|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/08/25]

حقوقدان مصری: خاشقچی اولین فرد فهرست ترورهای بن سلمان بود  

حقوقدان مصری: خاشقچی اولین فرد فهرست ترورهای بن سلمان بود

تاریخ خبر: 1397/08/25 

تهران- ایرنا- 'محمود رفعت' حقوقدان مصری با بعید دانستن عدم اطلاع محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از عملیات قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی در استانبول گفت:خاشقچی تنها فرد مورد هدف نبود بلکه فهرستی از افراد تحت تعقیب در خارج در دست تیم ترور به سرکردگی بن سلمان است.

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری عربی 21 ، رفعت امروز در توییتر خود همچنین پیش بینی کرد امارات و مصر هم نقش مهمی در عملیات ترور خاشقچی و رهایی از جسد آن را داشته باشند.
حقوقدان مصری با تاکید بر اینکه اگر هم قتل خاشقچی به دستور مستقیم بن سلمان صورت نگرفته باشد حتما وی در جریان آن هست، زیرا خاشقچی تنها قربانی نیست بلکه وی اولین فرد از فهرست تهیه شده از افراد تحت تعقیب در خارج از کشور ظرف یک سال گذشته توسط ولیعهد سعودی به عنوان مقدمه ای برای به دست آوردن پادشاهی پس از پدرش است. 
'رفعت' تاکید کرد مصر و امارات هم در عملیات قتل خاشقچی نقش مهمی ایفا کرده و از جزئیات امر خبر دارند و فهرست مشترکی از افراد تحت تعقیب که اولین آنها خاشقچی بود قرار بود با هماهنگی عربستان و دو کشور مذکور ترور شوند اما واکنش های بین المللی به قتل خاشقچی مانع اجرای توطئه سعودی، مصری و اماراتی شد.
وی افزود: عملیات قتل خاشقچی آرزوهای بن سلمان برای رسیدن به پادشاهی را به باد داد و بقای وی هم اکنون در پست ولیعهدی نیز به دلیل حمایت های 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا از وی است این در حالی است که توپ در حال حاضر در زمین ترکیه است و باید همه جوانب امر را افشا کند.
مقام های بلندپایه برخی کشورها از جمله امریکا، ترکیه و کانادا به بیانیه روز پنجشنبه دادستانی کل عربستان درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد واکنش نشان دادند.
'شلعان الشلعان' معاون دادستان کل عربستان سعودی در بیانیه ای روز پنجشنبه اعتراف کرد که جسد خاشقچی پس از قتل در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول تکه‌تکه و به بیرون منتقل شده است.
'الشلعان 'همچنین برای نخستین بار فاش کرد: این جنایت پس از مشاجره، درگیری و تزریق آمپول حاوی مواد مخدر با دوز بالا صورت گرفته که در نهایت منجر به جان باختن خاشقچی شده است.
پس از انتشار این بیانیه، وزارت خزانه داری آمریکا، 17 تبعه عربستان سعودی را برای تبرئه عاملان اصلی به ویژه ولیعهد سعودی تحریم کرد تا نگاه افکار عمومی را از عاملان اصلی این پرونده به متهمان دست چندمی معطوف دارد. در ادامه این گزارش به برخی از این واکنش ها اشاره می شود.
کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از اعمال تحریم 17 تبعه عربستان به دنبال قتل خاشقچی استقبال و اعلام کرد: باید اقدامات بیشتری در حمایت از روزنامه نگاران و مخالفان سعودی در پیش گیریم.
خاشقچی 59 ساله، سردبیر پیشین روزنامه سعودی «الوطن» و نشریه واشنگتن پست، دوم اکتبر گذشته (10 مهرماه) برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما هرگز از آن خارج نشد.

انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:360726!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)