|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
اندیشکده آمریکایی:
[1397/12/23]

دشمنی لندن با حزب الله سبب انزوای بیشتر انگلیس در اروپا شد  

اندیشکده آمریکایی:

دشمنی لندن با حزب الله سبب انزوای بیشتر انگلیس در اروپا شد

تاریخ خبر: 1397/12/23

تهران- ایرنا- رویکرد انگلیس در گنجاندن حزب الله در گروه های تروریستی سبب فاصله بیشترمیان لندن و طیفی از کشورهای اروپایی شد.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا به نقل از اندیشکده آمریکایی بنیاد برای دفاع از دمکراسی، انگلیس به تازگی فعالیت حزب‌الله لبنان را تروریستی اعلام کرد و تسلیم خواسته های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی کشورهای مرتجع عربی شد. 
جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد که تمایزی بین شاخه نظامی و سیاسی حزب‌الله وجود ندارد و با تحریم این گروه به هر شکل ممکن، لندن پیامی آشکار می‌دهد که فعالیت‌های این گروه در منطقه کاملا غیرقابل قبول و زیان‌بار برای امنیت ملی انگلیس خواهد بود.
همچنین در مقابل این فشارها، نیلس آنن معاون وزیر امور خارجه آلمان در گفت‌وگو با هفته‌نامه 'اشپیگل' یادآورشد که برلین قصد ندارد حزب‌الله لبنان را به فهرست گروه‌های تروریستی وارد کند.
دولت آلمان صراحتا اعلام کرد که تسلیم درخواست های ایالات متحده، اسرائیل و برخی کشورهای عربی نخواهد شد.
مقام های آلمانی از جمله هایکو ماس و آنگلا مرکل معتقدند که گنجاندن حزب الله در فهرست گروه های تروریستی فاصله ها را بیشتر و دیوار بی اعتمادی بین حزب الله و اروپا را رفیع تر می کند.
بر این اساس، فرانسه و هم آلمان معتقدند که گنجاندن حزب الله در فهرست گروه های تروریستی نه تنها اشتباه بلکه راه هر گونه گفت و گو احتمالی را خواهد بست و مانع از ادامه گفت و گوهای انتقادی(CRITIVAL DIALOGUE) می شود.
گفت و گوهای انتقادی فرایندی است که آلمانی ها و فرانسوی ها امیدوارند در قالب آن به تفاهم بیشتری با حزب الله برسند. 
منطق اساسی اتحادیه اروپا پیروی از نگاه فرانسه و آلمان است تا انگلیس و همین امر موجب انزوای لندن و ایجاد فاصله بیشتر میان این کشور و برخی دولت های اروپایی شده است.
تمایل اتحادیه اروپا به سوی برلین و پاریس امری اتفاقی نیست. با نزدیک شدن به زمان خروج نهایی انگلیس از اتحادیه اروپا، نگرش آلمان و فرانسه در اتحادیه بیشتر غالب می شود و با در نظر گرفتن چنین موضوعی انزوای انگلیسی ها بیشتر رنگ واقعیت خواهد گرفت. 
بر اساس این گزارش، سیاست و رویکرد آلمان به عنوان موتور اصلی اقتصادی اروپا بسیار مهم است و به نظر می رسد که اتحادیه اروپا همچنان از نگرش آلمان پیروی کند. سیاست های فرانسه نیز به طور سنتی در قبال لبنان (بخاطر سابقه حضور در لبنان و موضوع قیمومیت این کشور) بیشتر از انگلیس اهمیت دارد. بنابراین لندن با چنین تصمیمی تنها بر انزوای خود خواهد افزود و رویکرد انگلیس در اتحادیه اروپا با هیچگونه استقبالی مواجه نخواهد شد.
برلین به خوبی می داند که حزب الله با تهران پیوندهای مستحکمی دارد و نمی خواهد با گنجاندن این تشکل در فهرست گروه های تروریستی از ایران فاصله بگیرد و این رویکرد را بخشی جدایی ناپذیر از سیاست خود در حفظ مراودات دیپلماتیک و سیاسی برای حفظ توافق برجام تلقی می کند. دیپلمات های آلمانی در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شرکت کرده و در پی آن از سوی طرفداران رژیم اسرائیل و یا گروه های خواهان تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران مورد حمله قرار گرفتند. اما آلمان چنین رفتاری را برای حفظ حلقه اتصال دیپلماتیک با تهران ضروری عنوان می کند.
فرانک والتراشتاین مایررئیس جمهوری آلمان تلگراف گرم تبریک پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام جمهوری اسلامی به تهران می فرستد. 
ساجد جاوید وزیر کشور انگلیس روز دوشنبه(6 اسفند 1397) جنبش حزب الله لبنان را تهدیدی علیه امنیت این کشور خواند و شاخه سیاسی این گروه را نیز با فشار لابی صهیونیستی به فهرست گروه های تروریستی اضافه کرد. 
جاوید مدعی شد که حزب‌الله به اقدام های خود برای بی‌ثبات کردن وضعیت شکننده خاورمیانه ادامه می‌دهد و ما نمی‌توانیم تفکیکی بین شاخه نظامی تحریم‌شده این گروه و شاخه سیاسی آن قائل شویم.
شاخه نظامی حزب الله در سال 2008 میلادی توسط وزارت کشور انگلیس ممنوع اعلام شده بود، اما مقام های لندن برای حفظ روابط خود با دولت لبنان، شاخه سیاسی این گروه را تحریم نکردند.فشارها برای تحریم حزب الله پس از آن بالا گرفت که لابی صهیونیسم در اعتراض به اهتزاز درآوردن پرچم این گروه در جریان راهپیمایی روز قدس در لندن، خواستار منع فعالیت این گروه شده بود. 
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:394793!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)