|
|
0.0 (0)
[1396/04/01]

در چهارمین جلسه کمیسون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین بررسی شد:ابعاد مختلف روز جهانی قدس و متغیرات منطقه ای  

در چهارمین جلسه کمیسون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین بررسی شد:ابعاد مختلف روز جهانی قدس و متغیرات منطقه ای

پنج شنبه 22/ژوئن/2017 


چهارمین جلسه کمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین با حضور کارشناسان، تحلیلگران مسائل منطقه و اصحاب رسانه عصر روز گذشته برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از خبرگزاری قدس (قدسنا)،چهارمین جلسه کمیسیون سیاسی و امور بین لملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین با حضور کارشناسان و تحلیلگران مسائل منطقه و اصحاب رسانه عصر روز گذشته برگزار شد.

 

بر اساس این گزارش در این نشست ابعاد مختلف روز جهانی قدس و متغیرات منطقه ای آن مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت.

 

در ابتدای این نشست دکتر «حسین رویوران» کارشناس مسائل سیاسی گفت: تحولاتی که در منطقه به وقوع می پیوندد بعد از سفر ترامپ به منطقه ایجاد چند دستگی قابل مشاهده است و با تغییر دشمن اصلی منطقه یعنی رژیم صهیونیستی به ایران است.

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه افزود: روز قدس که از جانب حضرت امام (ره) مطرح شد یک پروژه استراتژیک است.

وی ادامه داد: غرب در دو قرن اخیر سعی کرد مدل ملت – دولت را به عنوان یک مدل برتر در اداره جامعه ارائه دهد. متاسفانه جوامعی همچون عربستان ساختاری قبیله ای و بدوی داشتند اما ورود اسلام همه چیز را بطور کل دگرگون کرد.

ریوران گفت: حضرت امام (ره) به دنبال احیای تفکر جدید اسلامی بود. که مهمترین رکن آن وحدت امت اسلامی بود. به عبارت دیگر تنها محوری که قلب جهان اسلام نام دارد فلسطین است. فلسطین عامل وحدت و اولویت جهان اسلام است.

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه تاکید کرد: امام (ره) برای تحقق این آرمان چند راهکار ارائه داد: 1. ایجاد دگرگونی اسلامی تحت عنوان «روز قدس»، روز بیعت با آرمان فلسطین است پس یک روز نیست و باید بیعت در طول سال مطرح باشد. 2. ایجاد نیروی قدس سپاه که یک پایه آن بسیج مردمی و پایه دوم آن نیروی قدرتمند نظامی می باشد. 3. ایجاد الگوی بومی در منطقه باشد. (امام بعد از اینکه متوجه شدند نیروهای سپاه و ارتش بعد از حمله اسرائیل به لبنان، به آنجا رفتند آنها را باز داشتند و به جای نیروهای نظامی، نیروهای تبلیغی به لبنان برای صدور انقلاب اسلامی اعزام کردند و این به عنوان الگو درآمد و مقام معظم رهبری هم همین شیوه و الگو را ادامه می دهند).

وی ادامه داد: نوع الگوهایی که در نظام اسلامی طراحی شد، الگوهای خاصی بود. ایجاد الگوهای مقاومتی در سطح منطقه باز تعریف شد.

رویوران افزود: در سال 1967 رژیم صهیونیستی حدود 21 هزار کیلومتر سرزمین فلسطین را اشغال کرده بود که این میزان در سال های بعد به حدود 90 هزار کیلومتر مربع رسید.

کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: آنچه که در حال حاضر در منطقه به وقوع می پیوندد یک ارتباط معکوس با روز قدس دارد. عربستان سعودی با دعوت حدود 54 کشور در اجلاس ریاض آن هم همزمان با سفر ترامپ که هدفش دشمنی و مقابله با جمهوری اسلامی ایران است. که در این پروژه اسرائیل به عنوان هم پیمان معرفی شده است و حزب الله و حماس به عنوان دشمنان آن معرفی شدند.

وی ادامه داد: خط ریاض – تل آویو بازگشایی شد و توافق صعودی – صهیونیستی که در آن حجاج از یکی از شهرهای سرزمین های اشغالی به جده سفر خواهند کرد. از نظر محور سعودی – غربی – عبری آرمان آزادی فلسطین باید ذبح شود. بنابراین ترامپ برای رسیدن به این منظور یک هیئتی به مدت 2 سال گفتگوهایی میان اسرائیل- فلسطینی ها کلید زده شود.  

 

ریوران همچنین گفت: ملک سلمان، تصمیم گرفت پسرش را ولیعهد خود کند (محمد بن سلمان به حاشیه رفت) و بحث بیعت شورای بیعت (31 نفر از 34 نفر) با ایشان واقعیت ندارد. محمد بن سلمان انسانی بسیار گستاخ، ریسک پذیر است و تحریم قطر و جنگ یمن با سناریوی محمد بن سلمان عملیاتی شد. وی با گستاخی تمام گفت ما جنگ را به داخل ایران می کشانیم.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: شبکه های غرب اعلام کرد (چشم انداز 2030) ایشان طرحش این است که «آرامکو» را بفروشد و با پولش اقتصاد بدون نفت را اجرایی کند. البته 51 درصد آن متعلق به عربستان و 49 درصد آمریکایی است. ولی بعد از مدتی با ایجاد مشکلاتی که ایجاد شد از طرحش صرفنظر کرد.

وی ادامه داد: نزدیکترین جامعه به وهابی گری عربستان، قطر بود. لذا قطر روی اخوان سرمایه گذاری کرد که نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد. لذا مشعل و نیروهای مقاومت تعارض بین قطر و عربستان بعد از اجلاس ریاض نشانه شکست اجلاس ریاض است. (اعزام نیرو از ترکیه و پاکستان به قطر هم قابل توجه می باشد).

رئیس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین تاکید کرد: اختلاف میان عربستان و قطر نباید ما را از دشمن اصلی یعنی آمریکا غافل کند. روز قدس امسال اهمیتش از سال های گذشته بیشتر شده است. برای دفاع از آرمان فلسطین و خنثی کردن توطئه های دشمنان باید شرکت حداکثری در این راهپیمایی داشته باشیم.

 

در ادامه این نشست «سلمان رضوی» کارشناس روابط بین الملل و عضو کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین گفت: تحولات ممتاز روز قدس امسال نسبت به سال گذشته در سطح فرا منطقه ای را این گونه می شود برشمرد: انتخاب ترامپ و سیاست های جانبدارانه تری که وی نسبت به اوباما در خصوص اسرائیل دارد به عنوان نمونه طرح انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس، بحث شهرک سازی و اهتمام جدی برای احیای شهرک سازی، طرح تحریم ایرن، قطر و حماس که 10 نفر از اعضا کنگره ایالات متحده آمریکا پیشنهاد دادند.

کارشناس روابط بین الملل در ادامه افزود: تداوم بحران های منطقه ای در سوریه و عراق، آزاد سازی حلب و در آینده نزدیک موصل، نشست ریاض و تروریست اعلام کردن جنبش حماس در این اجلاس که قرار دادن حماس، سپاه و داعش به عنوان تروریست، اختلافات قطر عربستان، ترکیه – مصر، بسته بودن گذرگاه رفح در مصر و فشار به حماس، بحث حمله نظامی به نوار غزه در تابستان از مهمترین عناصر تحلیل در  سطوح منطقه ای هستند.

 

در ادامه این نشست دکتر «علیرضا عرب» کارشناس مسائل سیاسی و عضو کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین گفت: به نظر می رسد ترامپ از سفر به منطقه سه هدف و استراتژی را دنبال می کرد. اول عادی سازی روابط اعراب – اسرائیل دوم مقابله با جبهه مقاومت با محوریت ایران و سوم احیای فرایند سازش است.

 

عضو کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین ادامه داد: همچنین بحران قطر سبب شد تا مصر و عربستان سعودی به یکدیگر نزدیک تر شوند. از طرف دیگر رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد کانالی مقابل کانال سوئز بین دریای سرخ و مدیترانه به نام کانال بن گورین احداث کند. نکته حائز اهمیت این است که تمامی این تحولات در یک منطقه در حال وقوع است.

 

وی افزود: بحران قطر، نزدیکی مصر به عربستان، مسئله واگذاری دو جزیره به مصر و احداث کانال بن گورین همگی در سناریوی عادی سازی روابط اعراب – اسرائیل قابل تحلیل است.

کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: به نظر می رسد فرایند دیگری که در منطقه دنبال می شود احیای فرآیند سازش است. فشار به قطر و حماس همگی در راستای پروژه احیای فرآیند سازش است. همچنین ممکن است ابومازن از نفس افتاده را به واسطه محمد دحلان کنار گذارند.

 

تهران ـ مرکز اطلاع رسانی فلسطین

Parameter:232792!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)