|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/06/03]

ترکیه ساخت مسکن جدید در سرزمین های اشغالی را محکوم کرد  

ترکیه ساخت مسکن جدید در سرزمین های اشغالی را محکوم کرد

جمعه 02 شهریور 1397

آنکاراـ ایرناـ وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه ای، تصویب طرح احداث بیش از دو هزار واحد‌ مسکونی جدید یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن توسط رژیم صهیونیستی را غیرقابل قبول خوانده و محکوم کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: اقدامات رژیم صهیونیستی در تصویب طرح احداث بیش از 2 هزار واحد مسکونی جدید در کرانه باختری رود اردن با حقوق بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل منافات کامل دارد و به روند صلح آسیب می زند.
در این بیانیه همچنین آمده است که مخالفت با این اقدامات ناقض حقوق اصلی فلسطینی ها، یک مسئولیت قانونی و انسانی است و ما جامعه جهانی را به اقدام در این رابطه فرا می خوانیم.
خرداد ماه سال جاری، مقام های رژیم صهیونیستی احداث 2 هزار و هفتاد واحد مسکونی در سرزمین های اشغالی کرانه باختری رود اردن را مطرح کردند.
شهرک جدید حدود 14.5 هکتار مساحت خواهد داشت و خود بخشی از یک طرح بزرگ شهرک نشینی است که سال 2017 ساخت آن تصویب شد و 660 هکتار مساحت دارد.
'آویگدور لیبرمن' وزیر جنگ رژیم صهیونیستی چندی پیش (3 خرداد 97) اعلام کرد که از کمیته برنامه ریزی این رژیم می خواهد در اسرع وقت مجوز ساخت 2 هزار و 500 واحد مسکونی در 30 شهرک کرانه باختری رود اردن را صادر کند.
رژیم اسرائیل از 1967 تاکنون در کرانه باختری 131، در قدس شرقی 10 و در تپه های کرانه باختری 116 شهرک یهودی نشین ساخته است و در شهرک های کرانه باختری نیم میلیون و در قدس شرقی 220 هزار شهرک نشین یهودی زندگی می‌کنند که قرار است شمار آن‌ها در کرانه باختری به یک میلیون نفر افزایش یابد.
براساس قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، شهرک سازی در کرانه باختری فاقد مشروعیت است.
با وجود آن که قطعنامه های سازمان ملل، شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین را فاقد وجاهت قانونی دانسته است، اما رژیم صهیونیستی نه تنها اقدامی برای توقف شهرک سازی های غیر قانونی انجام نمی دهد، بلکه با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و حمایت همه جانبه واشنگتن از تل آویو، روند ساخت آن شدت گرفته است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:353377!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)