|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/09/06]

حامیان نتانیاهو، شورشی لیکود را هدف حمله قرار دادند  

حامیان بنیامین نتانیاهو حملات خود به «گیدون سعر» را که برای ریاست بر حزب «لیکود» نامزد شده و ریاست نتانیاهو را به چالش کشیده، تشدید کرده‌اند.

حامیان نتانیاهو، شورشی لیکود را هدف حمله قرار دادند

چهارشنبه 06 آذر 1398

حامیان بنیامین نتانیاهو حملات خود به «گیدون سعر» را که برای ریاست بر حزب «لیکود» نامزد شده و ریاست نتانیاهو را به چالش کشیده، تشدید کرده‌اند.

روزنامه «جروزالم پُست» امروز (سه‌شنبه) در گزارشی نوشته است که حامیان «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، «گیدون سعر» هم‌حزبی وی را که ریاست نتانیاهو بر حزب «لیکود» را به چالش کشیده، مورد انتقاد قرار داده و به خیانت متهم کرده‌اند.

هفته گذشته دادستان رژیم صهیونیستی رسما نتانیاهو را به «تقلب»، «رشوه‌خواری» و «سوء استفاده از اعتماد عمومی» متهم کرد. در پی صدور این کیفرخواست و همچنین ناتوانی نتانیاهو در تشکیل کابینه، سعر که از مدت‌ها پیش به عنوان گزینه بالقوه ریاست حزب بعد از نتانیاهو به شمار می‌رفت، رسما خواستار برگزاری انتخابات درون‌حزبی شد و ریاست نتانیاهو را به چالش کشید.

در گزارش جروزالم‌پست در این خصوص، آمده است: «مبارزات درون حزبی در لیکود در بحبوحه تشدید تنش بین بنیامین نتانیاهو و متحدانش علیه رقیب او گیدون سعر، صورت گرفته است. درگیری داخلی در حزب به دنبال اظهارات و مصاحبه‌های سعر و تأکید او بر لزوم پاسخگو کردن نتانیاهو در زمینه ناتوانی او برای تشکیل کابینه و بی‌میلی‌اش برای پیروی از فرایندهای دموکراتیک، تشدید شده است».

سعر در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود از مواضع و صحبت‌های نتانیاهو انتقاد کرد و گفت: «هر کسی که در حیات سیاسی فعالیت دارد، می‌داند که چه چیزی برایش کشنده است. من برای سال‌ها در زندگی سیاسی خودم می‌دانستم که جایگاهم کجاست. من به کشورم اهمیت می‌دهم و این فراتر از هر چیز دیگری است. من گله‌گذاری نمی‌کنم».

او با اشاره به ریاست چندین ساله نتانیاهو بر حزب لیکود تصریح کرد: «من بر اساس اصل احترام متقابل با او کار کردم و در تمام مراحل تحقیقات، توصیه‌های پلیس و کارزارهای انتخاباتی از او حمایت کردم... لیکود، خواهان پیروزی حزب است اما هیچ چیزی مهمتر از مردم و حکومت نیستند البته اگر اعضای لیکود از او بخواهند که رهبرشان باشد، من به این موضوع احترام می‌گذارم».

سعر با تاکید بر توانایی خودش برای اقناع دیگر احزاب به منظور تشکیل کابینه گفته که یکی از دلایل ناکامی نتانیاهو برای تشکیل کابینه، خصومت‌های شخصی او با روسای احزاب دیگر است.


گیدون سعر

اظهارات اخیر این سیاستمدار عضو حزب لیکود علیه نتانیاهو، با واکنش‌های متحدان و حامیان نتانیاهو مواجه شده است.

«میری رگِو» نماینده پارلمان رژیم صهیونیستی و عضو لیکود که از متحدان و حامیان سرسخت نتانیاهو است، اقدامات و اظهارات سعر را محکوم کرد.

این سیاستمدار صهیونیست امروز در یک مصاحبه گفت: «من فکر می‌کنم که گیدون با حمله به هم‌حزبی‌هایش، یک اشتباه بزرگ مرتکب شده است و امیدوارم که او لیکود را تقویت کند و سبب چند دستگی در این حزب نشود و به نتانیاهو از پشت خنجر نزند».

«اسرائیل کاتز» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی که یکی دیگر از حامیان نتانیاهو در لیکود است، به گیدون سعر حمله کرده و او را «خیانتکار» خوانده است.

کاتز گفت: «حملات شخصی گیدون سعر به نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو در این برهه حساس و درخواست برای استعفای او، یک خط قرمز درباره عضویت در لیکود است و مایه شرمساری است که گیدون سعر به حرف‌های روز گذشته فعالان حزب لیکود گوش نداده است. لیکود مانند یک خانواده است و خانواده‌ای که در آن فرد خائن نباید وجود داشته باشد».

درگیری‌های درون حزبی در لیکود بعد از آن آغاز شده که دادستانی رژیم صهیونیستی ۳۰ آبان ماه بعد از ماه‌ها کش و قوس، رسما نخست‌وزیر این رژیم را به تقلب، دریافت رشوه و سوء استفاده از اعتماد عمومی متهم کرد. پلیس این رژیم سه پرونده درخصوص فساد نتانیاهو تشکیل داده و طی یک سال اخیر از منابع مختلفی شامل دستیاران و وزیران پیشین کابینه، بازجویی کرده است.

تنها چند روز پس از این اقدام دادستانی رژیم صهیونیستی علیه نتانیاهو، تحرکاتی در داخل حزب لیکود که ریاست آن بر عهده نتانیاهو است، برای کنار زدن او آغاز شد.

گیدون سعر که از او به عنوان جدی‌ترین رقیب نتانیاهو در داخل حزب لیکود یاد می‌شود، روز شنبه برای اولین بار به صورت علنی خواستار کنار رفتن نتانیاهو شده و ادعا کرده که بر خلاف نتانیاهو، او قادر است به سرعت تشکیل کابینه دهند.

وی که طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی است و نماینده کنونی عضو حزب لیکود در کنست (پارلمان این رژیم) است، با انتقاد از نتانیاهو به دلیل «کودتا» خواندن روند رسیدگی به پرونده قضایی‌اش، برگزاری فوری انتخابات درون حزبی برای تعیین رئیس جدید حزب را خواستار شده است.

گیدون سعر با بیان اینکه انتخابات درون حزبی باید ظرف دو هفته برگزار شود، گفته است: «از نخست‌وزیر می‌خواهم که اجازه دهد که رقابتی با شرکت هر کسی که می‌خواهد رقابت کند، برگزار شود».

هر چند در حال حاضر سعر تنها عضو ارشد لیکود است که به صورت علنی نتانیاهو را به چالش کشیده است اما کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی پیشتر گزارش داد که شماری از اعضای ارشد این حزب پشت پرده در حال برگزاری دیدارهایی هستند تا نتانیاهو را از ریاست حزب کنار بگذارند.

آنطور که این شبکه گزارش داده، اعضای ارشد لیکود به این نتیجه رسیده‌اند که «دوران نتانیاهو به سر آمده» و این حزب اگر می‌خواهد در قدرت بماند، باید رئیس جدیدی برای خود انتخابات کند.

 

العالم

Parameter:439125!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)