|
|
0.0 (0)
[1398/07/28]

تنها 5 روز باقی مانده، آینده نتانیاهو قادر به تشکیل کابینه خواهد بود؟!  

تنها 5 روز باقی مانده، آینده نتانیاهو قادر به تشکیل کابینه خواهد بود؟!

یکشنبه 28 مهر 1398

نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از گذشت هفته ها هنوز نتوانسته راهی برای خروج از بحران سیاسی کنونی و تشکیل دولت جدید پیدا کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، روزنامه عبری زبان  هاآرتص در گزارشی تاکید کرد که بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود تنها 5 روز دیگر برای تشکیل دولت جدید فرصت دارد.

این روزنامه اشاره کرد که تا این لحظه تلاش‌های نتانیاهو برای تشکیل کابینه جدید راه به جایی نبرده است و او نتوانسته 61 عضو کنست را به منظور تشکیل دولت جدید با خود همراه سازد.

هاآرتص بیان کرد که رووین ریولین رئیس رژیم صهیونیستی مهلت داده شده به نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید را دو هفته دیگر تمدید نخواهد کرد و این یعنی اینکه 5 روز دیگر و برای نخستین بار از زمان استعفای ایهود اولمرت نخست وزیر اسبق این رژیم در سال 2008، شخصی غیر از نتانیاهو مامور تشکیل کابینه جدید خواهد شد.

سال 2008 زیپی لیونی مامور تشکیل کابینه شد که در نهایت موفق به این کار نشد.

مذاکرات نتانیاهو با احزاب دیگر از جمله ائتلاف آبی سفید به رهبری بنی گانتز و حزب "اسرائیل خانه ما" به رهبری آویگدور لیبرمن هیچ نتیجه‌ای در پی نداشته است و بعید است که در این چند روز باقی مانده هم نتانیاهو بتواند کاری پیش ببرد.

نتانیاهو در آخرین تلاش خود دو روز پیش در گفتگوی تلفنی با گانتز به او پیشنهاد تشکیل دولت وحدت در اسرع وقت را داده بود اما گانتز پیشنهاد او را رد کرد.

شبکه عبری زبان "کان" تاکید کرد که نتانیاهو با بنی گانتز تماس گرفته و راه حلی را به او برای تشکیل دولت وحدت ارائه داده است.

به گفته نتانیاهو، دولت آینده بر پایه اجماع سراسری تشکیل خواهد شد تا قادر به مقابله با چالش‌های امنیتی و اقتصادی پیش‌رو باشد و برای تشکیل آن تمامی احزاب و طرف‌ها باید از برخی خواسته‌های خود کوتاه بیایند.

نتانیاهو تاکید کرد که دولت باید در اسرع وقت تشکیل شود، زیرا همه اسرائیلی‌ها به ویژه در سایه تحولات سریع خاورمیانه چنین انتظاری دارند.

وی اشاره کرد که تهدیدات امنیتی بدون توجه به وضعیت کنونی رژیم صهیونیستی روز به روز بیشتر می‌شود.

بنیامین نتانیاهو اظهار داشت که به همین خاطر از گانتز می‌خواهم سریعا مذاکرات برای تشکیل دولت جدید را آغاز کند.

اما گانتز ضمن رد درخواست نتانیاهو، عنوان کرد که منتظر می‌ماند تا رئیس رژیم صهیونیستی او را مامور تشکیل دولت جدید کند و آنگاه مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت آزادی‌خواه به منظور تغییر و امیدبخشی به اسرائیلی‌ها آغاز شود.

این در حالی است که قبلا مذاکرات بین نتانیاهو  و گانتز برای تشکیل کابینه جدید بی‌نتیجه مانده بود و هر کدام از طرفین بر شروط خود  برای تشکیل دولت جدید اصرار داشتند.

نتانیاهو تا 23 ماه جاری فرصت دارد دولت جدید  را تشکیل دهد در غیر اینصورت یا رووین ریولین رئیس رژیم صهیونیستی بنی گانتز را مامور تشکیل دولت خواهد کرد و یا انتخابات سوم در راه خواهد بود.

وی اظهار داشت که هدف نتانیاهو از پیشنهاد خود تشکیل دولت وحدت نیست، بلکه کسب مصونیت به خاطر پرونده‌های قضایی خود است.

 

مرکز اطلاع رسانی فلسطین

Parameter:435021!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)