|
|
0.0 (0)
[1398/09/19]

دلایل دور جدید تهدیدات نظامی اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران  

از مهمترین اهداف رژیم صهیونیستی از تهدیدات اخیر را می توان ایجاد جو رسانه‌ای همزمان با انتقادات اخیر کشورهای اروپایی از برنامه موشکی ایران و همچنین پیشبرد طرح انعقاد پیمان عدم تجاوز با کشورهای عربی ارزیابی کرد

یادداشت

دلایل دور جدید تهدیدات نظامی اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران

سه شنبه 19 آذر 1398

از مهمترین اهداف رژیم صهیونیستی از تهدیدات اخیر را می توان ایجاد جو رسانه‌ای همزمان با انتقادات اخیر کشورهای اروپایی از برنامه موشکی ایران و همچنین پیشبرد طرح انعقاد پیمان عدم تجاوز با کشورهای عربی ارزیابی کرد

الوقت- اخیرا «یسرائیل کاتص» وزیر خارجه و وزیر امنیت رژیم صهیونیستی، به تهدید نظامی ایران پرداخت و از آمادگی این رژیم برای بمباران تاسیسات هسته ای ایران خبر داد. این در شرایطی است که سالهاست که سران رژیم صهیونیستی از احزاب و جریان‌های مختلف هرگاه در مورد نگرانی از برنامه هسته ای صلح آمیز ایران سخن گفته و از روی میز بودن گزینه نظامی برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران دم میزنند. بنابراین آیا باید این تهدیدات جدید را جدی گرفت و آیا صهیونیست‌ها آنگونه که ادعا می شود آمادگی و توان حمله به ایران را دارند؟ اهداف و انگیزه های اصلی طرح این سخنان چیست؟

لاف بزرگ در سایه مشکلات عدیده داخلی و منطقه ای

سران رژیم صهیونیستی در حالی خود را آماده آغاز نبرد با قدرت رو به رشد محور مقاومت نشان می دهند که با نیم نگاهی به وضعیت داخلی و منطقه ای کنونی این رژیم و چالش‌های متعددی که با آن دست و پنجه نرم می کنند مشخص می شود که این رژیم بیش از هر زمانی در تاریخ 70 ساله خود از ورود به جنگ های بزرگ دوری می جوید.

در بعد داخلی مشکلات اقتصادی عدیده و شرایط متزلزل امنیتی این رژیم موجب افزایش روند مهاجرت معکوس یهودیان از سرزمین های اشغالی شده است و بر این بحرانهای ریشه دار، مسئله اختلافات سیاسی بزرگ میان احزاب و جریان های سیاسی که به بی ثباتی در تشکیل کابینه انجامیده را نیز باید افزود. در بعد منطقه ای نیز وضعیت امنیتی این رژیم تحت تاثیر تنگتر شدن حلقه محاصره مقاومت از لبنان تا سوریه و غزه بسیار آسیب پذیر میباشد و این رژیم برای نجات از این وضعیت حتی قادر به تکرار جنگ های بزرگ در گذشته بر علیه این دشمنان نیست. لبنان و غزه و حتی سوریه اکنون دارای پایگاه های بزرگ موشکی هستند که عمق سرزمین های اشغالی را نشانه رفته اند و صهیونیست ها جز پذیرش این واقعیات جدید کاری از پیش نبرده اند.

در واقع از سال ۲۰۱۵ که گادی آیزنکوت(رئیس ستاد مشترک سابق ارتش رژیم صهیونیستی) راهبرد نظامی جدید ارتش رژیم صهیونیستی را به طور رسمی منتشر کرد، صهیونیست ها اعلام کردند در هر جنگی که در آینده رخ دهد آنها در چند جبهه درگیر خواهند شد. این پیش بینی طی چهار سال گذشته همواره در محافل نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی وجود داشته است. عملکرد نظامی رژیم صهیونیستی نیز در همین راستا شکل گرفته است. از ممانعت آنها در جنگ بزرک در جبهه جنوبی (نوار غزه)، حملات نقطه ای به سوریه، یکی کردن جبهه شمالی (جولان و مرزهای جنوب لبنان)، مانورهای شبیه سازی مستمر در نقاط مختلف و در نهایت، عملیات سپر شمالی همگی در این راستا صورت گرفته است.

بر این اساس باید ماهیت تهدیدات رهبران رژیم صهیونیستی را با اهداف دیگری غیر از ماجراجوییِ حماقت آمیز علیه ایران تحلیل و بررسی کرد.

جوسازی رسانه‌ای همزمان با فشارهای اروپا

یکی از مهمترین اهداف رژیم صهیونیستی از تهدیدات اخیر را می توان ایجاد جو رسانه‌ای همزمان با انتقادات اخیر کشورهای اروپایی از برنامه موشکی ایران ارزیابی کرد. در اواخر هفته گذشته سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس در اقدامی فرافکنانه و در حالی که تعهدات خود را در قبال ایران در برجام زیر پا گذارده‌اند در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل علیه برنامه موشکی دفاعی و متعارف ایران موضع گیری کردند. این اقدام اروپا که به شدت از سوی صهیونیست ها مورد استقبال قرار گرفت  به دلیل آشکار بودن فریبکاری کشورهای غربی در توافق هسته ای با ایران, در عرصه جهانی همراهی نشد. لذا مقامات صهیونیستی به دنبال آن هستند تا با ایجاد جو رسانه‌ای برنامه موشکی ایران را در صدر اخبار رسانه های جهان حفظ کنند.

ایران هراسی و پیگیری توافق امنیتی با کشورهای عربی

یکی دیگر از اهداف اصلی سران صهیونیستی از شروع دور جدید تهدیدات نظامی علیه ایران بلند شدن زمزمه های بسیاری در مورد تمایل کشورهای عربی همسایه ایران در خلیج فارس, برای شروع باب گفتگو با تهران بر مبنای طرح صلح پیشنهادی ایران با عنوان طرح صلح هرمز است. صهیونیست ها همانند مقامات آمریکایی که به شدت برای جلوگیری از این امر در تلاش هستند همزمان با اعلام طرح ایران در نشست سازمان ملل، سراسیمه از طرح خود برای انعقاد پیمان امنیتی با کشورهای شورای همکاری رونمایی کردند که به هیچ وجه مورد استقبال قرار نگرفت. اکنون اما آمریکا نیز به طور جدی برای وادار کردن کشورهای عربی به پذیرش این پیمان نامه وارد عمل شده است به صورتی که هفته گذشته دولت امریکا از چهار کشور عربی امارات، بحرین، عمان و مراکش که روابط دیپلماتیکی با رژیم صهیونیستی ندارند خواست توافقنامه عدم تجاوز با این رژیم را به امضا برسانند. ایران هراسی را باید چاشنی اصلی این سناریو دانست همانگونه که سالها آمریکا از این طریق دلارهای نفتی کلان این کشورها را با فروش سلاح به دست آورده است. چنانکه وزیر جنگ صهیونیست ها برای اینکه کشورهای عربی را در دشمنی با ایران، کنار اسرائیل در یک جبهه مشترک نشان دهد گفت: «اگر ایران از خطوط قرمز در برنامه هسته‌ای عبور کند، جبهه‌ای متحد از آمریکا، عربستان سعودی و امارات‌متحده‌عربی را در برابر خود خواهد دید که صدها موشک به سوی تهران شلیک خواهند کرد.»

گذشته از تمام این مباحث, رژیم صهیونیستی به خوبی به این نکته واقف است که چنانچه با حماقت دست از پا خطا کند با چنان واکنشی از سوی ایران مواجه می شود که هرگز تصور آن را نمی کرده است؛ از این رو چنین اظهارات به ظاهر  قدرتمندانه را باید ناشی از استیصال و ترسی بزرگ و پیوسته دانست که گریبان این رژیم غاصب و کودکش را رها نمی کند.

 

الوقت

Parameter:439873!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)