|
|
0.0 (0)
[1399/02/14]

خشم مسلمانان بحرین از پخش یک سریال و پاسخ مراکز رسمی  

تهران - ایرنا - پخش یک سریال تولیدی شبکه ام بی سی عربستان در بحرین که گفته می شود، تصویر گر عادی سازی روابط ریاض با رژیم صهیونیستی است خشم مسلمان را برانگیخت و مدیر اداره رسانه‌های وزارت تبلیغات دولت منامه در واکنش به اعتراضات اعلام کرد: سریال " ام هارون " الهام گرفته از شخصیت " ام جان " بانوی یهودی نیست.

خشم مسلمانان بحرین از پخش یک سریال و پاسخ مراکز رسمی

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
تهران - ایرنا - پخش یک سریال تولیدی شبکه ام بی سی عربستان در بحرین که گفته می شود، تصویر گر عادی سازی روابط ریاض با رژیم صهیونیستی است خشم مسلمان را برانگیخت و مدیر اداره رسانه‌های وزارت تبلیغات دولت منامه در واکنش به اعتراضات اعلام کرد: سریال " ام هارون " الهام گرفته از شخصیت " ام جان " بانوی یهودی نیست.

سریال‌ام هارون سرگذشت تاریخ یهود در کشورهای عربی خلیج فارس با تمرکز بر قصه زنی یهودی است که پس از سفرهای بسیار سرانجام در بحرین امروزی ساکن و به پرستاری مشغول می‌شود، این سریال با مشارکت دو شرکت فیلم‌سازی کویتی و اماراتی برای شبکه ‌ام بی‌سی عربستان تولید شده و تمام سکانس‌های آن در امارات ضبط شده است.  

این سریال تولید شده توسط شبکه "‌ام بی‌سی " (MBC) عربستان سعودی در ارتباط با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی که از اول ماه مبارک رمضان پخش شد، خشم و عصبانیت مسلمانان در کشورهای عربی بویژه فلسطین را برانگیخت و موجب واکنش و اعتراض گسترده مسلمانان و اعراب در شبکه‌های اجتماعی شد.  

مقامات غزه و گروه‌های مقاومت فلسطین ضمن محکوم کردن محتوای این سریال اعلام کردند که ایده‌های گسترش یافته در سریال یاد شده قضیه فلسطین را زیر سوال برده است.  

پیش از این برخی رسانه‌ها از جمله رویترز و برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، سریال "‌ام هارون " را الهام گرفته از شخصیت یک قابله (ماما) یهودی به نام "ام جان" که در دهه ۳۰ میلادی از عراق وارد بحرین شد عنوان کردند و قسمت‌های پخش شده از این سریال نشان داد که داستان این سریال دارای پیام سیاسی است.  

در همین حال، " یوسف محمد " مدیر اداره رسانه‌های وزارت تبلیغات بحرین در واکنش به این موضوع اظهار کرد که ایده شخصیت مجسم شده در این سریال توسط یک هنرمند زن به نام " حیاة الفهد " هیچ ارتباطی با شخصیت واقعی ندارد و وقایع این سریال نشان دهنده رفتار،  زندگی و نقش ام جان در جامعه بحرین نیست.  

وی افزود: نویسندگان این سریال تاکید کردند که وقایع سریال ام هارون با داستان و بیوگرافی ام جان  کاملاً متفاوت است و با شخصیت او ارتباطی ندارد.  

به گزارش خبرگزاری بحرین، مدیر اداره رسانه‌های وزارت تبلیغات این کشور تاکید کرد که ام جان یک زن با فضیلت و یکی از شخصیت‌های ملی است که با صلح و دوستی در بین مردم بحرین زندگی کرده است و او از طریق کار خود به عنوان ماما،  دلسوزانه در مراقبت از زنان و به دنیا آوردن فرزندان بحرین از زمان ورودش به بحرین در سال ۱۹۳۷ میلادی به این کشور خدمت کرده است.  

وی با اشاره به این که همسر ‌ام جان  پیش از آمدن او به بحرین در شرکت نفت "باپکو" کار می‌کرد، افزود: همان گونه که همزیستی، پذیرش دیگران و همکاری با دیگران عرف است، وی مورد استقبال و احترام مردم بحرین قرار داشت.  

یوسف محمد اضافه کرد: "ام جان" با خیال راحت و در آزادی در بحرین و خدمات بزرگی را به مردم ارائه داد که همچنان در حافظه ملی بحرین ثبت شده است و به عنوان "ام جان" در بین مردم بحرین مشهور شد.  

وی افزود:  روایات بومیان بحرین  و مردم این کشور در طول تاریخ به همزیستی و ترویج فرهنگ صلح و برادری و زندگی دیگران با همه کسانی که در این سرزمین زندگی کرده‌اند، تاکید دارد.  

سریال ام هارون پس از افطار و نیمه شب از شبکه " MBC " عربستان سعودی که مقر آن در دبی قرار دارد، پخش می‌شود.  

فیلمنامه این سریال که با حضور هنرمندانی از چند کشور حوزه خلیج فارس که بیشتر آن‌ها از کویت هستند، توسط برادران بحرینی به نام‌های " محمد " و " علی عبدالرحیم شمس " نوشته شده است.  

کاربران عرب شبکه‌های اجتماعی با اشاره به اینکه سریال "‌ام هارون " که قبل از شروع سریال نوشته‌های عبری را نشان می‌دهد، داستانی از وجود اقلیت‌های یهودی در کشورهای خلیج فارس به روایت زندگی یک زن به نام "‌ام هارون " را روایت و وانمود می‌کند که یهودیان از گذشته در این منطقه دارای سرزمین مشخص بوده‌اند و قصد دارد هویت واقعی رژیم صهیونیستی را کتمان و به وجود این رژیم اشغالگر رسمیت دهد.   

این موضوع،  اعتراض بسیاری از مسلمانان کشورهای عربی را در پی داشته است.  

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:455470!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)