|
|
0.0 (0)
[1399/08/19]

دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان با امیرعبداللهیان  

خانم دبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ظهر امروز دوشنبه(19/8/99) با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و‌مدیرکل امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد.

دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان
با امیرعبداللهیان

تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹

خانم دبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ظهر امروز دوشنبه(19/8/99) با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و‌مدیرکل امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد.

دبورا لاینز در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه همکاری ج.ا.ایران و یوناما در حمایت از روند صلح در افغانستان گفت: ایران بعنوان همسایه افغانستان و یک کشور استراتژیک ‌تاثیرگذار در منطقه، همواره کمک های شایانی در حمایت از مردم افغانستان داشته است.او افزود: حمایتهای ایران از مهاجرین و آوارگان افغان  و کمک به ایجاد راه و تامین انرژی افغانستان قابل تقدیر است.

وی در ادامه به شرایط حساس افغانستان و دوران گذار امنیتی و اقتصادی در این کشور اشاره کرد و گفت: ما به کمک همه احزاب، طرفها، کشورهای همسایه و سازمان های بین المللی برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان و بهبود شرایط اقتصادی برای ایجاد انگیزه در میان مردم این کشور نیاز داریم به ویژه اینکه شرایط همه گیری کووید 19 از لحاظ اقتصادی مشکلات این کشور را دو چندان کرده است.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ضمن اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان به برخی مشکلات اشاره نمود و گفت: این انتظار وجود دارد که بازیگران منطقه ای و کشورهای همسایه به پیشبرد هر چه بیشتر و بهتر روند مذاکرات کمک نمایند.

وی در پایان ضمن آرزوی بهبودی هرچه سریع تر برای رئیس مجلس شورای اسلامی از بیماری کرونا، از ابتکار مجلس شورای اسلامی و پارلمان های همسایه افغانستان در برگزاری نشست پارلمانی کشورهای همسایگان افغانستان تقدیر نمود و گفت: شعار این نشست که راه مبارزه با تروریسم از طریق فقرزدایی و توسعه در منطقه و به ویژه افغانستان می گذرد، ایده ای بسیار قوی و پسندیده است.

حسین امیرعبداللهیان نیز در این دیدار با اشاره به حمایت های مستمر ج.ا.ایران از مردم کشور دوست و برادر افغانستان و جایگاه مهم افغانستان در سیاست خارجی ج.ا.ایران گفت: عبور افغانستان از وضعیت موجود قطعا با همکاری کشورهای همسایه و تاثیر گذار منطقه و کنشگران جهانی ممکن خواهد بود. وی افزود: باید از قانون اساسی افغانستان و ساختارهای دموکراتیک موجود در راستای مذاکرات بین الافغانی حفاظت شود.

امیرعبداللهیان با اشاره به  تحرکات اخیر رهبران و گروههای تروریستی به ویژه داعش در افغانستان گفت: متاسفانه آمریکا از شرایط افغانستان سوء استفاده می کند تا جایی که برخی نظامیان آمریکایی به قاچاق گسترده مواد مخدر از فرودگاه بگرام مشغولند در حالی که به ظاهر خود را از حامیان روند صلح معرفی می نمایند.

وی در ادامه افزود: ما امنیت افغانستان را امنیت خود و منطقه می دانیم و از هرگونه اقدام سازمان ملل در جهت ایجاد امنیت، صلح و رفاه در این کشور  مهم همسایه حمایت می کنیم.

وی با اشاره به برگزاری سه نشست پارلمانی کشورهای همسایه افغاستان در اسلام آباد، تهران و استانبول گفت: روسای مجالس و اعضای پارلمان های کشورهای همسایه افغانستان نیز  سهم مهمی در جهت کمک به روند صلح، امنیت و ثبات در افغانستان دارند.

 

خبرگزاری خانه ملت

باشگاه خبرنگاران جوان

گزارش تصویری

Parameter:465149!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)