|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
پس از دیدار با پمپئو
[1398/05/27]

حریری از احتمال حل مشکلات مرز آبی با رژیم صهیونیستی خبر داد  

پس از دیدار با پمپئو

حریری از احتمال حل مشکلات مرز آبی با رژیم صهیونیستی خبر داد

شنبه 26 مرداد 1398

بیروت - ایرنا - در حالی که موضوع ترسیم مرز دریایی و زمینی بین لبنان و فلسطین اشغالی به دلیل کارشکنی اسرائیل بی نتیجه پایان یافت، "سعد حریری" نخست وزیر لبنان در سفر به واشنگتن از احتمال نهایی شدن این موضوع خبر داد.

به گزارش روزنامه "الشرق" لبنان، حریری در سفر به واشنگتن و پس از دیدار با "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا که عصر پنجشنبه صورت گرفت، ضمن اشاره به پایبندی لبنان به پیگری روند مذاکرات در خصوص ترسیم مرزهای دریایی و زمینی با فلسطین اشغالی، گفت: این روند را قابل ادامه و پیگیری می دانیم و امکان دارد در چند ماه آینده به یک تصمیم نهایی در این خصوص دست یافت و حتی شاید ماه آینده میلادی این تصمیم نهایی شود.

در این میان پمپئو نیز از آمادگی واشنگتن برای تسهیل بحث و بررسی در این خصوص خبر داد.

این در حالی است که لبنان با رژیم صهیونیسیتی بر سر مرزهای دریایی و در یک منطقه به مساحت 860 کیلومتر مربع که دارای ذخایر نفت و گاز است، اختلاف دارد .

به نوشته الشرق "دیوید ساترفیلد" معاون پمپئو که مسئول پیگیری این موضوع بود و سفرهای متعددی بین لبنان و فلسطین اشغالی داشت، اخیرا اعلام کرد، می کوشد مذاکرات بین لبنان و "اسرائیل" که روابطشان از سال 1948 در وضعیت جنگ قرار دارد، در خصوص موضوع ترسیم مرزی آغاز شود.

لبنان سال گذشته به شرکت "توتال "فرانسه و "اینی" ایتالیا و "نوواتک" روسیه برای حفاری  و استخراج نفت در دو منطقه از جمله بلوک 9 که منطقه مورد اختلاف با اسرائیل است، مجوز داد.

ساترفیلد در حالی میانجیگری بین  لبنان و اسرائیل در خصوص پرونده ترسیم را بر عهده داشت که بیروت تاکید دارد این مذاکرات با نظارت سازمان ملل انجام گیرد، اما اسرائیل بر گفت و گو بدون نظارت سازمان ملل و با  حضور آمریکا اصرار دارد؛ خواسته ای که برای لبنان قابل قبول نیست و موجب شد این مذاکرات بدون نتیجه از حدود دو ماه پیش متوقف شود.

در این میان رهبران لبنان بارها به اسرائیل در خصوص تجاوز به ذخایر نفت و گاز این کشور در آب های مدیترانه هشدار داده اند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:425956!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)