|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
[1397/08/23]

دمیدن در شیپور جنگ یا فرونشاندن تنش‌ها؛ رویکرد رسانه‌های صهیونیستی درقبال آتش‌بس غزه  

دمیدن در شیپور جنگ یا فرونشاندن تنش‌ها؛ رویکرد رسانه‌های صهیونیستی درقبال آتش‌بس غزه

چهارشنبه 23 آبان 1397

بعد از افزایش شدت درگیری‌ها بین رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطینی در نوار غزه و همچنین انتشار اخباری مبنی بر حصول آتش‌بس، رویکرد رسانه‌های چاپ فلسطین اشغالی به دو دسته تقسیم شده است؛ حامی جنگ و حامی آتش‌بس.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از ورود درگیری‌های اخیر بین رژیم صهیونیستی و نوار غزه به دومین روز خود، که حداقل 3 کشته و 85 زخمی روی دست صهیونیست‌ها باقی گذاشت، کابینه امنیتی این رژیم با میانجی‌گری مصر و سازمان ملل، به آتش‌بس رأی داد.

در این میان اما رسانه‌های صهیونیستی دو رویکرد متفاوت «حامی جنگ تمام عیار علیه غزه» و «حامی آتش‌بس و دامن نزدن به تنش‌ها» را درپیش گرفتند.

روزنامه «هاآرتص» در یادداشتی تحت عنوان اینکه «تنها خدا برای فلسطینی‌ها باقی‌مانده است» نوشت: «قطری‌ها 3 چمدان حاوی 15 میلیون دلار به غزه بردند... سران اسرائیل و دیگر کشورهای عربی می‌خواهند معضل فلسطین را در بین کفن‌هایی از دلار مخفی کنند».

این روزنامه با بیان اینکه حتی مردم گرسنه هم دستی که برای کمک دراز شده باشد را از دستی که برای خفه‌کردن آنها دراز شده، تشخیص می‌دهند، تحلیل کرد: «فلسطینی‌ها حتی یک قطره آب پیشنهادی از سوی آنها (سران اسرائیل و اعراب) نمی‌پذیرند زیرا می‌دانند هدف، خفه‌کردن آنهاست».

هاآرتص با پرسیدن این سوال که آیا زمان آن نرسیده که چشمه شرارت را در اسرائیل بخشکانیم، افزود: «آیا اسرائیل کسی را ندارد که با فلسطینی‌ها مذاکره کند؟ البته متاسفانه زمانی هم که یک قطره آب به آنها می‌دهد، با نیّات تفرقه‌افکنانه مسموم شده است. تمام حکام جهان عرب با اسرائیل علیه فلسطینیان همدست شدند و فقط خدا برای آنها باقی مانده است».

وبگاه «عروتص شوع» اما در مطلبی با عنوان «حماس فقط گزینه جنگ را برای اسرائیل باقی گذاشت» مدعی شد که بعد از عملیات ناموفق نیروهای ویژه اسرائیل در غزه، حماس و تل‌آویو یک گام دیگر به جنگ تمام عیار نزدیک شدند.

عروتص شوع با انتقاد از اظهارات اخیر نخست‌وزیر اسرائیل مبنی بر اینکه تمایلی به جنگ جدید با حماس ندارد، نوشت که همین مسئله باعث جسورتر شدن حماس و اجرای حملات موشکی به اراضی اشغالی شد.

این وبگاه در تلاش برای تحریک اذهان صهیونیست‌های ساکن در مناطق نزدیک غزه، نوشت: «آنها و تحلیلگران (نظامی-امنیتی) معتقدند که سیاست خویشتن‌داری در برابر حماس باید تغییر کند و اسرائیل باید یک عملیات نظامی جدید علیه غزه اجرا کند. این بار اما باید کار حماس و جهاد اسلامی در غزه تمام شود».

روزنامه هاآرتص در یادداشت دیگری تحت این عنوان که «جنگ نباید هرگز اجتناب‌ناپذیر باشد» نوشت کسانی که برای منطقه نگران بودند، بعد از تبادل آتش اخیر بین حماس و اسرائیل، نفس‌های خود را در سینه حبس کرده و آرزو داشتند که دو طرف به مذاکرات هرچند شکننده چند روز قبل برای توافق آتش‌بس برگردند.

هاآرتص با تاکید بر اینکه حماس و تل‌آویو هر دو توانایی خود برای رسیدن به توافق آتش‌بس حتی برای زمان کوتاه را اثبات کرده‌اند، توضیح داد: «مناطق اسرائیلی‌نشین نزدیک مرز (غزه) نباید در هراس از راکت یا آتش‌سوزی زندگی کنند یا اینکه مجبور باشند بخاطر جان خود، نیمه شب به پناهگاه بگریزند».

این روزنامه با بیان اینکه حماس در گذشته تمایل و توانایی خود برای حفظ آتش‌بس را نشان داده، تاکید کرد: «اجتناب از تبدیل شدن درگیری‌ها به جنگ تمام عیار، نیازمند این است که سران اسرائیل محاصره غزه را تسهیل کنند، کمک‌های انسانی به آن منطقه برسانند و برای توافق طولانی مدت آتش‌بس، با دشمن خود مذاکره کنند».

وبگاه نشریه «یدیعوت آحرونوت» اما با پیگیری خط جنگ، در مطلبی با عنوان «اجازه دهید ارتش (اسرائیل)‌ پیروز شود» مدعی شد که 15 میلیون دلار پول قطری‌ها هم نتوانست مانع تنش‌زایی گروه‌های مقاومت فلسطینی شود و اکنون دیگر زمان ارتش اسرائیل است که بر غزه مستولی یابد.

یدیعوت آحرونوت با رد هرگونه توافق آتش‌بس با گروه‌های مقاومت غزه، تاکید کرد: «دشمن در مرزهای جنوبی ما باید از طریق قدرت بازدارندگی، خواه گرفتن چیز مهمی از آنها خواه نابود کردن رژیم آنها، محدود شود. برای این منظور نیز باید بهای آشکاری را بپردازند».

روزنامه «جروزالم پست» اما با مهم دانستن اقدام قطر در ارائه کمک مالی به حماس، نوشت: «آنها شاید حماس را مجبور کنند که این پول‌ها را به‌جای حفر تونل و ساخت موشک، برای ارتقای زیرساخت‌ها و ارائه خدمات بهداشتی، انرژی و آب به ساکنان غزه خرج کنند».

وبگاه تایمز اسرائیل نیز در مطلبی با عنوان «اسرائیل باید تصمیم قاطعی درباره غزه بگیرد» نوشت: «بدون استراتژی فراگیر، اسرائیل مجبور است خودش را به واکنش‌های تاکتیکی محدود کند. زمانی که ستیزه‌جویی حماس به سطوح غیرقابل قبول می‌رسد، ارتش اسرائیل حمله نظامی محدود با اهداف تاکتیکی و نه استراتژیک، انجام می‌دهد».

تایمز اسرائیل با انتقاد از رویکرد ضعیف ارتش این رژیم در برابر حماس، نوشت: «اسرائیل باید از طریق مشورت با کشورهای عربی میانه‌رو، یک استراتژی (برای مقابله موثر با مقاومت در غزه) تدوین کند».

در هر حال اما بعد از دو روز تبادل آتش و شلیک شدن بیش از 400 فروند موشک مقاومت به سمت اراضی اشغالی و تحمیل 3 کشته و 85 زخمی به صهیونیست‌ها (+)، کابینه امنیتی این رژیم در نهایت به پذیرش توافق آتش‌بس با گروه‌های مقاومت در غزه رای داد. این آتش‌بس با وساطت مقامات اطلاعاتی مصر حاصل شده و گفته می‌شود گروه‌های فلسطینی به شرط «پایبند ماندن دشمن» با این آتش‌بس موافقت کرده‌اند.

این درگیری‌ها پس از آن شروع شد که شب یکشنبه گروهی از نظامیان ویژه رژیم صهیونیستی در لباس مبدل و با استفاده از یک خودرو فولکس کاملا مشکی به نوار غزه نفوذ کرده و با نیروهای جنبش مقاومت اسلامی «حماس» درگیر شدند. درپی این عملیات، هشت فلسطینی از جمله «نور برکة» یک فرمانده حماس به شهادت رسیده و یک افسر عالی‌رتبه صهیونیست که فرمانده این عملیات بود نیز کشته شد. 

طی ماه‌های اخیر وضعیت نوار غزه به خاطر تداوم خشونت و حملات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان معترض در جریان تظاهرات بزرگ راهپیمایی بازگشت در مناطق مرزی و همچنین پدیده بادبادک‌ها و بالن‌های آتش‌زا تشدید و متشنج شده است. همین امر صهیونیست‌ها را به تقلا برای حصول آتش‌بس با حماس وا داشت. هاآرتص هفته گذشته، مواردی را به عنوان متن کامل این توافق آتش‌بس منتشر کرده بود.

 

خبرگزاری فارس

Parameter:360488!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)