|
|
 » کنفرانس » آرشیو کنفرانس ها » چهارمین کنفرانس
0.0 (0)
ولی امر مسلمین:
[1395/09/14]

دفاع از فلسطین بر همه مسلمانان واجب است  

ولی امر مسلمین:

دفاع از فلسطین بر همه مسلمانان واجب است

 

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر این که مقاومت و ایستادگی تنها راه نجات فلسطین است حمایت کامل از مقاومت را بر همه مسلمانان واجب کفایی دانستند.

    رهبر معظم انقلاب صبح دیروز در اجلاس بین المللی «فلسطین نماد مقاومت، غزه قربانی جنایت» که در سالن اجلاس سران در تهران و با حضور مقامات لشکری و کشوری و همچنین 15 رئیس مجلس از کشورهای مختلف، 30 هیئت پارلمانی و 700 میهمان خارجی آغاز شد. سخنان مهمی پیرامون مسئله فلسطین بیان فرمودند که متن کامل آن به شرح ذیل است:

 

   بسم الله الرحمن الرحیم

    به شما میهمانان گرامی، علما و متفکران و سیاستمداران و مجاهدان که در چهارمین گردهمائی برای دفاع از فلسطین به جمهوری اسلامی ایران آمده اید خوشامد می گویم.

    در فاصله این اجلاس با اجلاس قبلی که در روزهای 15 تا 17 ربیع الاول سال 1427 هجری قمری در تهران تشکیل شد حوادث مهم و تعیین کننده ای اتفاق افتاده است که افق آینده را در قضیه فلسطین روشن تر و وظایف ما را درباره این مسئله همچنان اصلی دنیای اسلام آشکارتر می سازد.

    از جمله این حوادث مهم، شکست شگفت آور نظامی و سیاسی اسرائیل در برابر مقاومت اسلامی در جنگ 33 روزه لبنان در سال 1427 هجری قمری و ناکامی خفت آور رژیم صهیونیستی در جنگ 22 روزه جنایتکارانه اش با مردم و دولت قانونی فلسطین در غزه است.

    اکنون رژیم غاصب که چند دهه با ارتش و تسلیحات خود و با پشتیبانی نظامی و سیاسی آمریکا، چهره ای مهیب و شکست ناپذیر نشان می داد، دو بار از نیروهای مقاومت که با اتکاء به خدا و مردم، بیش از اتکاء به سلاح و تجهیزات می جنگیدند، شکست خورده و با وجود تمرین ها و آماده سازی های نظامی و سازمان های عریض و طویل اطلاعاتی و حمایت بی دریغ آمریکا و بعضی دولت های غربی و همدستی برخی منافقان جهان اسلام، انحلال، و شیب تند سقوط، و عدم کفایت خود در برابر موج نیرومند بیداری اسلامی را ظاهر ساخته است.

    از سویی دیگر جنایاتی که در حادثه تاریخی غزه از مجرمان صهیونیست سر زد، کشتار وسیع مردم غیرنظامی، ویران کردن خانه های بی دفاع، سوراخ کردن سینه کودکان شیرخوار، بمباران دبستان و مسجد، به کارگیری بمب های فسفری و برخی سلاح های ممنوع دیگر، بستن راه غذا و دارو و سوخت و دیگر نیازهای اولیه مردم در مدتی نزدیک به دو سال، و بسی جنایات دیگر، ثابت کرد که غریزه وحشیگری و جنایت در سران دولت جعلی صهیونیست، با دهه های آغازین فاجعه فلسطین هیچ تفاوتی نیافته و همان سیاست و همان خوی درندگی و بی رحمی که فاجعه های دیر یاسین و صبرا و شتیلارا پدید آورد، امروز هم به عینه بر ذهن و دل ظلمانی این طاغوت های زمان حاکم است که البته امروز با بهره گیری از پیشرفت فناوری، دایره جنایت بسی گسترده تر و فاجعه بارتر است.

    چه آنان که با توهم شکست ناپذیری رژیم صهیونیست، شعار «واقع بینی» سر داده دست سازش و تسلیم در برابر غاصبان دراز کردند، و چه کسانی که به خیال باطل خود، نسل دوم و سوم سیاستمداران صهیونیست را مبرا از جنایات نسل اول دانسته، امید همزیستی سالم در کنار آنان را در دل پروراندند، اکنون باید به خطای خود پی برده باشند. اولاً: با موج بیداری امت مسلمان و بالیدن نهال مقاومت اسلامی، آن هیئت دروغین فروریخته و نشانه های ناتوانی و درماندگی در رژیم غاصب آشکار گشته است، و ثانیاً خوی تجاوزگری و بی شرمی از جنایت در گردانندگان آن رژیم همان است که در دهه های اول بود و هرگاه بتوانند یا گمان ببرند که می توانند، از هیچ جنایتی رویگردان نیستند.

    اکنون 60 سال از اشغال فلسطین می گذرد. در این مدت همه ابزارهای قدرت مادی در خدمت غاصبان قرار گرفته است؛ از پول و سلاح و فناوری، تا تلاش های سیاسی و دیپلماسی، و تا شبکه عظیم امپراتوری خبری و اطلاع رسانی.

    به رغم این تلاش شیطانی گسترده و حیرت آور، غاصبان و حامیان آنان نه تنها نتوانسته اند مسئله مشروعیت رژیم صهیونیستی را حل کنند، بلکه این مسئله با گذشت زمان بغرنج تر هم شده است.

    عدم تحمل رسانه های غربی و صهیونیستی و دولت های حامی صهیونیزم در برابر حتی طرح ساال و تحقیق درباره هولوکاست که بهانه غصب فلسطین بود، یکی از نشانه های این تزلزل و ابهام است. اکنون وضع رژیم صهیونیستی از همیشه تاریخ سیاه خود در افکار عمومی جهان بدتر و پرسش از دلیل پیدایش آن جدی تر است. اعتراض بی سابقه و خودجوش جهانی از شرق آسیا تا آمریکای لاتین علیه آن رژیم و تظاهرات مردمی در 120 کشور جهان و از جمله در اروپا و در انگلیس که خاستگاه اصلی این شجره خبیثه بود، و دفاع آنان از مقاومت اسلامی غزه و از مقاومت اسلامی لبنان در جنگ 33 روزه، نشان می دهد که یک مقاومت جهانی علیه صهیونیزم پدید آمده که در 60 سال گذشته هرگز تا این حد، جدی و حجیم نبوده است. می توان گفت مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین توانسته است وجدان جهانی را بیدار کند.

    این درس بزرگی است، هم برای دشمنان امت اسلامی که خواسته اند با زور و سرکوب، دولتی و ملتی جعلی و فرمایشی بسازند و با مرور زمان، آن را به واقعیتی انکارناپذیر تبدیل کرده و چنین تحمیل ظالمانه ای را در جهان اسلام، عادی سازی کنند و هم برای امت اسلامی و بویژه جوانان غیور و وجدان های بیدار آن، تا بدانند که مجاهدت در راه بازگرداندن حق پایمال شده، هرگز ضایع نمی شود و وعده خداوند راست است که فرمود:

    اذن للذین یقاتلون بانهم ظلموا و ان الله علی نصرهم لقدیر. الذین اخرجوا من دیارهم بغیر حق الاان یقولو ربنا الله و لو لادفع الله الناس بعضهم ببعض لهدمت صوامع و بیع و صلوات و مساجد یذکر فیها اسم الله کثیراً و لینصرن الله من ینصره ان الله لقوی عزیز.

    و قال تعالی: ان الله لایخلف المیعاد، و قال عزوجل: و لن یخلف الله وعده، و قال: وعد الله لایخلف الله وعده و لکن اکثر الناس لایعلمون، و قال عز من قائل: فلاتحسبن الله مخلف وعده رسله ان الله عزیز ذو انتقام و کدام وعده از این وعده الهی صریحتر که فرمود: وعده الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا یعبدوننی لایشرکون بی شیئاً و من کفر بعد ذلک فاولئک هم الفاسقون.

    مغالطه بزرگی که در قضیه فلسطین بر ذهن برخی از دست اندرکاران چنگ انداخته این است که کشوری بنام اسرائیل یک واقعیت 60 ساله است و باید با آن کنار آمد. من نمی دانم اینها چرا از واقعیت های دیگری که در برابر چشم آنان است درس نمی گیرند؟ مگر کشورهای بالکان و قفقاز و آسیای جنوب غربی پس از 80 سال بی هویتی و تبدیل به بخش هایی از شوروی سابق، بار دیگر هویت اصلی خود را باز نیافتند؟

    چرا فلسطین که پاره تن جهان اسلام است نتواند بار دیگر هویت اسلامی و عربی خود را بازیابد؟ و چرا جوانان فلسطینی که در شمار باهوش ترین و مقاوم ترین جوانان عربند نتوانند اراده خود را بر این واقعیت ظالمانه فائق گردانند؟

    مغالطه بزرگ دیگر آن است که گفته شود تنها راه نجات ملت فلسطین، مذاکره است! مذاکره با چه کسی؟ با رژیم غاصب و زورگو و گمراهی که جز به زور، به هیچ اصل دیگری معتقد نیست؟ آنان که به این بازیچه و فریب خود را دلخوش کردند چه به دست آوردند. آنچه آنها به عنوان حکومت خودگردان از صهیونیست ها گرفتند، با صرفنظر از ماهیت تحقیرآمیز و اهانت بار آن،اولابا هزینه سنگین اعتراف به مالکیت رژیم غاصب بر تقریبا سراسر فلسطین تمام شد. ثانیا همان حکومت نیم بندو دروغین را هم با بهانه های واهی در مواردی زیر پای خود لگد کوب کردند؛ محاصره یاسر عرفات در ساختمان مدیریتش در رام الله و انواع تحقیر و تذلیل او حادثه ای نیست که فراموش شود.

    ثالثا: چه در زمان عرفات وچه بویژه پس از او با مسئولان حکومت خودگردان مانند رؤسای کلانتری های خود رفتار کردند که وظیفه شان تعقیب و دستگیری مجاهدان فلسطینی و محاصره اطلاعاتی و پلیسی آنهاست، و بدین صورت تخم کینه را در میانه گروه های فلسطینی پاشیدند و آنها را به جان یکدیگر انداختند.

    و رابعا: همان اندازه دستاورد ضعیف هم فقط به برکت جهاد مجاهدان و مقاومت غیور مردان و زنان تسلیم ناپذیر بود. اگر انتفاضه ها رخ نمی داد صهیونیست ها با وجود تنازل پی درپی رؤسای سنتی فلسطین در برابر آنها، همین اندازه را هم هرگز به آنان نمی دادند.

     یا مذاکره با آمریکا وانگلیس که بزرگترین گناه را در ایجاد و حمایت ازاین غده سرطانی مرتکب شده اند؟ و خود پیش از آنکه میانجی باشند طرف دعوایند؟ دولت آمریکا هیچگاه حمایت بی قید و شرط خود از رژیم صهیونیست و حتی از جنایت های آشکار آن از قبیل ماجرای اخیر غزه را متوقف نکرده است.

    حتی رئیس جمهور جدید آمریکا هم که با شعار تغییر در سیاست های دولت بوش بر سرکار آمده است، از تعهد بی قید و شرط به امنیت اسرائیل دم می زند، یعنی دفاع از تروریسم دولتی، دفاع از ظلم و زورگویی، دفاع از قتل عام صدها مرد و زن و کودک فلسطینی در 22 روز، این یعنی همان کژراهه دوران بوش و نه چیزی کمتر.

    مذاکره با مجامع وابسته به سازمان ملل هم یک رویکرد عقیم دیگر است. سازمان ملل شاید در کمتر نمونه ای همچون مسئله فلسطین، مورد آزمون افشاگر و رسواکننده قرار گرفته باشد.

    شورای امنیت، یک روز اشغال فلسطین به وسیله گروه های تروریست جرار را سریعا به رسمیت شناخت و نقشی اساسی را در پیدایش و تداوم این ظلم تاریخی بازی کرد، و پس از آن چندین دهه همواره در برابر نسل کشی ها، آواره سازیها ، جنایت های جنگی و انواع جرایم گوناگون دیگر آن رژیم، سکوت رضایت آمیز کرد، و حتی هنگامی که مجمع عمومی رای به نژادپرست بودن صهیونیسم داد، نه تنها با آن همراهی نکرد، که در عمل 180 درجه با آن فاصله گرفت. کشورهای زورگوی عالم که برخوردار از عضویت دائم در شورای امنیت اند از این مجمع جهانی همچون ابزار استفاده می کنند.

    نتیجه آنکه نه تنها این شورا به کار امنیت در جهان کمکی نمی کند بلکه هرجا که قرار است مفاهیمی همچون حقوق بشر یا دموکراسی و امثال آن، وسیله زیاده طلبی و سلطه بیشتر آنان گردد، به کمک ایشان می شتابد و بر کارهای نامشروع آنان پوششی از فریب و دروغ می افکند.

    نجات فلسطین با دریوزگی از سازمان ملل یا از قدرت های مسلط و به طریق اولی از رژیم غاصب به دست نمی آید، راه نجات فقط ایستادگی و مقاومت است، با توحید کلمه فلسطینیان و کلمه توحید که ذخیره بی پایان حرکت جهادی است.

    ارکان این مقاومت، از سویی گروه های مجاهد فلسطینی و آحاد مردم مؤمن و مقاوم فلسطین در داخل و خارج آن کشورند؛ و از سویی دیگر، دولت ها و ملت های مسلمان در سراسر جهان، بویژه عالمان دینی و روشنفکران و نخبگان سیاسی و دانشگاهیان. اگر این دو رکن مستحکم در جای خود قرار گیرند، بی شک وجدان های بیدار و دلها و اندیشه هایی که افسون تبلیغات امپراتوری خبری استکبار وصهیونیزم، آنها را مسخ نکرده، در هر نقطه عالم به یاری ذی حق و مظلوم خواهند شتافت و دستگاه استکبار را در برابر طوفانی از اندیشه و احساس و عمل قرار خواهند داد.

    نمونه این حقیقت را طی روزهای اخیر مقاومت پرشکوه غزه همه دیدیم. گریه رئیس غربی یک سازمان خدماتی بین المللی در برابر دوربین رسانه ها ، اظهارات همدردانه فعالان سازمان های بشردوستانه، تظاهرات بزرگ و صمیمی مردم در قلب پایتخت های اروپایی و شهرهای آمریکا، اقدام شجاعانه روسای چند دولت در آمریکای لاتین، همه و همه نشانه آن است که دنیای غیرمسلمان نیز هنوز به دست نیروهای شرآفرین و فسادآفرین - که نام قرآنی آنها شیطان است - به طور کامل تسخیر نشده و هنوز میدان برای جولان حقیقت، باز است.

    آری، مقاومت و صبر مجاهدان و مردم فلسطین و حمایت و کمک همه جانبه به آنان از سراسر کشورهای اسلامی خواهد توانست طلسم شیطانی غصب فلسطین را بشکند، انرژی عظیم امت اسلامی میتواند مشکلات جهان اسلامی و از جمله، مشکل حاد و فوری فلسطین را حل کند.

    اکنون خطاب من به شما برادران و خواهران مسلمان است در سراسر جهان و نیز به همه وجدان های بیدار از هر کشور وملت همت کنید و طلسم مصونیت جنایتکاران صهیونیست را بشکنید. سران سیاسی و نظامی رژیم غاصب را که در فاجعه غزه نقش آفرین بودند به پای میز محاکمه بکشانید و به مجازاتی که عدل و عقل حکم می کند برسانید. این اولین قدمی است که باید برداشته شود. سران سیاسی و نظامی رژیم غاصب باید محاکمه شوند. اگر جنایتکار مجازات شود، راه جنایت برای آنان که انگیزه و جنون آن را دارند ناهموار خواهد شد. آزاد گذاشتن عاملان جنایت های بزرگ، خود عامل و مشوق جنایت های دیگر است. اگر امت اسلامی پس از جنگ 33 روزه لبنان و آن فاجعه آفرینی های دهشتناک، مجازات صهیونیست های فاجعه آفرین را به جد مطالبه می کرد، اگر این مطالبه بحق پس از به خاک و خون کشیدن کاروان های عروسی در افغانستان و پس از جنایات بلک واتر در عراق و پس از رسوایی های سربازان آمریکایی در ابوغریب و غیر آن صورت می گرفت، امروز ما شاهد کربلای غزه نمی بودیم.

    ما دولت ها و ملت های مسلمان در آن قضایا وظیفه ای را که قانون عقل و عدل بدان حکم می کرد انجام ندادیم و نتیجه آن چیزی است که امروز شاهد آنیم.

    جای تاسف عمیق است که برخی از دولت ها و سیاستمداران جهانی، از مقولات اخلاقی و قضاوت وجدانی بشری، سخت بیگانه اند. برای آنها قتل عام بیش از 1350 نفر و زخمی کردن حدود 5500 نفر مردم بی سلاح و بسیاری کودک در ظرف 22 روز در غزه، هیچ حساسیتی برنمی انگیزد؛ قاتلان و مجرمان نه تنها مجازات نمی شوند، که پاداش هم می گیرند.

    امنیت رژیم سفاک یک امر قدسی که باید در هر حال از آن دفاع کرد به شمار می آید و طرف مظلوم، چه دولتی که با رای قاطع مردم به سر کار آمده و چه مردمی که آن دولت را بر سر کار آورده اند، متهم و محکوم می شوند، این است حکم دیوان سیاستی که با اخلاق و وجدان و فضیلت، نسبتی ندارد و آبش با آن به یک جو نمی رود. این دولت ها هنگامی که نفرت عمیق افکار عمومی را از خود مشاهده می کنند، بی آنکه علت آشکار آن را ببینند، به سراغ باز هم سیاست ورزی می روند و این چرخه معیوب همچنان ادامه می یابد.

    برادران و خواهران عزیز در همه جهان اسلام! از تجربه ها درس بگیریم.

    امت بزرگ ما امروز به برکت بیداری اسلامی، دارای قدرت عظیمی است. کلید حل مشکلات فراوان کشورهای اسلامی، در دست همت و یکپارچگی این مجموعه شگرف است، و مسئله فلسطین، فوری ترین مسئله جهان اسلام است.

    گاهی شنیده می شود که کسانی می گویند: فلسطین یک مسئله عربی است. این سخن به چه معنی است؟ اگر مقصود آن است که عرب، احساسات خویشاوندانه تری دارد و مایل است خدمت و مجاهدت بیشتری تقدیم کند، این چیز پسندیده ای است و ما به آن تبریک می گوییم. ولی اگر معنی این سخن آن است که سران برخی کشورهای عربی به ندای یا للمسلمین مردم فلسطین کمترین توجهی نکنند و در قضیه مهمی مانند فاجعه غزه با دشمن غاصب و ظالم همکاری کنند و بر سر دیگران که ندای وظیفه، آرامشان نمی گذارد فریاد بکشند که شما چرا به غزه کمک می کنید، در این صورت هیچ مسلمانی و هیچ عرب غیور و با وجدانی این سخن را نمی پذیرد و گوینده آن را از سرزنش و تقبیح معاف نمی سازد. این همان منطق اخزم است که پدر خود را کتک می زد و اگر کسی دخالت می کرد بر سر او فریاد می کشید؛ پس از او هم پسرش آن پدربزرگ را به باد مشت و کتک می گرفت و این در زبان عربی مثل شد که: ان بنی رملونی بالدم شنشنه اعرفها من اخزم.

    کمک همه جانبه به مردم فلسطین و حمایت کامل از آنان واجب کفایی بر همه مسلمانان است. دولت هایی که به جمهوری اسلامی ایران و برخی دیگر از کشورهای مسلمان به خاطر کمک به فلسطین خرده می گیرند، خود متحمل این کمک و حمایت شوند تا تکلیف اسلامی از دیگران ساقط شود، و اگر همت و توان و شجاعت آن را ندارند، بهتر است به جای خرده گیری و کارشکنی، قدرشناس اقدامات مسئولانه و شجاعانه دیگران باشند.

    حضار محترم شما که در این گردهمائی حضور یافته اید، در مسئله فلسطین صاحبنظر و اندیشه ورید. وظیفه تاریخی امروز ما تکرار سخنان و تئوریهای ناتوان گذشته نیست، بلکه ارائه راهکاری است که فلسطین را از زیر ستم رژیم صهیونیستی آزاد کند. پیشنهاد ما یک راهکار کاملاً منطبق بر مردمسالاری است که می تواند منطق مشترک همه افکار جهانی باشد. آن پیشنهاد این است که همه صاحبان حق در سرزمین فلسطین اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی در یک همه پرسی، ساختار نظام خود را انتخاب کنند و همه فلسطینی هائی که سالها مشقت آوارگی را تحمل کرده اند نیز در این همه پرسی شرکت کنند.

    دنیای غرب باید بداند که نپذیرفتن این راه حل نشانه پایبند نبودن به دموکراسی است که پیوسته از آن دم می زنند و این آزمون افشاگر دیگری بر علیه آنان خواهد شد.

    آزمون قبلی آنان نیز در فلسطین بود که نتیجه انتخابات کرانه باختری و غزه را که روی کار آمدن دولت حماس بود نخواستند بپذیرند. کسانی که دموکراسی را تا جائی می پذیرند که نتایج آن مطلوب آنان باشد، جنگ طلب و ماجراجویند و اگر از صلح دم می زنند جز دروغ و فریب نیست.

    اکنون مسئله بازسازی غزه یکی از فوری ترین مسائل فلسطین است، دولت حماس که منتخب اکثریت قاطع فلسطینیان است و حماسه مقاومتش در ناکام گذاشتن رژیم صهیونیستی، درخشانترین نقطه در تاریخ صد ساله اخیر فلسطین است، باید مرکز همه فعالیت های مربوط به بازسازی قرار گیرد. شایسته است که برادران مصری راه کمک ها را باز کنند و بگذارند که کشورها و ملتهای مسلمان به وظیفه خود در این مهم عمل کنند.

    در پایان یاد شهیدان جنگ 22 روزه را که با خون خود غزه فلسطین را به عزت اسلام و عرب مبدل کردند گرامی میدارم و برای آنان طلب مغفرت و رحمت می کنم. و نیز به همه شهیدان فلسطین و لبنان و عراق و افغانستان و همه شهیدان اسلام و به روح مطهر امام راحل عظیم الشان درود می فرستم.

    از خداوند متعال عزت اسلام و مسلمین و نزدیکی هرچه بیشتر ملتهای مسلمان به یکدیگر و بیداری روزافزون دنیای اسلام را مسئلت می کنم.

    والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

    رفراندوم تنها راه حل مسئله فلسطین است

    رئیس جمهور کشورمان نیز در این اجلاس راه حل مسئله رژیم بی هویت و ضدبشری اشغالگر قدس را احترام به حقوق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت این ملت عنوان کرد و گفت: همه فلسطینیان در یک رفراندوم آزاد نوع حکومت خود را تعیین و دولت دلخواه خود را در فلسطین مستقر نمایند.

    احمدی نژاد افزود: ضامن استیفای حقوق ملت فلسطین و وادار کردن صهیونیسم جهانی و حامیانش برای تن دادن به انتخابات آزاد، مقاومت مشروع و مردمی ملت فلسطین است. همان که توانست در دو انتفاضه و در حماسه غزه، دیو سرکش و ماشین جنگی صهیونیست های بی عاطفه را مهار کند.

    رئیس جمهور گفت: امروز باید با تشکیل جبهه جهانی ضدصهیونیسم کار حمایت از مردم غزه و فلسطین از یک سو و پیگرد و مجازات عناصر جنایتکار صهیونیست را به جد دنبال نمائیم تا با نجات فلسطین و برپایی حکومت مردمی، جهان برای همیشه از شر نژادپرستی و دروغ و اشغالگری رهایی یابد.

    رئیس جمهور کشورمان همچنین در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤالی در خصوص فرق این اجلاس با کنفرانس اخیر شرم الشیخ گفت: فرق کنفرانس بین المللی فلسطین با اجلاس شرم الشیخ فرق انسان با شیطان است.

 

    علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این اجلاس گفت: امروز فلسطین حادثه ای بس بزرگ و کم سابقه در تاریخ بشریت است و آوارگی 60 ساله میلیونها انسان در سرزمین های اشغالی گوشه ای از این تاریخ است.

    وی تصریح کرد: تئوری طراح اسرائیل سازی ایجاد نقش مسلط این رژیم بر کشورهای اسلامی و سرگرم کردن آنها به درگیری های روزمره بوده است.

    رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال های اخیر رفتار ماجراجویانه آمریکا سیمای این طراحی را روشن تر کرد و بررسی پدیدار شناسانه این ماجراجویی نشانگر عنصر بیداری است که حرکت تجاوزطلبی آمریکا و اسرائیل را عقیم کرده و امروز مقاومت حرکتی تکامل یافته است.

    وی خاطرنشان کرد: «آمریکا تصور نکند با سفرهای تکراری به منطقه فلسطین و بیان سخنان کلیشه ای در حمایت از اسرائیل و با تشکیل کارناوال کنفرانس ها و ژست های قلدرمابانه در اراده مقاومت تاثیر بگذارد.»

 

 روزنامه کیهان، شماره 19315 به تاریخ 15/12/87، صفحه 1 (صفحه اول)


 

Parameter:222754!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)