|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/11/15]

تلویزیون اسرائیل: نتانیاهو تلاش می‌کند با کمک واشنگتن با مراکش رابطه برقرار کند  

تلویزیون 13 رژیم صهیونیستی شامگاه دوشنبه در گزارشی به تلاش این رژیم برای عادی‌سازی روابط با مراکش به کمک آمریکا پرداخت.

تلویزیون اسرائیل: نتانیاهو تلاش می‌کند با کمک واشنگتن با مراکش رابطه برقرار کند

سه شنبه 15 بهمن 1398

تلویزیون 13 رژیم صهیونیستی شامگاه دوشنبه در گزارشی به تلاش این رژیم برای عادی‌سازی روابط با مراکش به کمک آمریکا پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شبکه 13 رژیم صهیونیستی در گزارشی به تلاش‌های این رژیم برای عادی سازی روابط با مراکش پرداخت.

در گزارش این شبکه خبری صهیونیستی آمده است: «اسرائیل طی سال گذشته چند بار به دولت آمریکا پیشنهاد داده تا توافق سه‌جانبه‌ای میان اسرائیل، آمریکا و مراکش ایجاد شود که تحت این قرارداد آمریکا حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را برسمیت شناخته و در مقابل نیز مراکش به عادی سازی روابط با اسرائیل بپردازد.»

این شبکه خبری در ادامه گزارش خود نوشت که این موضوع از یک سال و نیم پیش و در سپتامبر سال 2018 و زمانی که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل حضور داشت آغاز شد. در این نشست نتانیاهو به طور محرمانه با «ناصر بوریتا» وزیر امور خارجه مراکش در نیویورک دیدار داشت.

این دیدار نتیجه کانال ارتباطی محرمانه میان «مئیر بن شباط» مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی و موفاز، معاونش با وزیر امور خارجه مراکش بوده است. این ارتباط نیز توسط «یاریو الباز» بازرگان مراکشی-یهودی که یکی از قدرتمندتری افراد در بازار مواد غذایی مراکش بوده، تسهیل شده است.

الباز با «جرد کوشنز» داماد و مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روابط نزدیکی دارد و در سفر کوشنر به مراکش نیز با یکدیگر دیدار کردند.

در ماه می 2019 (اردیبهشت 1398) و در جریان دیدار کوشنر از کازابلانکا، الباز با وی از قبرستان یهودیان در این شهر بازدید کرد. در این دیدار معاون وزیر خارجه مراکش نیز حضور داشت.

الباز اقدام به ارتباط دادن موفاز و بن شباط به وزیر امور خارجه مراکش کرد. مقامات اسرائیلی گفته‌اند که بن شباط و موفاز به دنبال این هستند که از رابطه کنونی میان اسرائیل و ترامپ برای ایجاد تحولی در روابط اسرائیل با مراکش استفاده کنند. این دو مقام اسرائیی معتقدند که آمریکا با فراهم کردن کمک درباره موضوع سیاسی حساسی که برای دولت مراکش بسیار حساس است می‌تواند در زمینه ایجاد روابط مراکش با اسرائیل کمک کند.

موضوع حاکمیت مراکش بر صحرای غربی به سال 1975 بر می‌گردد. در این سال، منطقه صحرای غربی تحت سیطره اسپانیا قرار داشت و زمانی که اسپانیا تصمیم گرفت که این منطقه را ترک کند مراکش اقدام به اشغال آن کرده و برخی از ساکنان محلی این منطقه را اخراج و آنها را به اردوگاه آوارگان اعزام کرد. مراکش پس از آن، اقدام به احداث شهرک‌هایی در این منطقه کرد و بیش از 100 هزار مراکشی را در آنجا مستقر کرد. در سال 1979 مراکش صحرای غربی را به سرزمین‌ خود الحاق کرد.

طی 45 سال گذشته درگیری‌ها و خشونت‌های زیادی درباره صحرای غربی روی داده اگر چه مذاکراتی نیز در این بین بوده اما تمامی آنها بدون هیچگونه پیشرفت چشمگیری بوده است.

بر اساس گفته مقامات رژیم صهیونیستی، شباط پیشنهاد داده که آمریکا توافق سه‌جانبه‌ای را میان اسرائیل، آمریکا و مراکش به پیش ببرد. احتمالا جزئیات این توافق به مراکش ارائه شده است. در مقابل مراکش نیز عادی سازی روابط با اسرائیل را به پیش ببرد.

 

خبرگزاری فارس

Parameter:452700!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)