|
|
0.0 (0)
[1398/06/10]

دلیل وحشت کنونی نتانیاهو چیست؟  

دلیل وحشت کنونی نتانیاهو چیست؟

 شنبه 9 شهریور 1398

هر چند جمهوری اسلامی ایران از زبان مسئولان ارشد خود پیوسته اعلام می کند که با آمریکا پیش از بازگشتش به توافقنامه هسته ای و لغو همه تحریم های ظالمانه و یکجانبه دولت دونالد ترامپ علیه ملت ایران مذاکره نخواهد کرد، ولی با این حال هر گاه که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل سخنی از یک مسئولی در هر کشوری درباره ترغیب تهران به مذاکره با واشنگتن می شنود، دچار یک نوع حالت روانی عجیب می شود.  

آخرین باری که این حالت روانی عجیب به نتانیاهو دست داد، زمانی بود که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به درخواست امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه راهی پاریس شد و بار دیگر دیدگاه های تهران را مبنی بر مخالفتش با هر گونه مذاکره با آمریکا پیش از بازگشتش به توافقنامه هسته ای و لغو تحریم ها اعلام کرد.

هر چند سخنان ظریف روشن و مبرهن بود ولی نتانیاهو آرام نگرفت و از ترس برگزاری دیداری بین ظریف و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس هفت کشور صنعتی جهان در فرانسه، بی درنگ با ترامپ تماس گرفت ولی ترامپ جواب تماسش را نداد و طبق برخی گزارش ها به ناچار با مایک پامپئو وزیر امور خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا تماس گرفت تا آنها را وادار به منصرف کردن ترامپ از دیدار با ظریف بکند.

نتانیاهو در این حالت روانی شدید خود با مکرون نیز تماس گرفت و این در حالیست که مکرون برای نزدیک کردن دیدگاه های ایران و آمریکا تلاش می کند. نتانیاهو از مکرون خواست که از مذاکره با ایران خودداری کند و بهانه نتانیاهو این است که ایران در منطقه فعالیت های جنگ طلبانۀ خود را افزایش داده است!

مساله جالب اینکه نتانیاهو ایران را به افزایش فعالیت های جنگ طلبانه در منطقه متهم می کند در حالی که خود وی عامل اصلی ناامنی منطقه است و صلح و آرامش منطقه را به هم زده است و نمونه اش تجاوز اسرائیل به عراق، لبنان و سوریه و همدستی در تجاوز به یمن است و همچنان تهدید به اجرای حملات جنگ افروزانۀ بیشتر می کند و آمریکا را با خود همراه کرده است زیرا احساس ترس می کند و معتقد است که خطرات از همه طرف رژیم اسرائیل را تهدید می کند!

آمریکا با همه توان خود، اتحادیه اروپا با همه توانمندی های نظامی، مالی و سیاسی خود و عربستان، امارات و بحرین با همه توان اقتصادی و قدرت سیاسی خود به پشتیبانی از نتانیاهو می پردازند ولی ترس و نگرانی قلب نتانیاهو و رژیم اسرائیل را فراگرفته است و هر بار که نتانیاهو می شنود یک کشوری در پی مذاکره با ایران است، به خودش می لرزد و دلیل این به خود لرزیدن همان است که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان گفته است "اسرائیل سست تر از تار عنکبوت است". علت این سست عنصری رژیم اسرائیل آن است که این رژیم از جنس منطقه نیست و سنخیتی با منطقه ندارد و حمایت های آمریکا و غرب نتوانسته امنیت این رژیم جعلی را تأمین کند رژیمی که به نوبۀ خود امنیت میلیون ها فلسطینی ، عرب و مسلمان را سلب کرده است.

 

العالم

Parameter:427891!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)