|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
[1398/01/26]

رأی الیوم: بوی دخالت عربستان و امارات در تحولات سودان به مشام می رسد  

تحلیل روز

رأی الیوم: بوی دخالت عربستان و امارات در تحولات سودان به مشام می رسد

 یکشنبه 25 فروردین 1398 

روزنامه رأی الیوم در مطلبی نوشت که از تغییرات سریع در سودان و روی کار آمدن عبدالفتاح برهان به عنوان رئیس شورای انتقالی نظامی که از نزیکان عمر البشیر رئیس جمهور سابق و تایید کننده اعزام نیروهای سودانی به یمن در قالب ائتلاف عربی است، بوی دخالت آمریکا، عربستان و امارات در تحولات این کشور به مشام می رسد.

العالم ـ آفریقا

روزنامه رأی الیوم نوشت که تحولات سودان به قدری سریع صورت می گیرد که دنباله گیری و تحلیل آنها دشوار شده است؛ در عرض یک روز «عوض بن عوف» وزیر دفاع سودان که ریاست شورای انتقالی این کشور را پس از کنارزدن «عمر البشیر» رئیس جمهور سابق به دست گرفته بود، استعفا کرد و «عبدالفتاح برهان» بازرس کل نیروهای مسلح، ریاست شورای انتقالی را برعهده گرفت.
این روزنامه اضافه می کند : اینکه کنار زدن عمر البشیر خواست مردمی سودان بوده و نه کودتای موسسات نظامی مساله درستی است و تردیدی در آن نیست اما تحول ناگهانی که باعث شد بن عوف کنار برود و پست ریاست شورای انتقالی را به برهان محول کند پرسش برانگیز است اینکه آیا این مساله به تحریم های آمریکا به این دلیل که وزیر دفاع و معاون عمر البشیر بوده بازمی گردد یا به دلایل دیگری در صحنه تحولات سودان مساله ای است که باید در آنها دقت کرد؟
پرسش دیگری که مطرح است و نمی توان از نظر دور کرد درباره استقبال حزب امت سودان به ریاست صادق المهدی بزرگترین حزب مخالف دولت البشیر برای همکاری با تیم برهان و شورای انتقالی نظامی است که تشکیل دولت مردمی و تشکیل دولت در عرض چهار ماه به جای دو سال و کنار گذاشتن رئیس دستگاه اطلاعات از آن را وعده داده، خواهد بود.
این روزنامه فرامنطقه ای پیش بینی می کند که از تحولات سودان رنگ و بوی دخالت آمریکا و متحدان آن در حاشیه خلیج فارس شنیده می شود بخصوص عربستان می تواند پشت پرده این تغییرات سریع باشد.
عربستان و امارات روز یکشنبه از شورای انتقالی نظامی سودان به ریاست ژنرال عبدالفتاح البرهان حمایت کرده و پشتیبانی خود را از برنامه های شورای انتقالی اعلام کردند.
رای الیوم اضافه کرد: عبدالفتاح برهان فرمانده نیروهای زمینی ،ژنرال های نزدیک به عمر البشیر از جمله کسانی است که ارسال نیروهای سودانی به خاک یمن در قالب ائتلاف عربی به رهبری عربستان و امارات را تایید می کند.
تایید شورای انتقالی سودان از سوی آمریکا پس از کناره گیری بن عوف و جایگزینی عبدالفتاح برهان به این معنا است که دولت آینده سودان مورد تایید آمریکا خواهد بود و چه بسا از دایره تحریم های واشنگتن در آینده خارج شود و باید دید آیا به ناتوی عربی که در آستانه تشکیل است، خواهد پیوست؟
به گزارش ایرنا، رای الیوم نوشت که برخی جناح های سودانی بیم وجود دست های پشت پرده به وسیله موسسات نظامی در تحولات سودان را دارند به همین دلیل تجمع اصناف سودان خواستار تداوم اعتراض ها برای تشکیل دولت مردمی و بازگشت نظامیان به پادگان ها شده و اعلام کرده که کودتاچیان شایستگی ایجاد تغییرات را ندارند.
این روزنامه اضافه کرد که موضع رییس شورای نظامی جدید سودان درباره جنگ یمن و مشارکت نیروهای این کشور در این جنگ بزودی به همه پیش گویی ها و پرسش ها پاسخ خواهد داد و هویت سیاسی و ایدئولوژیک شورای نظامی جدید سودان را مشخص می کند.

 

 

 

شبکه العالم

Parameter:396868!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)