|
|
 » مواضع » سایر
0.0 (0)
[1395/10/28]

خیمه شب بازی فرانسه در کنفرانس پاریس/ موضع تهران در قبال تحرکات سازشکارانه  

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه: جمهوری اسلامی ایران با توجه به آنکه این رژیم نامشروع را به رسمیت نمی شناسد طبعا در هر اجلاسی که طرف صهیونیستی برای مذاکره در آن شرکت داشته باشد از نظر ما مردود است.

دکتر "محمد ایرانی" مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص کنفرانس بین المللی صلح پاریس گفت: به نظر می رسد این اجلاس که با شعار به اصطلاح حمایت از حقوق فلسطینی ها در پاریس که مبنای اعلامی آن برای نزدیک تر شدن دیدگاه های دو طرف درگیر فلسطینی – صهیونیستی برای رسیدن به یک راه حل آشتی دوطرفه، بوده است در شرایطی دارد شکل می گیرد که هم در شکل و هم در محتوا با مشکلات عدیده ای مواجه است.

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه افزود: به لحاظ شکلی دو طرف اصلی مناقشه بحث های زیادی در مورد این کنفرانس دارند. رژیم صهیونیستی اساسا در این کنفرانس حضور نیافته و آن را به رسمیت نشناخته است. فلسطینی ها هم مثل همیشه دیدگاه ها و نگاه های متفاوت و عمیقی نسبت به اصل و اساس این کنفرانس وجود دارد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد برگزاری این کنفرانس از سوی فرانسوی ها بیشتر به منظور نقشی است که آنها در منطقه پذیرفته اند انجام می شود. فرانسوی ها تلاش می کنند تا در تحولات منطقه خاورمیانه ایفای نقش کنند.

کارشناس ارشد روابط بین الملل با اشاره به نگاه رژیم صهیونیستی نسبت به اقدامات اروپایی ها در خصوص برگزاری چنین کنفرانسی بیان داشت: نگاه رژیم صهیونیستی همواره منفی بوده است آن هم به دلیل آنکه صهیونیست ها هر گونه تغییر و تحولی را که نسبت به نوع حکومت تشکیلات خودگردان فلسطین را از کانال ایالات متحده آمریکا پیگیری می کنند و معمولا نسبت به نقش اروپایی ها که به ضرر آنها بوده است موضع داشته اند.

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه افزود: بنابراین طبیعی است که تحرک فرانسوی ها یک طرفه است، به گونه ای که در آمریکا در حال حاضر شرایط در راستای نقل و انتقالات دولت جدید است و بیشتر یک حرکت تاکتیکی و اعلامی و تبلیغاتی می باشد. به نظر می رسد این حرکت فرانسوی ها تاکتیکی باشد تا اینکه واقعا به دنبال آن باشد تا اینکه آنها بخواهند یک حرکتی را در راستای احقاق حقوق و منافع مردم فلسطین دنبال کنند.

ایرانی گفت: به هر حال همیشه مبنا و تلاش بر این بوده است که در مورد بحث شناسایی دو دولت اروپایی ها فعال شوند و این مسئله را محور همه مذاکراتشان با دو طرف فلسطینی و رژیم صهیونیستی قرار دهند. دولت محمود عباس معمولا از چنین طرح هایی استقبال می کند ولی  جریان مقاومت طبعا به دلیل آنکه با اساس این مذاکرات مخالف هستند مخالفت می کنند. بنابراین بعید به نظر می رسد تا نتایج ملموس و قابل بهره برداری این کنفرانس داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص این کنفرانس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به آنکه این رژیم نامشروع را به رسمیت نمی شناسد طبعا در هر اجلاسی که طرف صهیونیستی برای مذاکره در آن شرکت داشته باشد به طور حتم از نظر ما مردود است. این مسئله جزو اصل و اساس دیدگاه ما نسبت به رژیم اشغالگر قدس است.

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد تا حقوق حقه مردم فلسطین اعاده شود و آن را هم عمدتا در راستای تقویت گروه های مقاومت می داند و آن را به نتیجه نزدیک تر می داند. نشست های دو طرفه ای که با حضور رژیم صهیونیستی به جز آنکه خسارت و از دست دادن امتیازات بسیاری تاکنون از جانب طرف فلسطینی (تشکیلات خودگردان) نتایج دیگری در بر نداشته است.

ایرانی با اشاره به این سخن نتانیاهو در مورد کنفرانس پاریس که گفته بود فلسطینی ها این کنفرانس را مهندسی کرده و دولت او هیچ گونه نقشی در این نشست نخواهد داشت تاکید کرد: اساسا رژیم صهیونیستی و دولت نتانیاهو مخالف آن هستند که هر گونه نقش فعالی را اروپایی ها بر علیه آنها بر عهده گیرند.

طبیعی است که تصور آنها این است که در شرایطی که وقتی یک جریان اروپایی با دعوت گروه های مختلف در راستای موضوع فلسطین فعال شده است و از کشورهای مختلف دعوت به عمل آورده است برداشت صهیونیست ها این است که این کنفرانس می تواند به شکل حداقلی حتی خیلی ضعیف در شرایطی که نتانیاهو دنبال می کند می تواند کفه وزنه ترازو را که همواره طرف صهیونیستی در آن سنگین تر بوده است به سمت تشکیلات خودگردان هدایت کرده و آن کفه را به لحاظ تبلیغاتی سنگین تر کند.

وی در پایان به قدسنا گفت: عموما هر تشکل بین المللی که بخواهد با موضوع فلسطین و اسرائیل به شکل تبلیغاتی پرداخته است ما با ملاحظه با آن برخورد کرده ایم. 

 

27\10\1395

http://www.qodsna.com/NewsPage.aspx?newsid=69509

 

Parameter:224150!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)