|
|
0.0 (0)
[1398/10/01]

حکم دادگاه کیفری بین‌المللی در رابطه با رژیم اسرائیل نتیجه ای خواهد داشت؟  

حسین رویوران: این دادگاه به منزله اهرم فشار بر مسئولان جنایت کار صهیونیستی است/ این رای نیز مانند احکام قبلی نتیجه قابل توجهی برای فلسطینیان نخواهد داشت

حکم دادگاه کیفری بین‌المللی در رابطه با رژیم اسرائیل نتیجه ای خواهد داشت؟

یکشنبه 01 دی 1398

حسین رویوران: این دادگاه به منزله اهرم فشار بر مسئولان جنایت کار صهیونیستی است/ این رای نیز مانند احکام قبلی نتیجه قابل توجهی برای فلسطینیان نخواهد داشت

این دادگاه چندی پیش برای پیگیری و بازداشت عمر البشیر (رئیس جمهور کنار رفته سودان) نیز اقدام کرد اما هیچ تاثیری نداشت چراکه البشیر به هر کشوری که سفر کرد مقامات آن کشور از بازداشت وی سر باز زدند!

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا) روز گذشته "فاتو بنسودا" دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی از تلاش این دادگاه برای تحقیق در مورد جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه باختری خبر داد.

در پی انتشار این خبر در رسانه ها و فضای مجازی، کشورهای حامی آزادی فلسطین و همچنین گروه های سیاسی فلسطینی از جمله تشکیلات خودگردان فلسطین، جنبش حماس و دیگر گروه های مقاومتی از این تصمیم مسئولان دادگاه کیفری بین‌المللی که مقر آن در لاهه، هلند قرار دارد، تشکر و قدر دانی کردند.

این دادگاه تاکنون به 5 موضوع نسل کشی اوگاندا،نسل کشی کنگو،نسل کشی آفریقای مرکزی، جنگ دارفور رسیدگی و علیه 14 نفر اعلام جرم کرده که از بین آن ها 7 نفر فراری و 2 نفر کشته شده اند.

به همین منظور خبرنگار قدسنا به سراغ "حسین رویوران" کارشناس مسائل بین الملل رفت تا ابعاد و تبعات صدور این حکم از سوی دادگاه کیفری بین المللی ( ICC ) برای رژیم صهیونیستی را جویا شود.

رویوران در ابتدا به ارائه تعریفی از نحوه فعالیت های این سازمان و ساختار آن پرداخت و گفت: دادگاه کیفری بین المللی ای سی سی «اینترنشنال کرایم کورت» یکی از سازمان های حقوقی وابسته به سازمان ملل است و حوزه فعالیت این سازمان بررسی جنایت های صورت گرفته و درحال جریان علیه مردم در نقاط مختلف جهان است. برخی از کشورها در اساسنامه ی این سازمان که اساسنامه «رم» نامه دارد، شرکت کرده و عضو شده اند البته آمریکا و رژیم اسرائیل که در دنیا جنایت های مختلفی را علیه بشریت مرتکب می شوند به منظور در امان ماندن از حکم های این دادگاه به عضویت آن در نیامده اند.

در حال حاضر بیش از 150 کشور دنیا این اساسنامه را امضا کرده اند و اجرای مصوبات آن برای بسیاری از کشورهای جهان الزامی است به همین دلیل است که فلسطینی ها برای پیگیری جنایت های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی به این سازمان مراجعه می کنند چراکه ای سی سی نیز شهرک سازی های صهیونیستی در کرانه باختری،حملات رژیم اسرائیل به نوارغزه و تلاش این رژیم برای تغییر ماهیت اسلامی مسجدالاقصی را جرم و جنایت جنگی تلقی می کند.

کارشناس مسائل بین الملل در ادامه توضیح داد: این یک تلاش سیاسی از سوی فلسطینی ها برای افزایش فشار علیه اسرائیل است، این دادگاه می تواند به طور عملی تر در صحنه حضور پیدا کند و برخی از فرماندهان جنگی ارتش اسرائیل را مورد پیگرد قرار دهد و مانع از سفر این اشخاص به نقاط مختلف جهان شود، اما باید به این نکته توجه داشت که تا زمانی که ایالات متحده آمریکا در راس امور شورای امنیت و سازمان ملل متحد باشد، این توانایی را دارد تا به اسرائیل برای ادامه جنایت هایش در اراضی اشغالی کمک کند.

این دادگاه می تواند به حال و روز کنونی فلسطینی ها کمک کند اما تاثیر گذاری آن حد و مرز مشخصی دارد، به عنوان مثال این دادگاه می تواند از ورود بسیاری از فرماندهان و مقامات نظامی صهیونیستی به کشورهای مختلف جلوگیری به عمل آورد اما فعالیت های این دادگاه علیه تل آویو زمانی تاثیر گذار واقع می شود که تمامی کشورهای عضو آن به اساسنامه و احکام صادره آن برای پیگیری حقوقی افراد اقدام کنند.

رویوران با بی تاثیر خواندن احکام صادره این دادگاه برای پیگیری مجرمان بین المللی اشاره کرد: این دادگاه چندی پیش برای پیگیری و بازداشت عمر البشیر (رئیس جمهور کنار رفته سودان) نیز اقدام کرد اما هیچ تاثیری نداشت چراکه البشیر به هر کشوری که سفر کرد مقامات آن کشور از بازداشت وی سر باز زدند!

در نهایت می شود اینگونه گفت که این دادگاه یک ابزار فشار است اما اینکه پس از صادر شدن این حکم مسئولان رژیم صهیونیستی مورد پیگرد و مجازات قرار گیرند، بدین شکل نخواهد بود. به عبارت دیگر این پرونده نیز مانند پرونده های جنایی دیگر برای رژیم اشغالگر صهیونیستی بی هیچ تاثیری باز خواهد ماند.

وی در پایان به تصویب 8 قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در محکومیت اقدامات رژیم اسرائیل در اراضی اشغالی اشاره و تصریح کرد: البته این حکمی که دادگاه جنایی بین المللی صادر کرده یک تفاوتی با قطعنامه های چند روز پیش مجمع عمومی سازمان ملل متحد دارد و آن این است که حکم این دادگاه حقوقی و قابل اجرا تر است اما 8 قطعنامه و دیگر طرح های ضد اسرائیلی سازمان ملل متحد سیاسی است و تاثیرگذاری بسیار کمتری دارد.

به گزارش قدسنا، تا مارس 2016 تعداد کشورهای عضو این نهاد به 124 کشور رسیده است. 31 کشور دیگر هم اساسنامه رم را امضا کرده اند اما هنوز به تصویب مجالس قانون گذاری خود نرسانده اند.کشورهای مهمی چون آمریکا، روسیه و چین (3 عضو دائم سازمان ملل متحد) و هند (دومین کشور پرجمعیت جهان) از منتقدان این دادگاه بوده و به آن نپیوسته اند.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:450525!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)