|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
ظریف در گفت و گو با شبکه خبری سی بی اس نیوز:
[1397/08/07]

حمایت های آمریکا از سعودی و صهیونیست ها منجر به رفتارهای خشونت بار آنان شده است  

ظریف در گفت و گو با شبکه خبری سی بی اس نیوز:

حمایت های آمریکا از سعودی و صهیونیست ها منجر به رفتارهای خشونت بار آنان شده است

دوشنبه 07 آبان 1397

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: حمایت های بی چون وچرای آمریکا از سعودی و صهیونیست ها منجر به رفتارهای خشونت بار آنان همچون قتل روزنامه نگار عربستانی شده است.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری قدس (قدسنا) «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبری سی بی اس نیوز افزود: تصمیماتی که در این منطقه گرفته شده غلط بوده اند و این چیز جدیدی نیست. انتخاب هایی همچون حمایت از صدام حسین، حمایت از القاعده، طالبان و داعش. 

خبرنگار پرسید آیا از سعودی ها صحبت می کنید؟ 
وزیر امور خارجه اظهار کرد: سعودی این کارها را با حمایت آمریکا انجام داده است. 

ظریف در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد می خواهید بگویید عربستان، متحد بدی برای آمریکا بوده است و ایران می توانسته برای آمریکا بهتر باشد، گفت: نه، حرف من این نیست. من می گویم انتخاب های آمریکا در منطقه غلط بوده و این انتخاب ها به بروز فاجعه در منطقه ما منجر شده است. 

وی در ادامه افزود: با اینکه صدام حسین دشمن ما بود، ما می دانستیم که حمله(آمریکا) به عراق انتخاب غلطی بوده است. با اینکه طالبان دشمن ما بود، ما می دانستیم که حمله(آمریکا) به طالبان انتخاب غلطی بود. ما می دانستیم که حمله و بمباران یمن(از سوی ائتلاف سعودی) انتخاب های غلطی بوده است. 

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: اما آمریکا به طور مداوم و با اصرار می خواهد که در طرف غلط باشد، چه در موضوع یمن، چه در زندانی کردن نخست وزیر یک کشور دیگر و چه در واقعه غم انگیز و تاسف بار در استانبول. خبرنگار سی بی اس پرسید: پس به نظر شما حمایت از عربستان و به طور خاص محمد بن سلمان باعث شده که سعودی ها جرات انجام چنین کارهایی را داشته باشند. 

ظریف اظهار کرد: من فکر می کنم حمایت بی چون و چرایی که آمریکا از سعودی و اسراییل دارد، به آنها اجازه داده که کارهای قساوت باری را انجام دهند که بدون این حمایت کورکورانه و بی چون و چرا، هرگز اتفاق نمی افتادند.

مشروح این مصاحبه در بخش های دیگر این شبکه منتشر خواهد شد.

 

خبرگزاری قدس(قدسنا)

Parameter:358430!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)