|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/02/07]

جنبلاط: مزارع شبعا متعلق به لبنان نیست!  

جنبلاط: مزارع شبعا متعلق به لبنان نیست!

جمعه  06  اردیبهشت  1398

در شرایطی که مقامات لبنان از ملحق شدن مزارع شبعا به تصمیم آمریکا درباره جولان اشغالی سوریه هراس دارند، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه لبنان مدعی شد، این مزارع که بخشی از بلندی‌های جولان را تشکیل می‌دهد، از آنِ لبنان نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رای‌ الیوم، ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه لبنان گفت، مزارع شبعا لبنان که در حال حاضر تحت اشغال رژیم صهیونیستی است، برای لبنان نیست.

وی در ادامه مدعی شد، افسران لبنانی پس از آزادسازی جنوب این کشور با همکاری با سوری‌ها در نقشه‌ها دست برده‌اند. به اعتقاد وی لبنان مزارع شبعا و وادی العسل را به اشغال خود درآورده تا بهانه‌های سوری و غیر سوری برای آزادی آن به طرق مختلف پا برجا بماند.

جنبلاط این اظهارات را در حالی ایراد می‌کند که لبنان نگران الحاق مزارع شبعا به تصمیم دولت آمریکا پیرامون جولان اشغالی و به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر این مزارع است. به ویژه اینکه یکی از رهبران سیاسی در لبنان نیز چنین اظهاراتی را بیان کرده است.

 با توجه به اینکه جنبلاط سخنان مذکور را در زمان دشواری گفته است، انتظار می‌رود این اظهارات واکنش‌هایی را داخل لبنان در پی داشته باشد.

مزارع شبعا در نقطه تلاقی اراضی اشغالی، سوریه و لبنان قرار دارد. به گواهی سازمان ملل متحد مالکیت این ناحیه به سوریه تعلق دارد، اما از زمان جنگ ۶ روزه به اشغال اسرائیل درآمده‌ است. این در حالی است که مقامات هر دو کشور سوریه و لبنان کشتزارهای شبعا را بخشی از خاک لبنان می‌دانند.

پیش از این رئیس جمهوری لبنان در جریان دیدار با اعضای هیئت کنگره آمریکا اعلام کرده بود که بخشی از بلندی‌های جولان در برگیرنده خاک لبنان یعنی مزارع "شبعا" و بلندی‌های "کفر شوبا" است که لبنان قطعا تحت حاکمیت قرار گرفتن آن از سوی اسرائیل را نمی‌پذیرد.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:398565!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)