|
|
0.0 (0)
به مناسبت پنجم آوریل؛
[1400/01/17]

حقوق از دست رفته کودکان فلسطینی؛از قوانین ظالمانه صهیونیستی تا سکوت سنگین جهانی  

بسیاری از کودکان اسیر فلسطینی حتی از ملاقات با خانواده‌هایشان نیز محروم هستند و بسیاری از آنان در زندانن‌های رژیم صهیونیستی به بیماری‌های مختلف مبتلا شده‌اند.

به مناسبت پنجم آوریل؛

حقوق از دست رفته کودکان فلسطینی؛از قوانین ظالمانه صهیونیستی تا سکوت سنگین جهانی

سه شنبه 17 فروردین 1400

بسیاری از کودکان اسیر فلسطینی حتی از ملاقات با خانواده‌هایشان نیز محروم هستند و بسیاری از آنان در زندانن‌های رژیم صهیونیستی به بیماری‌های مختلف مبتلا شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، پنجم آوریل مصادف با روز کودک فلسطینی، روزی که سال۱۹۹۵ میلادی، از سوی رئیس فقید تشکیلات خودگردان نامگذاری شد.

 موسسه الاسیر فلسطین در گزارشی به این مناسبت تاکید کرد که در روز کودک فلسطینی، جنایات و تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی همچنان ادامه دارد.

این مرکز حقوقی بیان کرد که رژیم صهیونیستی به شیوه‌ای هدفمند علیه کودکان فلسطینی دست به تجاوز می‌زند، آن‌ها را بازداشت کرده و تحت شکنجه قرار می‌دهد و از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم می‌کند و کودکان فلسطینی اینگونه کودکی خود را پشت میله‌های زندان و تحت ظلم و جنایت سپری می‌کنند.

در این گزارش آمده که هم اکنون 140 کودک فلسطینی در بدترین شرایط ممکن در زندان‌های رژیم صهیونیستی اسیر هستند که دو نفر از آنان هنوز تفهیم اتهام نشده و تحت بازداشت موقت قرار دارند.

کودکان اسیر فلسطینی در سه زندان عوفر، مجدو و دامون نگهداری می‌شوند.

بر اساس این گزارش، از ابتدای سال جاری تا پایان ماه مارس، رژیم صهیونیستی حدود 230 کودک فلسطینی را که بیشتر آنان ساکن قدس هستند، به اسارت گرفته است.

موسسه الاسیر فلسطین تاکید کرد که بازداشت کودکان فلسطینی در قدس یکی از بارزترین جنایاتی است که ساکنان این شهر با آن مواجه هستند.

رژیم صهیونیستی کودکانی را هم که آزاد می‌کند، به پرداخت جریمه‌های سنگین مالی محکوم می‌کند و بعضا آن‌ها را در بازداشت خانگی قرار می‌دهد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده که از آغاز خیزش مردمی فلسطینیان در سال 2015، دشمن صهیونیستی تجاوزات علیه کودکان فلسطینی را شدت بخشیده و در آن سال بیش از 2000 کودک فلسطینی به بازداشت نظامیان اسرائیلی درآمدند که بیشتر آنان ساکن قدس بودند. همچنین از سال 2015 تاکنون نیز بیش از 7500 کودک فلسطینی بازداشت شده‌اند.

برخی کودکانی که پس از سال 2015 بازداشت شدند، به حبس‌های سنگین و حتی حبس ابد محکوم شدند.

این مرکز حقوقی اشاره کرد که رژیم صهیونیستی از همان لحظات اولیه بازداشت کودکان فلسطینی تجاوزات زیادی را علیه آنان مرتکب می‌شود که کاملا با توافقنامه‌های بین‌المللی مربوط به حمایت از کودکان منافات دارد، از جمله اینکه در ساعات پایانی شب به خانه‌های این کودکان یورش برده و آنان را به طرز وحشیانه‌ای در خواب بازداشت می‌کند و موجب ایجاد رعب و وحشت در میان آنان می‌شود. یا اینکه بعضا کودکان اسیر فلسطینی تا ساعت‌ها از هرگونه آب و غذایی محروم هستند.

بسیاری از کودکان فلسطینی حتی از ملاقات با خانواده‌هایشان نیز محروم هستند و بسیاری از آنان در زندانن‌های رژیم صهیونیستی به بیماری‌های مختلف مبتلا شده‌اند.

برخی کودکان هنگام بازداشت به ضرب گلوله نظامیان اسرائیلی مجروح شدند و با این حال سازمان زندان‌های صهیونیستی از ارائه درمان مناسب به آنان خودداری می‌کند.

رژیم صهیونیستی حتی کودکان فلسطینی را از ادامه تحصیل هم محروم می‌کند و این کودکان بجای اینکه همراه با دوستانشان سر کلاس درس باشند، باید پشت میله‌های زندان و در سلول‌های انفرادی محبوس بمانند.

مرکز خبری و اطلاع رسانی فلسطین وفا در گزارشی با عنوان «کودکان اسیر فلسطینی» نوشت: از سال ۱۹۶۷ تا ژوئن ۲۰۲۰ قریب به یک میلیون  فلسطینی از سوی رژیم صهیونیستی بازداشت شده‌اند که در بین آنها ۵۰ هزار مورد بازداشت کودکان فلسطینی زیر ۱۸ سال بوده است. (براساس قوانین بین المللی افراد زیر 18 سال کودک محسوب شده و از حقوق کودکان برخوردار می شوند).

بنابراین گزارش، در حال حاضر 140 کودک فلسطینی همچنان در زندان های رژیم صهیونیستی به سر می برند،  این کودکان فلسطینی شامل دختر و پسر بوده و در زندان های صهیونیستی مجدو، عوفر و دامون همچنان در بازداشت صهیونیستها قرار دارند.

 البته در این آمار شمار کودکان فلسطینی که از اهالی قدس بوده و در بازداشت بسر می برند لحاظ نشده است.

 بر اساس آمار کمیته اسرا و آزادگان فلسطینی این کودکان فلسطینی همانند دیگر اسرای فلسطینی تحت شدیدترین نوع شکنجه‌ها و احکام جائرانه و ظالمانه و همچنین رفتارهای ضد انسانی صهیونیستی که حقوق اساسی آنها را نقض می‌کند، قرار دارند.

 این اقدامات صهیونیست ها آینده کودکان فلسطینی را کاملا از بین برده و با قوانین بین‌المللی و حقوق کودکان در کنوانسیون های بین‌المللی در تضاد کامل قرار دارد.

اقدامات اسرائیل همچنین کنوانسیون  بین المللی حقوق کودکان اسیر به ویژه ماده 16 آن را نقض می‌کند، در این ماده بر این مسئله تاکید شده که کودکان نباید به صورت غیر قانونی بازداشت شده و زندگی آنها و خانواده شان در معرض خطر قرار گیرد.

همچنین در این کنوانسیون به این مسئله اشاره شده که کودکان حقوقی دارند که قانون آنها را تضمین کرده و نباید به این حقوق دست اندازی شود.

 البته اسرائیل هیچ کدام از این قوانین در ارتباط با کودکان را اجرایی نکرده و به آنها وقعی نمی نهد. از سوی دیگر کودکان فلسطینی در «دادگاه های ویژه اطفال» محاکمه نمی شوند و در دادگاه های عادی مورد محاکمه قرار می گیرند که این مسئله نیز نقض قوانین بین المللی محسوب می شود.

همچنین در قوانین قضایی رژیم صهیونیستی بر اساس قانون نظامی شماره ۱۳۲ سن قانونی کودکان زیر ۱۶ سال اعلام شده در حالیکه این مسئله با قانون کنوانسیون کودک و ماده یک آن که کودکان را افراد زیر ۱۸ سال تعریف کرده در تناقض است. براین اساس، در قوانین اسرائیلی کودکان فلسطینی بالای 16 سال، همچون افراد بزرگسال محسوب شده و از قوانین ویژه اطفال بهره مند نیستند.

 

محرومیت کامل از حقوق اساسی
رژیم صهیونیستی کودکان اسیر فلسطینی را از کمترین حقوق تضمین شده آنها در قوانین بین المللی محروم کرده است.  این قوانین بین المللی بر حقوق اساسی کودکان بدون در نظر گرفتن دین ، قومیت و تابعیت آنها تاکید ورزیده است.
بر اساس قوانین بین المللی کودکان از حقوق زیر برخوردارند:

-    عدم بازداشت های بی دلیل،  حق دانستن دلیل بازداشت، حق گرفتن وکیل مدافع، حق خانواده برای دانستن دلیل و مکان بازداشت، حق بهره مندی از محاکمه قضایی عادلانه در دادگاه ویژه اطفال،  حق اعتراض علیه حکم صادره از سوی دادگاه، حق تماس با خارج از زندان، حق بهره‌مندی از برخورد انسانی با حفظ کرامت طفل بازداشت شده

با وجود همه قوانین و توافقات بین المللی در زمینه حقوق بشر و به ویژه حقوق کودکان که بر ضرورت حمایت از کودکان و فرصت های رشد و نمو آنها در زندگی شان تاکید کرده، اما رژیم صهیونیستی هیچکدام از این قوانین را محترم نمی شمارد و همواره در سالهای پیش و پس از اشغال فلسطین حقوق کودکان فلسطینی را نقض کرده است. صهیونیست‌ها بازداشت کودکان را به عنوان یک سیاست و رویه روزانه  انجام داده و آن را در میان نظامیان و نیروهای امنیتی خود به عنوان اقدامی روتین جا انداخته اند.

براساس گزارش مرکز اسرای فلسطینی، اشغالگران صهیونیست به بهانه اینکه کودکان فلسطینی اقدام به خرابکاری می کنند، آنها را از همه حقوقشان محروم نموده و در بدترین شرایط موجود در زندانهای خود قرار می دهند.  آنها کودکان فلسطینی را مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها را از بهره مندی از غذا محروم کرده در گرسنگی قرار می‌دهند. آنها را با انواع تهدیدات و الفاظ رکیک  مورد بی احترامی قرار داده و از دیدار خانواده هایشان محروم می کنند. بدترین ابزارهای روانی و جسمی شکنجه را علیه آنان به اجرا می‌گذارد.

با وجود اینکه کودکان فلسطینی جرمی مرتکب نشده و تنها براساس قوانین بین المللی و حقوق پذیرفته شده جهانی در برابر اشغالگری از خود مقاومت نشان داده اند، تحت شدیدترین شکنجه ها قرار گرفته تا اعترافات مورد نظر سرویس های اطلاعاتی امنیتی رژیم صهیونیستی را ارائه دهند.

دستورات نظامی و تبعیض نژادی علیه کودکان
رژیم صهیونیستی سیاست تبعیض نژادی را علیه کودکان فلسطینی به اجرا می‌گذارد. صهیونیست ها با کودکان از طریق سیستم قضایی خود برخورد کرده و هیچ اعتقادی به برگزاری دادگاه ویژه اطفال ندارند. از سوی دیگر صهیونیست ها بر خلاف همه قوانین بین المللی برای کودکان فلسطینی دادگاه های نظامی برگزار کرده و آن ها را از کوچکترین حقوقشان محروم می نمایند. حتی بر اساس قانون نظامی شماره ۱۳۲ نظامیان و نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی اجازه دارند کودکان زیر ۱۲ سال را نیز بازداشت کنند.

شرایط سخت زندان و مراکز بازداشت
کودکان فلسطینی اسیر در زندانهای و بازداشتگاههای رژیم صهیونیستی در بدترین شرایط تحت بازداشت و حبس قرار دارند و متاسفانه همه معیارهای بین المللی و قوانین کودک در این مراکز نقض می شود:  کمبود غذا و کیفیت بد آن، فقدان نظافت و شرایط بهداشتی لازم، انتشار بیماری ها و حشرات موذی، شلوغی بازداشتگاهها،  سلول های زندان بدون تهویه و نور مناسب، کوتاهی در زمینه درمان بیماران، کمبود پوشاک مناسب، قطع کامل ارتباط کودکان با جهان خارج، محرومیت از دیدار اعضای خانواده، عدم بهره مندی از روانشناسان و افراد متخصص، بازداشت در کنار اشخاص بالغ و حتی صهیونیست‌های دارای پرونده جنایی و قتل، اسائه ادب لفظی و ضرب و شتم بدنی، قرار دادن کودکان در سلول های انفرادی، مجازات های دسته جمعی... همه و همه از جمله شرایطی هستند که کودکان فلسطینی با آن در زندان ها و مراکز بازداشت اسرائیلی روبرو می شوند.

احکام قضایی سنگین
نگاهی به احکام صادره علیه کودکان فلسطینی اسیر نشان می‌دهد که مقامات رژیم صهیونیستی هیچ توجهی به اصل زیر سن قانونی بودن کودکان ندارند. به عنوان نمونه یکی از کودکان فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی  محکوم به حبس ابد شده است. همچنین سه کودک فلسطینی به ۱۵ سال حبس محکوم شده اند. ۴ کودک فلسطینی بین ۵ تا ۹ سال محکومیت دارند و چندین کودک فلسطینی نیز از یک سال تا سه سال به زندان محکوم شده اند، محکومیت این کودکان به اتهام وابستگی به گروه‌های فلسطینی بوده است.

 دیگر کودکان فلسطینی نیز به اتهام پرتاب سنگ از ۶ تا ۱۸ ماه به حبس محکوم شده و باید غرامت های مالی از 1000شکل تا 6000 شکل پرداخت کنند.

اسرائیل تنها رژیم در جهان محسوب می‌شود که کودکان را در دادگاه های نظامی مورد محاکمه قرار می‌دهد و سالانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک فلسطینی در دادگاه های نظامی مورد محاکمه قرار می‌گیرند. بر اساس آمار کمیته اسرای فلسطینی تنها از سال ۲۰۰۰ تا سپتامبر ۲۰۱۵ رژیم‌صهیونیستی  ۸۵۰۰ کودک فلسطینی را بازداشت کرده و آنها را به اتهام پرتاب سنگ در دادگاه‌های نظامی مورد محاکمه قرار داده است.

 

غرامت های مالی بسیار شدید
رژیم صهیونیستی از موضوع اسرای کودک فلسطینی به عنوان یکی از منابع درآمد خود استفاده می‌کند و با اعمال غرامت های مالی ظالمانه و سنگین دادگاه های نظامی خود را تبدیل به محلی برای غارت اموال فلسطینی‌ها و اهالی خانواده آن ها تبدیل کرده است. این در شرایطی است که اکثر خانواده‌های فلسطینی در شرایط بد اقتصادی قرار دارند و نمی توانند غرامتهای مالی سنگین را بپردازند.

 بر این اساس صهیونیستها با در نظر گرفتن قوانین و احکام تعزیری کودکان را مجبور به حبس در زندان می کنند، دادگاه های نظامی عوفر و سالم دو دادگاه نظامی اصلی اسرائیلی هستند که قوانین و احکام ظالمانه را علیه کودکان را صادر می‌کنند.

کودکان اسیر بیمار بدون بهره مندی از درمان
کودکان اسیر فلسطینی از درمان مناسب و شرایط بهداشتی عادی و طبیعی برخوردار نیستند. به طور مشخص صهیونیست‌ها بنا بر گفته خود کودکان اسیر در اکثر موارد تنها برای کودکان قرص های مسکن را به عنوان دارو تجویز می کنند.
همچنین مقامات زندان های صهیونیستی از خروج کودکان از زندان‌ها برای انجام درمان جلوگیری می کنند. حتی در مواردی دیده شده که کودکان فلسطینی برای اینکه مورد معالجه قرار گیرند مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از سوی پزشکان و پرستارها تحت فشار قرار می گیرند.  زندان های صهیونیستی پزشک دائمی برای رسیدگی به امور اسرا ندارند و مقامات صهیونیست همچنان در مورد درمان کودکان و عمل های جراحی فوری آنان کوتاهی می ورزند، این در شرایطی است که برخی از کودکان فلسطینی به عمل های جراحی برای خارج کردن ترکش ها و یا تیرهای اصابت کرده به بدن هایشان نیازمند هستند.  همچنین برخی از کودکان به بیماری های گوش، حلق و بینی و یا بیماری های روانی دچار هستند اما مورد درمان قرار نمی‌گیرند.  بر اساس آمار وزارت اسرای فلسطینی ۴۰ درصد از بیماری های کودکان فلسطینی ناشی از شرایط نامناسب و غیرقانونی بازداشت آنهاست.


از طرفی کودکان فلسطینی از دیدار با خانواده های خود محروم بوده و از عیادت پزشکی نیز برخوردار نیستند، این در حالی است که در کنوانسیون چهارم ژنو ماده های ۹۱ و ۹۲ باید هر فرد بازداشت شده و یا زندانی از عیادت پزشکی از سوی پزشک آموزش‌دیده و شرایط بهداشتی مناسب برخوردار باشد. همچنین همه اسرا باید از آزمایشات پزشکی و رسیدگی پزشکی ماهانه برخوردار باشند.


روایت کودکان فلسطینی از وضعیت بغرنج بازداشت و حبس در زندان
کودکان فلسطینی پس از آزادی از زندان های رژیم صهیونیستی در اظهاراتی شرایط نامناسب بازداشت خود را روایت کرده اند، که می توان مهمترین آنها را در موارد ذیل خلاصه کرد:

1.ضرب و شتم شدید از زمان بازداشت تا حبس در زندان از سوی نظامیان
2.رها کردن سگهای وحشی پلیسی به سوی کودکان
3.استفاده از کودکان به عنوان سپر انسانی در جریان عملیات بازداشت
 ۴.شکنجه، اهانت و تهدید در زمان بازجویی ها
 ۵.رها کردن کودکان پس از تیراندازی که باعث خونریزی های شدید آنها به مدت طولانی می شود.
6. انتقال مجروحان به مراکز بازداشت و تحقیق با وجود وضعیت بد بهداشتی مراکز مذکور
 ۷.اجبار کودکان به اعتراف تحت ضرب و شتم شدید و شکنجه  و حتی تهدید اعضای خانواده
8.حبس کودکان در سلول های انفرادی و ممنوعیت دیدار خانواده و وکیل مدافع با آنها

 

قوانین و دستورات نظامی مورد استناد صهیونیستها در بازداشت کودکان فلسطینی؛


قانون فوق العاده سال ۱۹۴۵
بر اساس این قانون رژیم صهیونیستی برای بازداشت شهروندان فلسطینی در مناطق تحت اداره فلسطینی ها حق ورود و دخالت دارد. این قانون که در سال ۱۹۴۵ به تصویب رسیده با وجود این که از سوی قانون اساسی فلسطین لغو شد اما همچنان از سوی صهیونیست ها مورد استناد قرار می گیرد.


قانون نظامی شماره ۱۵۰۰
 این قانون دست اشغالگران صهیونیست برای بازداشت هر شهروند فلسطینی را باز گذاشته که در آن هیچ توجهی به سن افراد بازداشتی نشده است. بر اساس این قانون صهیونیست‌ها می‌توانند هر فردی را به مدت ۱۸ روز بدون حکم دادگاه و گرفتن وکیل و حتی  تفهیم اتهام مورد بازداشت قرار دهند. در این قانون این مجوز داده شده که بر اساس دستور فرمانده نظامی اسرائیلی مدت بازداشت نیز تمدید شود.


قانون نظامی شماره ۱۰۱
 در این قانون صهیونیست ها اجازه دارند فلسطینی ها را به اتهام تجمع ۱۰ نفر و یا بیشتر به حداکثر 10 سال زندان محکوم کنند. چون بر اساس قوانین صهیونیستی حضور ۱۰ فلسطینی و یا بیشتر از آن در یک جمع جرم محسوب می شود! و مترتب محکومیت است. همچنین برافراشتن پرچم فلسطین و یا توزیع اعلامیه علیه اشغالگران نیز محکومیت های ۱۰ ساله را در پی خواهد داشت.


قانون نظامی شماره ۱۳۲
در این قانون کودکان فلسطینی بالای ۱۶ سال یک فرد بالغ محسوب شده و از قوانین کودکان برخوردار  نمی شوند.

گزارش: محمدعلی تخت رونده

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:482053!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)