|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/10/02]

خشم روزنامه‌های سعودی از نشست مالزی؛ «کودتا علیه ریاض بود»!  

روزنامه‌های سعودی «العرب» و «الشرق الاوسط» در گزارش‌هایی که نشانه خشم از نشست مالزی دارد، مدعی شدند که این نشست به منزله کودتایی علیه ریاض و سازمان همکاری اسلامی است که نباید اجازه داد نتایج آن به بار نشیند.

خشم روزنامه‌های سعودی از نشست مالزی؛ «کودتا علیه ریاض بود»!

 ۱۳۹۸/۹/۲۹

روزنامه‌های سعودی «العرب» و «الشرق الاوسط» در گزارش‌هایی که نشانه خشم از نشست مالزی دارد، مدعی شدند که این نشست به منزله کودتایی علیه ریاض و سازمان همکاری اسلامی است که نباید اجازه داد نتایج آن به بار نشیند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اجلاس سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور از چهارشنبه در مالزی با حضور سران و نمایندگان کشورهای اسلامی ایران، مالزی، قطر، اندونزی، ترکیه و پاکستان برگزار شد.

روزنامه‌های سعودی «العرب» و «الشرق الاوسط» به بررسی این اجلاس پرداختند و مدعی شدند که این اجلاس به عنوان یک «فراکسیون اسلامگرای جایگزین که بتواند نقش مخالف سازمان همکاری اسلامی را ایفا کند که عربستان مدیریت آن را بر عهده داد»، نتوانست نگاهها را به خود جلب کند.

العرب با اشاره به اینکه این نشست «کودتایی» علیه سعودی بود، گزارش داد، عدم حضور نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهور اندازی، شکستی برای این کودتا بود.

این روزنامه اظهارات «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی را با هدف «تکذیب توطئه علیه ریاض» دانست و مدعی شد که این اقدام، «تلاش روشنی برای کاهش خشم سعودی بود که عدم حضور آن، این شائبه را به وجود آورده بود که هدف این اجلاس، به چالش کشیدن نفوذ سعودی است».

العرب ادامه داد: «تلاش ماهاتیر محمد برای تبرّی از هرگونه توطئه یا کودتا، بیانگر فشارهای سنگین سعودی به کشورهایی است که به این نشست دعوت شده بودند تا مانع از تشکیل نهاد جایگزین سازمان همکاری اسلامی شود».

«یوسف العثیمین» دبیر کل سعودی سازمان همکاری اسلامی نیز چهارشنبه مدعی شد که به سود جامعه اسلامی نیست که نشستهایی خارج از چارچوب این سازمان برگزار کند و این مسئله «از بین بردن همبستگی اسلامی است... هر گونه تضعیف سازمان همکاری اسلامی، تضعیف اسلام و مسلمین است».

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) هم گزارش داد که «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» پادشاه عربستان در تماس تلفنی با ماهاتیر محمد به وی گفته بود که «مسائل مهم اسلامی باید از طریق سازمان همکاری اسلامی بررسی شود که مقر آن در جده است».

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه هم بدون اشاره به نام سازمان همکاری اسلامی، مشکل این سازمان را عملگرا نبودن اعلام و تأکید کرد که «اگر ما تا کنون در مسئله فلسطین، هیچ پیشرفتی نداشتیم... و اگر همچنان نمی‌توانیم به خاطر فرقه‌گرایی، به چندپارگی جهان اسلام پایان دهیم به خاطر همین مسئله است».

این روزنامه با بیان اینکه هدف از نشست کوالالامپور به ویژه دیدار امیر قطر با رئیس جمهوری اسلامی ایران، «تحریک عربستان» بوده است، گزارش داد، قطر با وجود اینکه در پی کانال ارتباطی با عربستان سعودی است، ولی در هر مناسبتی، نشان می‌دهد که به «عمق خلیجی» خود هیچ اهمیتی نمی‌دهد، بلکه در پی گسترش روابط با ایران و ترکیه است.

الشرق الاوسط: باید پیامدهای نشست «مُضر» مالزی را از بین برد

روزنامه الشرق الاوسط هم به قلم «مشاری الذایدی» که یکی از خبرنگاران سعودی است، گزارش داد، نشست کوالالامپور، طرحی بود که «قبل از اینکه نخستین اقدامات علنی خود را انجام دهد، شکست خورد... هدف آن نیز ایجاد یک نهاد جایگزین سازمان همکاری اسلامی است که کشورهای غیر عربی عضو آن هستند که رهبران متأثر از افکار اسلام سیاسی حکومت آن را در دست دارند».

الذایدی در این مطلب، ضمن حمله به ترکیه، ایران و قطر، می‌نویسد، «مصطفی ورانک» وزیر صنعت و تکنولوژی ترکیه در یک نشست در دوحه -که در ضمن مقدمه‌ نشست کوالالامپور بود- گفت که هدف، هماهنگی ویژه بین کشورهای حاضر در نشست مالزی و ایجاد «یک ائتلاف جدید» است که هدف از این ائتلاف نیز، «همکاری در زمینه رسانه‌ای برای مبارزه با اسلام‌هراسی است».

به گزارش الشرق الاوسط، رئیس جمهوری اسلامی ایران، بسیار شادمان در این نشست به همراه امیر قطر شرکت کرد؛ امیری که در نشست اعراب خلیج فارس در ریاض شرکت نکرد و به آفریقا رفت، ولی در نشست مالزی با روحانی، ابراز همبستگی و اعلام همکاری کرد.
این روزنامه با این ادعا که نشست مالزی برای کشورهای عربی به ویژه کشورهای مخالف ایران و ترکیه، «مضر بود»، گزارش داد، باید تلاش کرد و برآیند این ائتلاف «آسیب‌زننده» را از بین برد. در واقع عربستان، بحرین، امارات و مصر، از این نشست متضرر شدند. لذا باید تمامی مسائل اسلامی از طریق سازمان همکاری اسلامی بررسی شود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

Parameter:450574!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)