|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/18]

در دیدار سه ساعته هیات‌های ایران و روسیه درباره سوریه و یمن چه گذشت؟  

در دیدار سه ساعته هیات‌های ایران و روسیه درباره سوریه و یمن چه گذشت؟

۱۳۹۸/۴/۱۸

در دیدار امروز نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و معاون وزیر خارجه روسیه با خاجی در تهران درباره تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه، نشست آتی روند آستانه و اوضاع یمن گفت‌وگو شد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «الکساندر لاورنتیف»، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه و «سرگئی ورشنین»، معاون وزیر خارجه روسیه و هیات همراه که به ایران سفر کرده‌اند، بعدازظهر امروز (سه شنبه) با علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی و مذاکره‌کننده ارشد ایران در امور سوریه و یمن، دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار و گفتگوی سه ساعته، تحولات سوریه از جمله شامل تشکیل کمیته قانون اساسی، کارگروه تبادل بازداشت شدگان و ربوده شدگان، برگزاری اجلاس آتی «روند آستانه» در شهر نورسلطان در ۱۰ و ۱۱ مرداد و همچنین نشست آتی سران کشورهای ضامن روند آستانه، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
خاجی و ورشنین همچنین در این دیدار درباره آخرین تحولات یمن و ضرورت پایان بخشیدن به بحران یمن از جمله از طریق اجرایی کردن توافقات استکهلم گفتگو و رایزنی کردند.

لاورنتیف پیش از این هم با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرده بود.
«علی‌اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی نیز دوشنبه 20 خرداد در رأس هیأتی به منظور انجام گفت‌وگوها با مقامات روسیه درباره آخرین تحولات سوریه و یمن سفری 2 روزه به مسکو داشت. وی در این سفر با «سرگئی ورشنین» معاون وزیر خارجه و «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه دیدار کرده بود. در این دیدار طرفین ضمن ابراز پایبندی به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سوریه و با تاکید بر حل و فصل بحران سوریه از طریق گفت‌وگو و راه حل سیاسی، بر ضرورت مبارزه با تروریسم تا نابودی کامل این پدیده شوم و نقش محوری چارچوب آستانه در حل و فصل سیاسی بحران سوریه همچون گذشته تاکید کردند.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی و هیأت همراه همچنین یازدهم تیر ماه در سفر به دمشق با «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه و پس از آن با «بشار اسد»‌ رئیس جمهور سوریه دیدار کردند.
انتهای پیام/

 

خبرگزاری فارس

Parameter:419730!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)