|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/06/31]

دیدار عناصر اسرائیلی با وزیر قطری برای جلوگیری از «راهپیمایی بازگشت»  

دیدار عناصر اسرائیلی با وزیر قطری برای جلوگیری از «راهپیمایی بازگشت»

شنبه 31 شهریور 1397

کانال 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی مدعی شد دو میانجی اسرائیلی با وزیر خارجه قطر دیدار کرده‌اند و دیدار مذکور در راستای جلوگیری از تظاهرات گسترده بازگشت در روز انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی بوده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کانال 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد قطر تلاش کرده جلوی تظاهرات گسترده فلسطینی‌ها در روز انتقال سفارت آمریکا به قدس را بگیرد و به همین منظور پیشنهادی برای بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی فرستاده اما این پیام به نتانیاهو نرسیده است.

در این گزارش آمده است، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر به دو میانجی به نام‌های «فیلیپ سولومون» بازرگان یهودی فرانسوی و « آبراهام مویال» خاخام یهودی پیام فرستاده و این دو پس از پیام وزیر خارجه قطر با «کرمل شاما هکوهن» نماینده «اسرائیل» در یونسکو دیدار کرده‌اند.

بر اساس گزارش تلویزیون رژیم صهیونیستی، پیشنهاد محمد بن عبدالرحمن شامل پایان تظاهرات هفتگی نوار غزه در مقابل سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های این منطقه (نوار غزه) بوده است.

شاما هکوهن، پیام وزیر خارجه قطر را به اطلاع دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و وزارت خارجه این رژیم رسانده و پیشنهاد مکالمه تلفنی میان محمد بن عبدالرحمن آل ثانی و نتانیاهو را داده اما با آن مخالفت و گفته شده باید پیشنهاد «مکتوب» باشد.

 طبق این گزارش، دو میانجی مذکور بار دیگر با هواپیما به قطر رفته‌اند و در اول ماه می (2018) با وزیر خارجه این کشور دیدار کرده‌اند. آنها پس از دو روز با هواپیمایی اختصاصی و پیشنهاد مکتوب به فرودگاه بن‌گوریون بازگشته‌اند اما وزیر خارجه قطر درخواست کرده این دیدار مخفی بماند.

در ادامه این گزارش آمده است به منظور جلب اعتماد دفتر نتانیاهو، دو میانجی یاد شده تصویری از خاخام مویال با وزیر خارجه قطر در منزلش گرفته‌اند تا دلیلی بر ارتباط محکم آنها با دولت قطر باشد.

​​​​​​​

راهپیمایی‌ بازگشت از 30 مارس 2018 (10 فروردین 1397) در راستای تأکید بر حق بازگشت، اعتراض به محاصره غزه و نیز انتقال سفارت آمریکا به قدس، در مرز غزه با فلسطین اشغالی آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

این دو میانجی سپس در هتلی در قدس با مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی دیدار و شرط کرده‌اند این پیشنهاد را شخصا به دست نتانیاهو بدهند اما با آن مخالفت شده است. پس از چند روز هکوهن تماسی از یکی از مشاوران نتانیاهو دریافت کرده و وی اعلام کرده تمایلی به تعامل با قطر در این زمینه وجود ندارد.

تا کنون بیش از 180 نفر در این راهپیمایی‌ها به شهادت رسیده‌اند. بیش از 60 تن از شهدا مربوط به 14 ماه می (24 اردیبهشت) برابر با روز انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی است؛ رژیم صهیونیستی در این روز به روی فلسطینی‌های معترض آتش گشود و کشتاری گسترده به راه انداخت. در 14 می، علاوه بر شهادت 61 تن، بیش از 2500 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

 

خبرگزاری فارس

Parameter:354758!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)