|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
نماینده پارلمان اردن در گفتگو با مهر:
[1398/05/08]

دولت اردن با نظر مردم در قبال معامله قرن همراهی می‌کند  

نماینده پارلمان اردن در گفتگو با مهر:

دولت اردن با نظر مردم در قبال معامله قرن همراهی می‌کند

۲۵ تیر ۱۳۹۸ 

«طارق الخوری» تاکید کرد نبرد ازلی میان حکومت هاشمی اردن و آل سعود و حامیان آنها در خلیج فارس به ویژه امارات نسبت به قیمومیت بر مقدسات اسلامی در قدس وجود دارد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل -محمد فاطمی زاده: در روزهای اخیر «عمر الرزاز» نخست وزیر اردن با «محمد اشتیه» نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در امان دیدار کرد. بر اساس این گزارش، دو طرف در جریان این دیدار در خصوص آخرین تحولات اراضی اشغالی گفتگو کردند.

الرزاز در این دیدار بر مخالفت امان با سازش یا موافقت با طرحی که باعث تضییع حق فلسطینیان در خصوص پایان دادن به اشغالگری شود، تأکید کرد. وی گفت: از قدس و قیمومیت بر اماکن مقدس چشم‌پوشی نخواهیم کرد.

از سوی دیگر به تازگی برادر امیر قطر خطاب به چهار کشور تحریم کننده این کشور بویژه عربستان اعلام کرد: دوحه بدنبال جنگ نیست، اما در صورت لزوم آمادگی این کار را دارد. خلیفه بن حمد آل ثانی این سخنان را در صفحه رسمی خود در توئیتر منتشر کرده است. برادر امیر قطر افزود: ما جنگ طلب نیستیم اما اگر کشوری در اندیشه تجاوز به قطر بیفتد، با تمام توان از کشور و امیرمان تمیم، دفاع خواهیم کرد. انتشار سخنان برادر امیر قطر خطاب به عربستان در خصوص آمادگی دوحه برای رویارویی با جنگ و دفاع از این کشور بحث و جدل های فراوانی را در خصوص بحران منطقه خلیج فارس برانگیخته است.

برای بررسی این موضوع خبرنگار مهر با «طارق الخوری» نماینده پارلمان اردن گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می‌گذرد.

*تحلیل شما از پیامدها و نتایج کنفرانس اقتصادی بحرین به عنوان گامی برای اجرای معامله قرن چیست؟ آیا آمریکایی ها و صهیونیست ها دستاوردی در این نشست داشتند و یا فلسطینی ها ضرر کردند؟

اشغالگران برای تداوم اشغالگری خود، هر نوع تلاش اعم از نظامی و امنیتی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را انجام می دهند و دشمن صهیونیستی و آمریکا و غرب استعمارگر نیز دست از این مفهوم برنمی دارند.

بر همین اساس نیز فلسطین را تحت اشغال نظامی قرار داده و به امنیت کشورهای مخالفشان تعرض می کنند. از سوی دیگر صهیونیست ها با کشورهای سست مانند کشورهای حوزه خلیج فارس روابطشان را عادی سازی می نمایند.

بنابراین معتقدم که نشست بحرین تلاشی بیش نبود و اینگونه اقدامات فایده ای نداشته و نخواهد داشت. این نشست مرده به دنیا آمد و اکنون پس از گذشت چند هفته از اتمام آن؛ هیچ خبری از این نشست نمی شنویم. فلسطینی که مردمش از پیر و جوان خون می دهند و جانشان را برای اقصی و قدس فدا می کنند، چگونه ممکن است توسط آمریکا و دولت صهیونیستی و مزدورانش در خلیج فارس آسیب ببیند.

*موضع رسمی دولت اردن در قبال معامله قرن به چه صورت است؟ از یک سو مقامات اردنی در نشست بحرین شرکت کردند و از سوی دیگر هر نوع پروژه ای که مخالف منافع فلسطینی هاست، رد می نمایند.

اردن به دلیل شرایط اقتصادی و ارتباطش با صندوق بین المللی پول و ائتلاف های تاریخی، برای خروج از این وضعیت تلاش می کند ولی نهایتاً باید موضعی آشکار و صریح اتخاذ کند.

اردن به صورت رسمی حداقل در برهه کنونی نمی تواند از خطوط قرمز مردم عبور کند. دولت اردن در سختی است؛ یعنی تا این لحظه برای تغییر دادن ائتلاف های خود یا روی گردانی کامل از نظر مردم، آماده نیست.

*آیا توافق بر سر معامله قرن موجب بروز اختلاف میان اردن با عربستان یا امارات به ویژه در زمینه قیمومیت بر قدس و اماکن مقدس شده است؟

بلاشک نبرد ازلی میان حکومت هاشمی در اردن و آل سعود و حامیان آنها در کشورهای خلیج فارس به ویژه امارات نسبت به قیمومیت بر مقدسات اسلامی در قدس وجود دارد.

این درگیری، بیش از بُعد معنوی و قیمومیت، درگیری سیاسی است. به همین دلیل نیز به مجرد اینکه اردن مخالفت خود را با معامله قرن اعلام کرد، نشانه هایی از تلاش برای کاهش قیمومیت اردن بر مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس شاهد هستیم؛ همین امر نیز موجب شد که پادشاه اردن در اکثر دیدارهای مردمی و رسانه ای بر پایبندی بر قیمومیت هاشمی و خط قرمز بودن آن تاکید کند.

*روند بحران میان قطر و ۴ کشور عربی را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا نشانه هایی از حل شدن یا تشدید آن وجود دارد؟

متاسفانه این کشور مالک تصمیم سیاسی و حاکمیتی خود نیست و هر بازیکنی در چارچوب نقشه مربی خارجی خود و به حساب ملت ها و کشورهای منطقه و آینده اش بازی می کند!

بنابراین من روی هیچکدام از این کشورها در زمینه توافق یا اختلاف حساب نمی کنم و معتقدم که بحران کنونی میان قطر و سعودی ها و اردوگاه خلیج فارسی آن فقط یک نمایش طنز است.

 

خبرگزاری مهر

Parameter:423368!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)