|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
پیام رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد درگذشت حسین شیخ الاسلام/
[1399/12/19]

تلاش مرحوم شیخ الاسلام برای تقویت حزب الله لبنان یکی از صفحات زرین خدمت او به جبهه مقاومت است  

او علاوه بر مسئولیت های رسمی خود مشاوری مجرب و صاحب نظری دلسوز و پرتلاش در بسیاری از مراکز فکری و اندیشه ورزی کشور بود که همواره تحلیل ها و آرای برآمده از تجربه و علم و اعتقاد او در نشست ها و شاخص ها اثرگذار بود

پیام رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد درگذشت حسین شیخ الاسلام/

تلاش مرحوم شیخ الاسلام برای تقویت حزب الله لبنان یکی از صفحات زرین خدمت او به جبهه مقاومت است

 سه شنبه 19 اسفند 1399

او علاوه بر مسئولیت های رسمی خود مشاوری مجرب و صاحب نظری دلسوز و پرتلاش در بسیاری از مراکز فکری و اندیشه ورزی کشور بود که همواره تحلیل ها و آرای برآمده از تجربه و علم و اعتقاد او در نشست ها و شاخص ها اثرگذار بود

خبرگزاری قدس- دکتر "محمد باقر قالیباف" رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت مرحوم حسین شیخ الاسلام از مشاوران با سابقه و مجاهد وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادوار گذشته، شخصی که بسبب فعالیت های پیوسته اش در همکاری و یاری رسانی به نیروهای مقاومت اسلامی منطقه و ضدبت با رژیم صهیونیستی شناخته می شد، پیام ویدیویی را ارسال کرد.

مکتوب این سخنرانی به صورت جداگانه در متن ذیل کار شده است:

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا»

در اولین سالگرد درگذشت برادر عزیزمان حسین شیخ الاسلام هستیم یاد آن برادر سعید را گرامی می داریم و علو درجات معنوی او را از خداوند سبحان مسئلت می داریم. برادر عزیزمان جناب آقای شیخ الاسلام بدلیل حضور موثر فکری و عملی  و مسئولیت های اجرایی مختلف در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا پیوستن به جوار غفران رحمت الهی گنجینه ای ارزشمند از حافظه تاریخی و دیپلماسی و مدیریت انقلابی در سال های آغازین انقلاب اسلامی و در دوران جنگ تحمیلی و نیز سال های رشد و بالندگی در نظام مقدس جمهوری اسلامی به شمار می رود. او از همان سال های آغازین روزهای مشارکت و فعالیت انقلابی خود در نهضت امام (رضوان الله علیه) و در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از سنگر مبارزه با نگاه متفکرانه و شجاعانه فاصله نگرفت و هرگز خارج نشد.

مرحوم شیخ الاسلام شناخت دقیق و عالمانه ای از نظام سلطه و غده سرطانی رژیم صهیونیستی داشت. دشمنی آمریکا و صهیونیزم علیه ملت ایران را آرمان مقدس فکری و اعتقادی خود می دانست و در هر منصب و مقامی که بود در دفاع از انقلاب اسلامی  و خدمت به آرمان های انقلاب و خدمت به مردم ایستادگی می کرد و هرگز کوتاهی نکرد او کسی بود که به اندیشه های مدیریتی و انقلابی و خط امامی و ولایی در هر شرایطی عمل می کرد و هرگز به سرزنش دیگران وقع نمی گذاشت. همواره گوش و نگاهش به سمت رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان ولی امر مسلمین بود.

در حوزه دیپلماسی به حق می شود او را یک الگو و از موثرترین معماران دیپلماسی انقلابی و جهادی در عرصه دیپلماسی در تراز انقلاب اسلامی توصیف کرد، گرچه تفکر انقلابی و جهادی و روحیه مقاومت در مرحوم شیخ الاسلام جوهر اعتقادی داشت اما چه بسا همکاری مستقیم وی به عنوان معاون سیاسی امور خارجه با شهید رجایی در دوران نخست وزیری او و همزمان سرپرستی وزارت امور خارجه تفکر و سلوک و عمل انقلابی و جهادی را در او عمق بخشید و غنای بیشتری به او داد. دوران حضور این عزیز از دست رفته در مجلس هفتم به عنوان نماینده مردم شریف شهر تهران الگویی از نمایندگی متواضعانه و در عین حال مسئولانه در خانه ملت را از خود به نمایش گذاشت و در ادامه نیز تجربه گرانقدر سیاسی دیپلماتیک و پارلمانی و بین المللی خود را مخلصانه در کسوت مشاور مجلس شورای اسلامی، مدیر کل بین الملل و دبیرکل کنفرانس بین المللی و حمایت از انتفاضه فلسطین به خدمت در آورد. او حیات فکری و نقش آفرینی خودش را در سیاست خارجه منطقه ای و بین المللی را با حیات شجره طیبه مقاومت اسلامی گره زد و هیچگاه از آرمان مقاومت و آزادی قدس شریف فاصله نگرفت. «تلاش متعهدانه و دلسوزانه مرحوم شیخ الاسلام برای تقویت مقاومت اسلامی در لبنان بویژه حزب الله یکی از صفحات زرین خدمت او به جبهه مقاومت اسلامی است.» آرمان فلسطین و مقابله با دشمن صهیونیستی در اندیشه سیاسی او یک جایگاه ویژه داشت این جایگاه عمیق و خدشه ناپذیر بود.

حمایت و تقویت مقاومت ضدصهیونیستی شاخصه ی حرکت او در آوردگاه سیاست خارجی و روابط بین الملل بود نقش برجسته او در فراکسیون حامیان قدس و فلسطین در مجلس شورای اسلامی و قریب به 7 سال دبیرکلی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در زمره ی خدمات برجسته او به آرمان فلسطین و مقاومت به شمار می رفت.

برادر شیخ الاسلام در زمان مسئولیت خود به عنوان معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز ضمن تلاش معتقدانه و مخلصانه در مسیر تقریب میان ابناء امت اسلامی قدس را از شاخصه های مهم حرکت در مسیر تقریب و وحدت میان امت اسلامی قرارداد. او علاوه بر مسئولیت های رسمی خود مشاوری مجرب و صاحب نظری دلسوز و پرتلاش در بسیاری از مراکز فکری و اندیشه ورزی کشور بود که همواره تحلیل ها و آرای برآمده از تجربه و علم و اعتقاد او در نشست ها و شاخص ها اثرگذار بود. مرحوم شیخ الاسلام با شناخت درست از هدف و مقصد فعالیت های سیاسی داخلی و خارجی خود در هر منصبی به عنوان سربازی فداکار در خدمت نظام،انقلاب، ولایت، رهبری ملتزم و وفادارانه عمل کرد و این مشی سربازی را تا واپسین روزهای حیات خود ترک نکرد او زبانی گویا و صدایی رسا برای انقلاب اسلامی در هر اجتماع و در هر نشست و فرصتی بود.

اکنون یک سال است که آقای شیخ الاسلام آن انسان نجیب،پاک طینت، خدوم، متواضع، مجاهد و محب اهل بیت از میان ما رفته است اما تفکر مقاومت و جهادی را در بدنه دستگاه دیپلماسی و مراکز اندیشه ورزی حوزه مقاومت کشور از خود به یادگار گذاشته است با رفتن او نظام جمهوری اسلامی چهره خدوم و ارزشمند و کم نظیر از نسل کارگزاران اندیشه ورز انقلابی و جهادی را از دست داده اما نام و یاد او به دلیل پاکی و اخلاص و نورانیت اندیشه و خدمات خالصانه اش صدقه جاریه باقی خواهد ماند و او را در صحیفه نظام مقدس طیبه جمهوری اسلامی ماندگار خواهد کرد یادش گرامی و روح بلند او با ارواح طیبه شهدا و امام شهدا محشور باد.

در پایان هم وظیفه خود می دانم که یاد سایر همکاران خود در مجلس یازدهم از جمله مرحومه سرکار دکتر خانم "فاطمه رهبر" نماینده منتخب مردم تهران، مرحوم "عیسی جعفری" نماینده مردم بهار و کبوتر آهنگ و مرحوم "محمد علی رمضانی" نماینده مردم آستانه اشرفیه را که به علت ابتلا به بیماری کرونا و یا عوارض ناشی از جانبازی دوران دفاع مقدس در یک سال گذشته دار فانی را وداع گفتند گرامی بدارم و برای روح بلندشان غفران و رحمت و آرامش ابدی از خداوند بزرگ مسئلت نمایم.

به گزارش قدسنا مرحوم حسین شیخ الاسلام دیپلمات پر سابقه و عضو هیئت امناء جمعیت دفاع از ملت فلسطین سال گذشته در تاریخ 15 اسفند بر اثر ابتلا به ویروس کورنا پس از عمری مجاهدت در راه آرمان های انقلاب اسلامی و در راس آن آزاد سازی فلسطین به دیدار محبوبی شتافت که عمری بر آستانش عاشقانه سجده کرده بود. 

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:480109!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)