|
|
0.0 (0)
گزارش تحلیلی؛
[1398/01/31]

جامعه بین‌الملل یکصدا علیه«حفتر»/ناکامی نظامی وسیاسی سرسپرده ریاض  

گزارش تحلیلی؛

جامعه بین‌الملل یکصدا علیه«حفتر»/ناکامی نظامی وسیاسی سرسپرده ریاض

۲۹ فروردین ۱۳۹۸

در حالی‌ که جامعه جهانی یک‌صدا تجاوز نظامی فرمانده به اصطلاح ارتش ملی لیبی به طرابلس را محکوم کرده اند، عربستان، امارات و مصر هم‌چنان به حمایت خود از این «جنایتکار» ادامه می‌دهند.

خبرگزاری مهر، سرویس بین‌الملل - فاطمه صالحی: چند هفته قبل بود که «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش ملی لیبی با چراغ سبز عربستان و شخص ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و محمد بن سلمان ولی عهد این کشور در کنار مقامات کاخ الیزه به نیروهای تحت امر خود دستور حمله نظامی به پایتخت لیبی را صادر کرد؛ دستوری که بعد از دریافت وعده رشوه ده‌ها میلیون دلاری از سوی ریاض صورت گرفت.

در همین راستا شورای امنیت امروز در خصوص اوضاع جاری در لیبی یک نشست فوق العادهپشت درهای بسته برگزار می‌کند. این نشست بنا به درخواست آلمان و بعد از برگزاری رایزنی‌ها در خصوص آتش بس در طرابلس برگزار می‌شود. فایز السراج پیشتر از دیوان کیفری بین المللی خواسته بود درباره جنایات جنگی نیروهای تحت امر حفتر تحقیق کند. دولت وفاق ملی هم چنین از اتحادیه عرب خواسته بود با برگزاری نشستی فوری در خصوص اوضاع این کشور رایزنی کند.

خلیفه حفتر بطور قابل توجهی بر شمار نیروهایش در اطراف طرابلس افزوده و حتی دست به حملات هوایی زده است. دولتهای طرفدار خلیفه حفتر از جمله امارات متحده عربی، مصر و فرانسه بر این باورند که این ژنرال ۷۵ سالۀ ارتش معمر قذافی دیکتاتور پیشین لیبی، بهترین گزینه برای پایان دادن به هرج و مرج‌ها در این کشور است و بنا بر تحلیل‌ها در حال حاضر نیز خلیفه حفتر هیچ فشاری از سوی دولتهای پشتیبان خود برای عقب‌نشینی از حومۀطرابلس احساس نمی‌کند.

این اقدام حفتر بعد از آن صورت گرفت که امید می‌رفت با توافق اخیر به دست آمده میان وی و «فایز السراج» رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی که از سوی جامعه بین الملل به رسمیت شناخته شده اوضاع در لیبی کمی سروسامان گرفته و شرایط به سمت حاکمیت یک دولت مدنی حرکت کند اما تجاوز نظامی حفتر به طرابلس تمام امیدها را ناامید کرد گویی برخی کشورها که از حفتر حمایت می‌کنند خواهان آن هستند که وی در رأس قدرت بوده و به صورت کامل زمام امور را در این کشور به دست بگیرد تا لیبی از دایره کشورهای سرسپرده آنها خارج نشود همان طور که در سودان این اتفاق افتاد و بعد از برکناری عمر البشیر از پست ریاست جمهوری به دنبال شدت گرفتن اعتراضات مردمی، یک شورای نظامی بر سر کار آمد که از همان ابتدا حمایت خود را از عربستان به ویژه ائتلاف متجاوز این کشور علیه یمن اعلام کرد و در یک کلمه با وجود تغییر و تحولات گسترده در هرم قدرت در این کشور اما هیچ تغییری در سیاستها و مشی کلی آن به وجود نیامد.

قطر نیز با یک موضع گیری مشخص و محکم خود را در قبال درگیری‌های لیبی بی طرف نشان نداده و یک بار دیگر در برابر عربستان و امارات قد علم کرده و موضع مخالفی را در قبال یک مسأله منطقه‌ای اتخاذ کرد به طوریکه «محمد عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه این کشور خواستار اعمال تحریم سلاح بر حفتر و خروج نیروهایش از مناطقی اشغالی شد.

این در حالیست که «احمد بن سعید الرمیحی» مدیر دفتر اطلاع رسانی وزارت خارجه قطر پا را فراتر گذاشته و در پست توئیتری خود نوشت: خلیفه حفتر (فرمانده ارتش ملی لیبی) جنایتکار است. لیبی به صورت روزانه شاهد اقدامات تروریستی توسط حفتر و کشورهای حامی آن است؛ کشورهایی که قطر را محاصره کرده اند. «احمد المسماری» سخنگوی نیروهای حفترنیز، قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

اما باید ببینیم موضع گیری جامعه بین الملل در قبال تحولات لیبی چگونه است و آیا همانطور که همواره از اقدامات و سیاست‌های توسعه طلبانه و مداخله جویانه عربستان و امارات حمایت می‌کند این بار نیز جانب خلیفه حفتر را گرفته است؟

«غسان سلامه»، فرستادۀ ویژه سازمان ملل در امور لیبی اعلام کرده بود که تصمیم خلیفهحفتر برای صدور حکم بازداشت علیه فایز السراج و دیگر مقامات طرابلس آنهم در حالی که دو طرف پیش‌تر موافقت خود را برای برگزاری انتخابات اعلام کرده بودند «بیشتر شبیه یک کودتا است تا مبارزه با تروریسم». یک مقام سازمان ملل نیز از اجرای تحقیقات درباره حمایت تسلیحاتی امارات از خلیفه حفتر خبر داد.

پیشتر نیز کریستف هاسگن، رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد این شورا از نیروهای خلیفه حفتر، خواست تمامی فعالیت‌های نظامی خود را متوقف کنند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز چند روز قبل اعلام کرده بود که وزرای خارجه گروه هفت در مورد اعمال فشار بر خلیفه حفتر، فرمانده نظامی این کشور به منظور جلوگیری از تشدید اوضاع نظامی به توافق رسیدند.

واکنش‌ها علیه اقدام نظامی حفتر در طرابلس به همین جا ختم نمی‌شود به طوریکه تجاوز نظامی سرسپرده عربستان در لیبی صدای اتحادیه اروپا را نیز درآورده و این اتحادیه با انتشار بیانیه‌ای خواستار خروج نیروهای حفتر از اطراف پایتخت و یک آتش‌بس بشر دوستانه شد.

سفارت آمریکا در لیبی نیز اعلام کرد: آمریکا با حمله نظامی ای که خلیفه حفتر به راه انداخته مخالف است. ما خواهان توقف فوری تمامی اقدام‌های نظامی علیه طرابلس هستیم.

در همین راستا دویچه وله که یک رسانه آلمانی است گزارش داد که خلیفه حفتر در تاریخ سیاسی لیبی در نقش‌های مختلفی ظاهر شده است؛ همراه و فرد مورد اعتماد معمر قذافی، عضو جنبش اپوزیسیون لیبی، جاسوس احتمالی سازمان سیا (آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا) و بالاخره فعال در قیام علیه قذافی.

او در اتحاد جماهیر شوروی سابق آموزش نظامی دید و در سال ۱۹۶۹ همراه با قذافی علیه شاه ادریس کودتا کرد و در دوران قذافی از نردبان قدرت بالا رفت. منصف المرزوقی رئیس جمهور سابق تونس نیز اعلام کرده بود که خلیفه حفتر اجیر و مزدور محور شرارت عربی و به عبارت دیگر مصر، عربستان سعودی و امارات عربی متحده است که برای خدمت به اسرائیل و غرب تلاش می‌کنند.  

در هر صورت باید گفت که حفتر بعد از گذشت چندین روز متوالی از آغاز حمله نظامی به طرابلس هیچ پیشروی و دستاورد خاصی در این منطقه کسب نکرده است. همین شکست نظامی نیز باعث شده تا نیروهای تحت امر وی به بمباران مناطق مسکونی روی آورند. کشورهای دیکتاتور عربی نمی‌خواهند آزادی ملت‌های منطقه به ویژه ملت‌های آفریقایی را ببینند و همواره تلاش دارند تا این کشورها را در دایره هم پیمانان و سرسپردگان خود حفظ کنند.

اما به نظر می‌رسد این نقشه مرتجعین در سایه محکومیت حمله نظامی حفتر به طرابلس از سوی جامعه بین الملل و کشورهای جهان از یک سو و ناکامی نظامی نیروهای تحت امرحفتر در طرابلس و به درازا کشیده شدن این تجاوز نظامی از سوی دیگر شکست خورده است.

 

خبرگزاری مهر

Parameter:397606!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)