|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/07/24]

توافق شورای حاکمیتی سودان با تل‌آویو تکذیب شد  

یک منبع آگاه در شورای حاکمیتی سودان، اخبار منتشر شده مبنی بر موافقت شورای حاکمیتی سودان با عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را تکذیب کرد.

توافق شورای حاکمیتی سودان با تل‌آویو تکذیب شد

۱۳۹۹-۷-۲۴

یک منبع آگاه در شورای حاکمیتی سودان، اخبار منتشر شده مبنی بر موافقت شورای حاکمیتی سودان با عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را تکذیب کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایگاه خبری روزنامه قطری «العربی الجدید» به نقل از یک منبع آگاه در شورای حاکمیتی سودان، امروز (پنج‌شنبه - ۱۵ اکتبر)، اخبار منتشر شده مبنی بر موافقت این شورا با توافق عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را تکذیب کرد.

وی افزود: شورای حاکمیت سودان چهارشنبه شب هیچ نشستی برگزار نکرد و این نشست قرار است امروز برگزار شود. موضوع عادی‌سازی روابط نیز در دستور کار این نشست نیست و این پرونده چیز جدیدی ندارد.

این در حالی است که وبگاه اسرائیلی «i24» به نقل از یک منبع آگاه مدعی شده بود که شورای حاکمیتی سودان پس از یک مناقشه سخت طی نشست چهارشنبه، پیشنهاد آمریکا برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را پذیرفت.

رسانه‌های سودانی و عربی، دیروز اعلام کرده بودند که ایالات متحده آمریکا به سودان ۲۴ ساعت مهلت داده تا به پیشنهاد عادی‌سازی روابط ای اسرائیل در قبال خط خوردن اسم آن از فهرست کشورهای حامی تروریسم پاسخ دهد.

سودان از بیش از یک سال پیش در تلاش است از فهرست سیاه وزارت خارجه آمریکا برای کشورهایی که اصطلاحاً «حامیان تروریسم دولتی» خوانده می‌شوند خارج شود. قرار گرفتن در این فهرست از سه دهه پیش موجب قطع ارتباط نظام مالی سودان با بانک‌های جهانی شده است. 

در گفت‌وگوهایی که هفته گذشته در ابوظبی میان مذاکره‌کنندگان آمریکا و سودان برگزار شد طرف آمریکایی یکی از شرایط خروج از فهرست سیاه مذکور را عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرد. 

مقام‌های مطلع گفته‌اند مذاکره‌کنندگان آمریکا و امارات در مذاکرات هفته گذشته پیشنهاد کمتر از یک میلیارد دلار در ازای عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل را مطرح کردند. وعده‌ سرمایه‌گذاری که به صورت غیرنقدی در اقتصاد سودان دیگر مشوق پیشنهادی به سودان بوده است.   

کاهش نفوذ سودان در جهان عرب موجب شده عادی‌سازی روابط با این کشور از ارزش کمتری برای دولت «دونالد ترامپ» که در کوران سخت رقابت‌های انتخاباتی قرار دارد برخوردار است.  

تلاش‌های آمریکا در این راستا در حالی انجام می‌شوند که مجمع فقه اسلامی سودان هر گونه رابطه با رژیم صهیونیستی حرام اعلام کرد.

انتهای پیام/

 

 

خبرگزاری فارس

Parameter:464163!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)