|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/12/14]

تعویق اعلام نتایج نهایی انتخابات فلسطین اشغالی/ حزب نتانیاهو با اختلاف کم پیشتاز است  

علی‌رغم پایان یافتن شمارش آراء انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی اما کمیته مرکزی انتخابات انتشار نتایج نهایی را به تعویق انداخت.

تعویق اعلام نتایج نهایی انتخابات فلسطین اشغالی/ حزب نتانیاهو با اختلاف کم پیشتاز است

چهارشنبه 14 اسفند 1398

علی‌رغم پایان یافتن شمارش آراء انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی اما کمیته مرکزی انتخابات انتشار نتایج نهایی را به تعویق انداخت.

کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که شمارش تمامی آراء مأخوذه در انتخابات سراسری روز گذشته در فلسطین اشغالی به پایان رسیده است.

به نوشته روزنامه «هاآرتص» با این حال کمیته مرکزی انتخابات می‌گوید بنا به دلایلی از جمله راستی‌آزمایی آراء شمارش‌شده، اعلام نتایج نهایی انتخابات را تا عصر امروز (به وقت محلی) به تعویق انداخته است.

این کمیته همچنین ساعت ۷:۲۵ امروز به وقت محلی (۸:۵۵ دقیقه به وقت تهران) با اعلام تازه‌ترین نتایج از انتخابات گفت با شمارش ۳۴ درصد از کل آراء حزب لیکود به ریاست «بنیامین نتانیاهو» حدود پنج درصد از حزب آبی‌وسفید به ریاست «بنی گانتز» پیش است.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، حزب لیکود تا کنون با ۲۸،۷۳ درصد از کل آراء می‌تواند به ۳۶ کرسی پارلمان رژیم صهیونیستی و حزب آبی‌وسفید با ۲۳،۲۶ درصد از رأی‌های مأخوذه، به ۲۸ کرسی کنست برسد.

بر این اساس، حزب «لیست مشترک اعراب» که به عنوان سومین حزب بزرگ در فلسطین اشغالی شناخته می‌شود، فعلا با حدود دو درصد پیشرفت نسبت به انتخابات قبلی، حائز ۱۲،۳۶ درصد آراء و تعداد ۱۵ کرسی در پارلمان رژیم صهیونیستی شده است.

نتانیاهو بامداد امروز، در حالی که هنوز نتیجه خاصی از میزان رأی هر حزب مشخص نبود، طی سخنرانی در جمع هواداران خود، اعلام پیروزی کرد و گفت که بر خلاف تمام انتظارات پیروز این انتخابات شده است.

به نوشته هاآرتص، وی تلویحاً این موضوع را با تلاش‌های کابینه خود برای برقراری روابط با برخی کشورهای عربی مرتبط دانسته و مدعی شد: «وقتی می‌گویم که با کشورهای عربی بیشتری توافق صلح امضا خواهیم کرد، فقط حرف نمی‌زنم. کارهایی در حال انجام شدن است و این فقط گوشه‌ای از کل ماجراست».

در حالی که بیشتر نظرسنجی‌ها در فلسطین اشغالی حاکی از احتمال پیروزی نتانیاهو در این انتخابات است، اما گانتز بدون پذیرش شکست، تاکید کرد که باید تا زمان اعلام نتایج نهایی صبر کنند.

بر این اساس، گانتز طی سخنرانی در جمع هواداران خود در تل‌آویو، گفت: «می‌دانم حسی از سرخوردگی وجود دارد ولی ما از اصول خود دست نمی‌کشیم و به راهمان ادامه می‌دهیم».

سومین انتخابات سراسری پارلمانی در فلسطین اشغالی طی یک سال اخیر، روز دوشنبه (دوازدهم اسفند) از ساعت ۷ صبح به وقت محلی (۸:۳۰ به وقت تهران) آغاز شده و ۱۱ حزب رقابت خود برای کسب ۱۲۰ کرسی پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) را آغاز کردند.

در حالی که نتانیاهو و گانتز روز گذشته در کارزارهای انتخاباتی خود ادعای پیروز شدن در انتخابات امروز را داشتند اما پیمایش‌های افکارسنجی که طی یک ماه قبل در فلسطین اشغالی برگزار شده بود، حاکی از تداوم بن‌بست سیاسی و عدم تشکیل کابینه در رژیم صهیونیستی بودند.

از جمله نظرسنجی‌هایی که طی دو سه روز اخیر انجام شد می‌توان به پیمایش وبسایت عبری‌زبان «والانیوز» اشاره کرد که بر اساس آن دو حزب گانتز و نتانیاهو احتمالا با ۳۴ کرسی، برابر خواهند شد و ائتلاف راست و چپ نیز کماکان از رسیدن به اکثریت عاجز خواهند بود.

 

العالم

Parameter:453865!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)