|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/07/13]

دلایل تاخیر در رونمایی از معامله قرن  

دلایل تاخیر در رونمایی از معامله قرن

شنبه 13 مهر 1398

یک منبع آگاه در واشنگتن رونمایی از طرح صلح آمریکا موسوم به معامله قرن تا پایان سال جاری را بعید دانست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از روزنامه فلسطینی "القدس"، این مسئول آمریکایی که در ابتدا یکی از مشاوران تهیه معامله قرن بوده، عنوان کرده است که برخی عوامل موجب تاخیر در رونمایی از این طرح شده است، از جمله پیچیدگی اوضاع در آمریکا به ویژه پس از تلاش دمکرات‌ها برای عزل ترامپ که همزمان شد با ابهام در اوضاع سیاسی رژیم صهیونیستی و ناتوانی اسرائیلی‌ها در تشکیل دولت جدید و اینکه در نهایت کی چنین دولتی آغاز به کار خواهد کرد.

این مسئول آمریکایی افزود که در ابتدا مقامات دولت آمریکا فکر می‌کردند معامله قرن با استقبال کشورهای عرب همپیمان واشنگتن که در اعمال فشار بر فلسطینیان برای پذیرش این طرح نقش داشتند، همراه خواهد بود، در حالیکه فلسطینیان قاطعانه با معامله قرن اعلام مخالفت کرده و حتی حاضر به مذاکره با تیم آمریکایی در این زمینه نشدند، اما تحولات سیاسی در یک سال گذشته چه در آمریکا، رژیم صهیونیستی یا کشورهای عربی همپیمان واشنگتن و تشدید تنش با ایران، پیامدهایی منفی بر معامله قرن داشت و احتمال رونمایی از آن و قدرت طرف‌های مختلف برای پذیرش و اجرای این طرح را کم و کمتر کرد.

وی اظهار داشت که من در جدیت تیم آمریکا به رهبری جرد کوشنر برای پیشبرد عملیات صلح شکی ندارم اما صراحتا می‌گویم که تحولات بر وفق مراد آنان نبود و برای مثال کنفرانس اقتصادی بحرین که کلی برای آن تبلیغ شد و 3 ماه پیش با مشارکت طرف‌های بین‌المللی و برخی طرف‌های عربی برگزار شد و کلی وعده در جریان آن داده شد، خیلی زود به فراموشی سپرده شد و دیگر نامی از آن نیست.

این در حالی است که دیوید فریدمن سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی در تازه‌ترین اظهارنظر در مورد معامله قرن گفته بود که آمریکا تا قبل از پایان سال جاری از این طرح رونمایی می‌کند.

روزنامه عبری زبان جروزالیم پست به نقل از فریدمن آورده است که معامله قرن تا پایان سال جاری رونمایی می‌شود. فریدمن گفته اطمینان کامل دارم که این طرح در سال 2019 اعلام خواهد شد.

معلوم نیست بالاخره سرنوشت این طرح که فلسطینیان به شدت با آن مخالف هستند، چه خواهد شد و آیا اصلا چنین طرحی مجال رونمایی خواهد یافت یا نه.

 

مرکز اطلاع رسانی فلسطین

Parameter:432663!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)