|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/02/12]

دادستان لاهه: مقامات صهیونیستی را می‌توان تحت پیگرد قانونی قرار داد  

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی (لاهه) اعلام کرد، فلسطین می‌تواند برای مقامات رژیم صهیونیستی از طریق این دادگاه پیگرد قانونی درخواست کند.

دادستان لاهه: مقامات صهیونیستی را می‌توان تحت پیگرد قانونی قرار داد

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

تهران- ایرنا- دادستان دیوان کیفری بین‌المللی (لاهه) اعلام کرد، فلسطین می‌تواند برای مقامات رژیم صهیونیستی از طریق این دادگاه پیگرد قانونی درخواست کند.

به گزارش پایگاه خبری معا فلسطین، «فاتو بنسودا» دادستان دادگاه لاهه روز پنجشنبه گفت: فلسطین می‌تواند از این دادگاه برای رژیم‌صهیونیستی به اتهام جنایت جنگی، تحت پیگرد قرار دادن درخواست کند.

وی افزود: بر اساس ماده ۵۳ اساسنامه رم، محدوده صلاحیت دادگاه منطقه‌ای، کرانه‌باختری از جمله قدس شرقی و غزه را نیز شامل می‌شود.

پیش‌تر رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی از کشورها در خصوص صلاحیت این دادگاه بر اراضی فلسطینی با این توجیه که اراضی اشغالی نیست تردید نشان داده‌ بودند.

دادستان دیوان کیفری بین المللی تاکید کرده ‌است که دلایل معقولی برای آغاز تحقیق در خصوص شرایط فلسطین وجود دارد.

این اقدام به طور بالقوه راه را برای انجام تحقیقات در خصوص جنایات رژیم ‌صهیونیستی در راستای اقدامات خود در کرانه‌باختری، نوار غزه و قدس شرقی هموار می‌کند.

پیش‌تر بنسودا از تلاش برای آغاز تحقیقات این دادگاه درباره جنایت‌های جنگی رژیم‌صهیونیستی در غزه، کرانه باختری و قدس شرقی خبر داده‌ بود.

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای در مورد ارتکاب جنایات جنگی در فلسطین اشغالی توسط رژیم‌صهیونیستی، هشدار جدی داده ‌بود.

مقام‌های فلسطینی تاکنون بارها از دادگاه لاهه خواسته‌اند که در خصوص جنایت‌هایی که رژیم‌صهیونیستی علیه مردم فلسطین در کرانه‌باختری و غزه مرتکب شدند، تحقیق انجام دهد.

در مقابل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به اظهارات دادستان دیوان کیفری بین‌المللی مدعی شده بود: روز سیاهی برای واقعیت و عدالت است.

یسرائیل کاتز وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز مدعی شد؛ ادعاهای دادستان لاهه بی پایه و اساس است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:455422!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)