|
|
0.0 (0)
تحلیلگر و نویسنده اسرائیلی اذعان کرد؛
[1397/07/18]

توافق قرن تنها چند روز پس از طرح نهایی شکست می‌خورد/ محتوای این توافق اصلا مهم نیست!  

تحلیلگر و نویسنده اسرائیلی اذعان کرد؛

توافق قرن تنها چند روز پس از طرح نهایی شکست می‌خورد/ محتوای این توافق اصلا مهم نیست!

چهارشنبه 18 مهر 1397

یک تحلیلگر و نویسنده اسرائیلی اذعان کرد توافق قرن با بندها و جزئیاتی که از آن مطرح شده شانسی برای اجرای کامل ندارد و چند روز پس از طرح علنی و نهایی اش شکست خواهد خورد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری قدس (قدسنا) ، «شلومو شمیر» در یادداشتی برای معاریو که امروز (چهارشنبه) منتشر شده نوشت: طرح صلح آمریکا موسوم به توافق قرن که قرار است در چند ماه آینده مطرح شود، هیچ عامل نگران کننده ای برای اسرائیل در بر ندارد.

وی در ادامه تاکید کرد: کسانی که منتظر اجرای طرح توافق قرن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هستند و در حال ارزیابی و تخمین در این باره هستند که آیا این طرح برای اسرائیل مناسب است یا اینکه اسرائیل باید در برابر اجرای آن موضع گیری کند، باید کمی آرام سرجای خود بنشینند، چون به نظر نمی رسد در این توافق مساله‌ای وجود داشته باشد که موجب مواجهه تل آویو با کاخ سفید شود.

وی در ادامه نوشت: حتی در صورتی که وعده‌های ترامپ در زمینه اجرای توافق قرن درست از آب درآید، وی چهار ماه بعد آن را اجرا خواهد کرد، پس هیچ مساله ای برای نگران شدن وجود ندارد.

وی در ادامه تاکید کرد: من می خواهم بر این نکته تاکید کنم که اصلا محتوای توافق قرن مهم نیست، اصلا مهم نیست که راستگرایان اسرائیلی با کدام بندهای آن مخالفت می کنند، حتی اصلا واکنش تشکیلات خودگردان فلسطین نیز مهم نیست، آنچه مهم است این مساله است که توافق قرن چند روز پس از طرح رسمی و نهایی، به بن بست می خورد و به توافقی مُرده تبدیل می شود.

خلاصه تحولات رخ داده و مواضع اتخاذ شده اخیر در موضوع منازعات فلسطین و اسرائیل، همچنین وضعیت حاکم بر محافل بلندپایه دیپلماتیک در سازمان ملل، همه و همه از یک واقعیت خبر می دهند و آن واقعیت این است که در هیچ دوره ای از تاریخ این منازعات، شانس رسیدن و تحقق راه حل سیاسی کمتر از شرایط کنونی نبوده است.

نویسنده  اسرائیلی در ادامه یادداشت خود تاکید می کند: نحوه رفتار دولت آمریکا در هفته های اخیر به ویژه در زمینه ازسرگیری مذاکرات سازش میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها، کاملا جانبدارانه و در حمایت از اسرائیل بوده است، دولت آمریکا تنها اقدام به اعمال مجازات ها و تصمیمات تنبیهی علیه طرف فلسطینی کرده است.

حتی ترامپ نیز در مواضع خود در موضوع سیاست خارجی که در مجمع عمومی سازمان ملل نیز آن را اعلام کرد به این مساله اذعان کرد که اقدامات اخیر تنها باعث افزایش خشم طرف فلسطینی شده و تاثیری بر ازسرگیری مذاکرات نداشته است. این رخداد هرگز امیدوار کننده نیست.

از سوی دیگر، سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد که امید بستن به راهکار صلح بی نتیجه خواهد بود. در سخنرانی طولانی نتانیاهو موضوع صلح در حاشیه قرار داشت. ابومازن نیز تنها بر بی اثر بودن شروط برای ازسرگیری مذاکرات تاکید کرد و هیچ حرف و سخنی درباره صلح نداشت.پس از این دو سخنرانی امید بسن به راه حل صلح هرگز واقعی نیست و به حقیقت نمی پیوندد.

از طرفی نتانیاهو در کنفرانس خبری اخیرش با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تاکید کرد که در طرف فلسطینی هیچ رغبت و تمایلی برای صلح وجود ندارد، وی این صحبت را گفت اما یک پزشک فقط وظیفه تشخیص بیماری را ندارد بلکه باید درمانی برای آن ارائه دهد، در این مساله به نظر می رسد نتانیاهو هم از بی نتیجه بودن راهکار سازش با خبر است. در این شرایط سخن گفتن از اجرای توافق قرن فریبی بیش نیست چون هیچ امکانی برای اجرا در عرصه واقعیت ندارد.

 

خبرگزاری قدس(قدسنا)

Parameter:355918!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)