|
|
0.0 (0)
آیا نتانیاهو به ریاض سفر کرده است؟
[1398/08/22]

تل آویو به دنبال دو هدف راهبردی در لبنان و عراق  

منابع صهیونیستی از سفر مخفیانه نخست‌وزیر رژیم اشغالگر به ریاض همزمان با آغاز اعتراضات لبنان و دیدار وی با ولیعهد سعودی خبر دادند.

آیا نتانیاهو به ریاض سفر کرده است؟/ تل آویو به دنبال دو هدف راهبردی در لبنان و عراق

چهارشنبه 22 آبان 1398

منابع صهیونیستی از سفر مخفیانه نخست‌وزیر رژیم اشغالگر به ریاض همزمان با آغاز اعتراضات لبنان و دیدار وی با ولیعهد سعودی خبر دادند.

روزنامه رای الیوم نوشت: هر انسان معمولی عربی که اظهارات مسئولان رژیم صهیونیستی و رسانه‌های آن درباره اعتراضات لبنان و عراق را پیگیری می‌کند، به این نتیجه می رسد که تل آویو به دنبال تحقق دو هدف راهبردی خود در جریان این اعتراضات است که هر دوی آن به امنیت ملی این رژیم مربوط می شود.

این رسانه افزود اولین هدف رژیم صهیونیستی از این اعتراضات، جلوگیری از شکل گیری «هلال شیعی» و نفود ایران در منطقه است. هدف دوم هم این است که حزب الله و الحشد الشعبی عراق خلع سلاح شوند، زیرا به گفته تسفی بارئیل شرق شناس اسرائیلی و تحلیلگر مسائل جهان عرب، حزب الله و الحشد تهدیدی خطرناک برای رژیم محسوب می شوند، به خصوص اینکه از حمایت ایران دشمن شماره یک تل آویو برخوردارند.

علاوه بر آن، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در اوج تظاهرات این کشور، دو بار سخنرانی کرد که در دومین سخنرانی خود مسائل پشت پرده اعتراضات را فاش کرد؛ درست زمانی که منابع رسانه‌ای سفر مخفیانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان برای دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که با وزیر دفاع آمریکا ملاقات داشت، فاش کرده بودند.

روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» در گزارشی ضمن اعلام خبر سفر مخفیانه نتانیاهو به ریاض، نوشت که محور گفت‌وگوی سه جانبه نتانیاهو، بن سلمان و مارک اسپر، کشور لبنان و تحولات جاری آن بود که به دنبال آن دیگر رسانه های جهان فاش کردند هدف از برگزاری این نشست سه جانبه، بررسی اعتراضات کنونی لبنان بود.

نکته قابل توجه این است که این اتفاق قبل از افشای یک سند مخفی اسرائیلی-آمریکایی که در ماه آوریل به دست میشل عون رئیس جمهور لبنان رسیده بود، روی داد؛ این سند تهدیدی برای لبنان و کشیده شدن آن به سمت ناآرامی و جنگ داخلی بود که بر اساس آن، اگر حزب الله توسط «عملیات مخفی» محدود و مهار نشود ، طرح «حمله احتمالی اسرائیل» علیه لبنان دنبال می‌شود.

علاوه بر موارد فوق، وبسایت موسسه تحقیقات جهانی گلوبال ریسرچ در گزارشی که در 8 آوریل منتشر کرده بود، تأیید کرد که سند اسرائیلی-آمریکایی که رئیس جمهور دریافت کرده دربرگیرنده حمله احتمالی اسرائیل علیه لبنان همزمان با هرج و مرج و ناآرامی در این کشور است. در ادامه این گزارش آمده که مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا، در سفرش به لبنان در ماه مارس، به میشل عون رئیس جمهور لبنان هشدار داد که باید حزب الله مهار شود یا عواقب بی سابقه‌ای در انتظار آن خواهد بود.

در همین ارتباط، «گیورا آیلاند» ژنرال اسرائیلی گفت : مشکل تل آویو با حزب الله، میزان خسارت مالی و جانی است که در صورت وقوع جنگ در شمال سرزمین‌هالی اشغالی، می‌تواند در اسرائیل وارد کند و به همین دلیل است که رئیس سابق شورای امنیت اسرائیل در مقاله‌ای که روزنامه یدیعوت آحرونوت آن را منتشر کرده، تاکید کرد که اسرائیل باید بر روی اعتراضات لبنان با هدف خلع سلاح حزب الله سرمایه گذاری کند، چون خطر حزب الله برای اسرائیل تا حد زیادی شبیه خطر حمله به تاسیسات نفتی عربستان در سپتامبر گذشته است.

 

العالم

Parameter:437942!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)