|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/26]

حمله روزنامه الخلیج امارات به سعودی‌های حامی سازش با رژیم صهیونیستی  

حمله روزنامه الخلیج امارات به سعودی‌های حامی سازش با رژیم صهیونیستی

شنبه 26 مرداد 1398

سردبیر روزنامه الخلیج امارات، بر خلاف فضای حاکم در جهان عرب، فضاسازی برای سازش با رژیم صهیونیستی را بشدت هدف حمله قرار داد و خواستار تحریم آنان شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حبیب الصایغ» سردبیر روزنامه «الخلیج» امارات، بر خلاف فضای حاکم بر رسانه‌های سعودی و اماراتی، به حامیان عادی‌سازی رابطه عربی با رژیم صهیونیستی تاخت.

الصایغ درخواست‌های برخی شخصیت‌های عربی از جمله سعودی، برای سفر به سرزمین اشغالی فلسطین، گشایش روابط با رژیم صهیونیستی و توجیهی که آنها برای ظلم اشغالگران در حق فلسطینیان به کار می‌گیرند، به باد انتقاد گرفت و خواهان تحریم این افراد شد.

الخلیج از قدیمی‌ترین روزنامه‌های امارات و صادره از امارت شارجه است که طی چند دهه و سال‌های گذشته اسرائیل را در متون خود «دشمن صهیونیستی» توصیف می‌کند.

الصایغ در یادداشتی با عنوان «اسرائیل که یک گلوله هم به ما شلیک نکرد»، برای روزنامه الخلیج نوشت: از گوشه‌وکنار صداهایی بلند می‌شود که خواهان یاری اسرائیل و سفر به آنجا می‌شود و صمیمانه‌ترین عشق و وفاداری خود را به آنها ابراز می‌دارد. با وجود اینکه شمار این صداها معدود و تاثیرشان محدود است، اما به نظر می‌رسد روند رشد آن شتاب گرفته است و چه بسا علت رشد آن هم غفلت و سهل‌انگاری است.

نویسنده بر ضرورت غفلت نکردن و سکوت نداشتن در برابر این دیدگاه‌ها تاکید کرد و گفت: عده ای سعی می‌کنند از زبان جمع و شعور جمعی صحبت کنند در حالی که کسی به آنها این اجازه را نداده است حتی برخی مواضعی شرم‌آور اتخاذ می‌کنند که انسان عاقل و میانه‌رو در دام آن گرفتار نمی‌شود.

سردبیر این روزنامه اماراتی افزود: «محمد سعود» که خود را خبرنگار و فعال سیاسی سعودی می‌داند، (در حمایت از سازش اعراب با رژیم اشغالگر به قدس رفت)، صحنه‌های اخراجش (توسط مردم) از مسجدالاقصی خیلی ذلت بار بود و البته همین حد هم لیاقتش بود که زائران و محافظان مسجد الاقصی او را با ناسزا و تحقیر از آنجا بیرون کنند.

الصایغ از تلاش برخی چهره‌هایی که سعی در ترویج سفر به اسرائیل داشتند و ناکام ماندند از جمله «انور عشقی» ژنرال سابق سرویس اطلاعات عربستان و «عبدالحمید الغبین» نویسنده سعودی انتقاد کرد و همچنین به کساب العتیبی معارض سابق سعودی تاخت و او را شخصیت بد و موهن توصیف کرد که از تکذیب قداست و اهمیت مسجد الاقصی به تکذیب اهمیت قدس به عنوان پایتخت ابدی فلسطین رسیده است.

دبیر کل اتحادیه ادیبان و نویسندگان عرب تاکید کرد: چه کسی به سازشکاران عرب اجازه داده از طرف همه حرف بزنند. او خطاب به آنها نوشت: ای سازشکاران گفتار و کردار شما فقط اسرائیل را شاد می‌کند و فقط احساسات آن را غلغلک می‌دهد.

الصایغ افزود: اسرائیل دشمن واقعی و طبیعی ماست. کما اینکه دشمن برادران فلسطینی است و کسی حق ندارد از طرف همه سعودی‌ها یا عرب‌های حوزه خلیج فارس حرف بزند سپس بخواهد بین دشمن بودن اسرائیل یا ایران انتخاب کند.

الصایغ گفت: اسرائیلی که [ادعا می‌کنید] یک گلوله هم به ما شلیک نکرده، همانی است که عرب‌ها فارغ از تحولات جهان پیرامونشان هنوز علیه آن با قلب، وجدان و زبانشان متحد هستند. اسرائیل همان اسرائیل فاجعه اشغال فلسطین (یوم النکبه) سال 1948 است. اسرائیل همان اسرائیل جنگ شش روزه سال 1967 است. اسرائیل جنایات بحر البقر، قانا، صبرا و شتیلا و غیره است؛ اسرائیل خاری در گلوی ما و بیگانه‌ای است که به زور خودش را به ما چسبانده است.

الخلیج افزود: ما ایده، برنامه، خطر، اثر، ترس و رژیم نژادپرست اسرائیل را دوست نداریم و مایل به سفر به آنجا هم نیستیم و با برادران فلسطینیمان در داخل فلسطین و هر جایی اعلام همبستگی می‌کنیم.

در پایان این مطلب آمده است: باید به مقابله با این کارزارها رفت قبل اینکه به یک جریان مبدل شود و نخستین گام باید تحریم همه کسانی باشد که به اسرائیل سفر می‌کنند یا دیگران را دعوت به سفر به اسرائیل می‌کنند یا از تمایل خود در این باره می‌گویند یا دعوت به هر گونه سازش با اشغالگران می‌کنند. آنها را باید در سطوح فردی یا نهادی تحریم کرد.

 

خبرگزاری فارس

Parameter:425773!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)