|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/07/01]

تلاش رئیس رژیم صهیونیستی برای ممانعت از برگزاری انتخابات مجدد  

تلاش رئیس رژیم صهیونیستی برای ممانعت از برگزاری انتخابات مجدد

دوشنبه 01 مهر 1398

رئیس رژیم صهیونیستی مذاکراتش را با احزاب کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) درباره تشکیل دولت جدید و با هدف ممانعت از برگزاری انتخابات مجدد آغاز کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه روسیا الیوم، روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی یکشنبه مذاکراتش را با احزاب کنست درباره تشکیل دولت جدید برای ممانعت از برگزاری انتخابات مجدد آغاز کرد. هدف از مذاکرات این است که مشخص شود بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که دوره نخست‌وزیری‌اش به پایان رسیده یا بنی گانتس، رئیس ائتلاف آبی-سفید که پیروز انتخابات شد و بیشترین کرسی‌ها را به دست آورد کدام یک مامور تشکیل دولت جدید خواهند شد.

ائتلاف آبی-سفید در انتخابات سه‌شنبه ۱۷ سپتامبر ۳۳ کرسی و حزب لیکود به ریاست نتانیاهو در جایگاه دوم ۳۱ کرسی را از مجموع ۱۲۰ کرسی پارلمان به دست آوردند.

در صورت انتخاب یکی از آن دو از سوی رئیس‌ رژیم صهیونیستی نخست وزیر مکلف ۲۸ روز برای تشکیل ائتلاف حاکم و تحویل آن به کنست و کسب رای اعتماد وقت دارد و از جمله اختیارات ریولین همچنین تمدید ۱۴ روزه این مهلت است.

نتایج اخیر انتخابات به هیچ کدام از رؤسای دو حزب لیکود و آبی-سفید اجازه تشکیل دولت را نمی‌دهد و همین مساله نشان می‌دهد که احتمالا مذاکرات درباره تشکیل دولت جدید به بن بست بخورد. در این صورت برای بار سوم انتخابات برگزار خواهد شد.

ریولین متعهد شده که نهایت تلاش خود را برای ممانعت از این سناریو به کار گیرد و اگر گانتس و نتانیاهو در تشکیل دولت شکست بخورند وی گزینه دیگری را انتخاب خواهد کرد و آن تشکیل دولت فراگیر با تقسیم پست نخست‌وزیری میان این دو حزب اصلی است.

ریولین خواهان تشکیل دولتی باثبات شامل دو حزب لیکود و آبی-سفید شد و گفت: این خواسته مردم است. هیچ کسی نمی‌خواهد انتخابات برای بار سوم برگزار شود.

از سوی دیگر، آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی اعلام کرد که او نه نتانیاهو و نه بنی گانتس را برای تشکیل دولت مناسب نمی‌داند.

وی خواهان تشکیل دولت فراگیر میان حزبش، حزب لیکود و آبی-سفید شد و گفت: من نمی‌توانم اکنون از نتانیاهو حمایت کنم چراکه وی آماده تشکیل ائتلاف دولتی با احزاب یهودی تندرو در اسرائیل است. هیچ کسی نمی‌تواند از گانتس هم حمایت کند چراکه او هم احتمالا به توافقی با احزاب تندرو یا احزاب عربی می‌رسد.

قبل از آغاز این مذاکرات ریولین نشستی را با جیسون گرینبلات، فرستاده کاخ سفید در روند صلح خاورمیانه برگزار کرد.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:430835!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)