرکز نظامی شدند.
این افراد با اشاره به دخالت و نقش آمریکا در کودتای نافرجام ترکیه، از دولت ترکیه خواستند ضمن بستن این پایگاه نظامی، نظامیان آمریکایی حاضر در آن را نیز اخراج کند.
در این برنامه صالح توران رئیس جمعیت جوانان آناتولی با اشاره به نقش آمریکا در انجام کودتای ترکیه اظهار کرد که استقرار جنگنده های آمریکائی در ترکیه برای دخالت در امور داخلی کشور و منطقه توجیهی ندارد و دولت ترکیه باید هر چه سریعتر آن را به روی جنگنده های آمریکا و ناتو ببندد.
همچنین سال گذشته دو فروند پهپاد آمریکایی در شهرستان 'ویران شهر' استان شانلی اورفا و نیز در شهرستان جیلان استان آدانا و در اطراف پایگاه اینجرلیک در جنوب ترکیه سقوط کرد که برخی از رسانه های ترکیه با اشاره به غیرقانونی بودن پرواز این پهپادها در منطقه بدون اجازه مراجع نظامی ترکیه، علت سقوط این پهپادها را هدف قرار گرفتن توسط یگان های نظامی ترکیه اعلام کردند.
برخی رسانه های ترکیه سال گذشته اعلام کردند که پهپادهای آمریکایی به پرواز در آمده از پایگاه هوایی اینجرلیک در صدد جمع آوری اطلاعات و تصاویر از تحرکات نظامی ترکیه در جنوب این کشور بودند که مورد هدف قرار گرفته و سرنگون شدند.
دولت ترکیه همچنین سال گذشته اعلام کرد که یک نفر عضو گروه داعش تبعه کشور روسیه را که قصد حمله به هواپیماهای در حال پرواز آمریکا در پایگاه هوایی اینجرلیک را داشت، در اطراف این منطقه نظامی دستگیر کرده است که به نظر می رسد این خبر هم با هدف نگران کردن مقامات نظامی آمریکا برای جدی تر شدن خروج آنها از اینجرلیک منتشر شده باشد.
در آخرین اظهار نظر در خصوص فعالیت پایگاه نظامی اینجرلیک، بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه روز گذشته با حضور در برنامه 'انتخابات زودهنگام' کانال یوتیوب بابالا.تی.وی اعلام کرد: پایگاه هوایی اینجرلیک تنها در راستای مبارزه با تروریسم مورد استفاده قرار می گیرد و اجازه حمله از آن به هیچ کشوری داده نخواهد شد.
وی درباره درخواست احتمالی آمریکا برای استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک جهت حمله به ایران بیان کرد که کشورش اجازه استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب این کشور را برای حمله احتمالی به ایران نخواهد داد.
وی تاکید کرد: ترکیه تنها در صورت مبارزه با تروریسم، اجازه استفاده از پایگاه اینجرلیک را می دهد و آمریکا نمی تواند به هیچ وجه برای حمله به کشوری از آن استفاده کند.
وی اضافه کرد: در دوران اشغال عراق نیز، آمریکا نتوانست از خاک ترکیه برای حمله به عراق استفاده کند و با مصوبه یکم مارس، با موضوع استفاده از خاک و پایگاه های ترکیه مخالفت کردیم.
وی تاکید کرد: تصور قرار گرفتن در صف مقابل همسایه مان در یک جنگ احتمالی، محال بوده و امکان ندارد.
به گزارش ایرنا، پایگاه هوایی اینجرلیک یک فرودگاه نظامی متعلق به نیروی هوایی ترکیه است که در شهر آدانا در جنوب کشور ترکیه قرار دارد.
گفته می شود، حدود پنج هزار نفر از نظامیان نیروی هوایی آمریکا و وابستگان آنها در پایگاه هوایی اینجرلیک مستقر هستند ولی منابع محلی می گویند که در سال های اخیر تعداد نیروهای خارجی و به خصوص آمریکایی در منطقه به شدت کاهش یافته و حتی واحدهای تجاری و خدماتی ساخته شده در نزدیک منطقه اسکان خانواده نظامیان نیز به علت کاهش تعداد آنها تعطیل شده است.
آمریکا حمله به برخی از اهداف نظامی خود را در سوریه را با استفاده از این پایگاه انجام داده است.
برخی شنیده ها نیز حاکی است که آمریکا تعدادی از بمب های اتمی خود را در این پایگاه نگهداری می کند.
موضوع وجود بمب های اتمی آمریکا در چارچوب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در پایگاه هوایی اینجرلیک به ویژه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان جنگ سرد، همواره مورد توجه و انتقاد فعالان مدنی در ترکیه و جامعه بین المللی بوده است.
به رغم این، تاکنون هیچ گونه اظهار نظر رسمی درباره تعداد واقعی این بمب ها و اختیارات آمریکا در استفاده از این بمب ها در قلمرو ترکیه از سوی مقامات آنکارا و واشنگتن و یا ناتو انجام نشده است.
تعداد بمب های اتمی آمریکا در پایگاه اینجرلیک به طور رسمی اعلام نشده ولی در اسنادی که ویکی لیکس آن را در سال 1390 افشا کرد، تعداد این بمب ها بین 60 تا 70 عدد ذکر شده است.
در این اسناد آمده است که تعداد بمب های اتمی آمریکا در ترکیه در سال 2001 میلادی 90 عدد بود که با تعطیلی پایگاه های آمریکا در 'آکینجی' آنکارا و 'بالیک اسیر'، بمب های موجود در این پایگاه ها نیز به پایگاه اینجرلیک منتقل و کاهش داده شده است.
ترکیه در سال 1953 میلادی به ناتو پیوسته و گفته می شود اولین بمب اتمی نیز در سالهای 1960 به ترکیه آورده شده است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:450317!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)