|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/05]

حسن نصرالله : ادعای اسرائیل مبنی بر واردات سلاح از بندر بیروت کذب است  

حسن نصرالله : ادعای اسرائیل مبنی بر واردات سلاح از بندر بیروت کذب است

جمعه 04 مرداد 1398

بیروت- ایرنا- سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان، ادعای رژیم صهیونیستی را مبنی بر اینکه حزب الله از بندر بیروت برای وارد کردن سلاح استفاده می کند، تکذیب کرد.

دبیرکل حزب الله در سخنرانی امروز به مناسبت سی و یکمین سالگرد تاسیس موسسه جهاد سازندگی در مجتمع «المجتبی (ع)» در ضاحیه جنوبی بیروت تاکید کرد: اسرائیل  با این ادعا به دنبال قیمومیت بر بندر و فرودگاه و نیز مرزهای لبنان است تا بتواند از این طریق آنچه را که در جنگ تابستان 2006 میلادی از تحقق آن ناتوان ماند، محقق سازد.
دبیرکل حزب الله لبنان همچنین ضمن محکوم کردن سیاست اسرائیل در تخریب منازل مسکونی در قدس شریف، گفت : این اقدام در چارچوب مقدمه چینی برای طرح "معامله قرن" جا دارد و موضع رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر توقف اجرای توافقنامه های امضا شده با دشمن، قابل ستایش است. حقیقت این است که اسرائیل از توقف روند هماهنگی امنیتی بیم دارد و این سلاحی است که در اختیار تشکیلات خودگردان است و می تواند از آن استفاده کند.

**موسسه جهاد سازندگی همواره جزئی از مقاومت بوده است

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه خدمت به مردم یکی از بزرگترین عبادت ها و جهاد در راه خدا به شمار می آید، تصریح کرد: موسسه جهاد سازندگی همواره جزئی از مقاومت بوده است و به اینکه بخشی از حزب الله است، افتخار می کند همانطور که مقاومت نیز به این موسسه افتخار می کند به ویژه اینکه شهید عباس الموسوی تلاش زیادی در راه تاسیس جهاد سازندگی بعمل آورد.

سیدحسن نصرالله با اشاره به اینکه موسسه جهاد سازندگی تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، گفت، مقاومت مسیر رو به تکامل را در پیش گرفت و به دلیل تلاش همه جانبه آن و نیروهای مخلص و صادق، توانست با همکاری سایر گروه ها در نهایت عملیات آزادسازی جنوب لبنان در سال 2000  را محقق سازد.
وی افزود: قبل از سال 2000 میلادی، همه خدمات موسسه جهاد سازندگی از طریق کمک‌های مردمی و نیز حمایت ایران ارائه می شد و پس از آن چالش بزرگ در سال 2006  این بود که اسرائیل تلاش داشت باتوجه به ویرانی های به جا مانده از جنگ پیروزی را برای مردم شکست جلوه دهد اما پیش از پایان تجاوزگری برنامه ریزی و پروژه‌ای تدوین شد که سازمان جهاد سازندگی بازوی اصلی آن بود.‎
دبیرکل حزب الله افزود: پروژه تدوین شده مبتنی بر این بود که بلافاصله پس از توقف تجاوزگری، موسسه جهاد سازندگی کار بررسی همه جانبه تمام خانه‌ها و بازسازی آن را آغاز کند و از طریق طرح اسکان موقت و در طول دو هفته دیگر کسی در خیابانها باقی نماند.
وی افزود: وقتی جنگی در یک کشوری روی می دهد، مردم سالها در خارج از خانه های خود زندگی می کنند اما موسسه "وعد" که از طریق موسسه جهاد سازندگی راه اندازی شد، پروژه خود را در طول پنج سال به پایان برد.
نصرالله تصریح کرد: ماموریت موسسه جهاد سازندگی بعد از توقف تجاوزگری جنبه‌های دیگری نیز به خود گرفت و برادران در این موسسه در راستای اجرای مجموعه‌ای از پروژه‌ها اقدام کردند.
وی سپس تصریح کرد: مشکل در لبنان این است که دیدگاه و یا جدیتی در مورد تنظیم اولویت ها وجود ندارد حال آنکه کشور نیازمند بخش های تولیدی است و توان برخورداری از بخش کشاورزی در سطح خوب را دارد.

**موضوع کار فلسطینی ها در لبنان باید براساس اصول اخلاقی و انسانی و در آرامش حل و فصل شود.

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنرانی امروز خود به موضوع اعتراض پناهجویان فلسطینی به قانون جدید کار در لبنان اشاره کرد و گفت: تحت عنوان تامین فرصت شغلی برای لبنانی ها، برخوردهایی با کارگران فلسطینی پیش آمد، متاسفانه در لبنان همه چیز سیاسی می شود و علیه طرف دیگر تحریک صورت می گیرد.
وی در توضیح این مطلب افزود: برخی در اظهاراتی تحریک آمیز اعلام کردند، حزب الله و جنبش مقاومت اسلامی "حماس" در پس تظاهرات پناهجویان فلسطینی در لبنان قرار دارند که این اقدام غیراخلاقی و جعل واقعیت ها است. موضوع کار فلسطینی ها در لبنان باید بر اساس اصول اخلاقی و انسانی و در آرامش حل و فصل شود.
سیدحسن نصرالله اظهار داشت: به نظر ما بین کارگران فلسطینی در لبنان و سایر خارجی ها تفاوت وجود دارد، زیرا کشور فلسطینی ها اشغال شده است و آنان نمی توانند به آنجا بازگردند. ویژگی نخست فلسطینی ها در لبنان این است که پناهجو هستند و دیگر اینکه قضیه فلسطین یک قضیه ملی و ناسیونالیستی است که لبنانی ها و عرب ها در مورد آن اتفاق نظر دارند و ارتباطی بین کار فلسطینی ها و موضوع وطن جایگزین وجود ندارد.
وی تصریح کرد: ما بر گفت و گوی لبنانی- فلسطینی و حل پرونده اعتراض کارگران فلسطینی در آرامش و به دور از هرگونه مزایده ای تاکید داریم.
حسن نصرالله تصریح کرد: برخی در لبنان تصور می کنند، حزب الله است که حکومت می کند و بر دولت، مجلس و سایر اداره ها تسلط دارد، واقعیت این است که حزب الله حاکم لبنان نیست بلکه آنچه اکنون جریان دارد برخلاف خواست و تمایل ما است. اگر حزب الله حاکم لبنان بود از همان روز نخست حادثه تیراندازی (علیه کاروان وزیر امور مهاجران ) در منطقه قبرشمون این موضوع را به شورای دادگستری ارجاع می دادیم .

وی ادامه داد: در مورد حادثه قبرشمون باید گفت، این ظلم و دروغ است  اینگونه عنوان شود که درخواست ارجاع این موضوع به نهاد قضایی به این معنی است که حزب الله و سوریه در تلاش برای هدف قراردادن فلان رهبر و یا فلان شخص در لبنان هستند. کسانی که حزب الله را حاکم لبنان عنوان می کنند در صدد هستند آن را مسئول تمام اشتباهات معرفی کنند و با این کار به آن توهین کرده و مردم را علیه آن تحریک کنند و علاوه بر این علیه آن در سطح بین المللی و منطقه ای به ویژه از سوی آمریکا اقدام تحریک آمیز انجام دهند.
سید حسن نصرالله تاکید کرد: دشمنان ما درک نادرستی از روابطمان با متحدانمان  دارند، ما به متحدان احترام می گذاریم و هیچ چیز را بر آنان تحمیل نمی کنیم و در هیچ موردی نمی خواهیم از ما نظر خواهی کرده و آن را اعمال کنند.
وی در پایان افزود: امیدواریم رهبران طایفه دروزی لبنان با یکدیگر به تفاهم برسند؛ ما از بررسی پرونده حادثه قبرشمون در دولت حمایت می کنیم و این طبیعی است زیرا یکی از وزیران نزدیک بود کشته شود. در هر حال اگر ما با کسی مشکلی داشته باشیم به طور مستقیم و بدون استفاده از هیچ کس با آن روبه رو می شویم. حزب الله در صورت بروز مشکل با کسی رو در رو و آشکارا با آن مقابله می کند زیرا ضعیف نیستیم و شجاعت داشته و محق هستیم.

 

خبرگزاری فارس

Parameter:422335!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)