|
|
0.0 (0)
[1398/06/04]

رأی الیوم گزارش کرد؛ نصرالله چه وقت «دستور کار امت» را اعلام می‌کند؟  

رأی الیوم گزارش کرد؛ نصرالله چه وقت «دستور کار امت» را اعلام می‌کند؟

۱۳۹۸/۶/۳

یک نویسنده فلسطینی تصریح کرد در حال حاضر ائتلاف مقاومت که از جبهه‌های یکپارچه با هدف معینی برخوردار است نیاز به اعلام یک دستور کار همه جانبه دارد که احزاب عربی و اسلامی در هر کجای جهان را برای پیوستن به آن دعوت کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «محور مقاومت، ارتباطات خود در جبهه‌های مختلف نبرد را که تاکنون برای دفاع از آن استفاده می‌کرد، برای مقابله با پروژه‌هایی به کار گرفته که ظاهرش درگیری داخلی محلی است اما حقیقتش یک هدف دارد و آن شکستن هر قدرتی در منطقه است که مقابل اسرائیل ایستاده است.  هدف این کشمکش‌های به ظاهر محلی، این است که اسرائیل تنها قدرت منسجم و مسلط در منطقه‌ای ضعیف و از هم پاشیده و درگیر اختلافات مذهبی و قومی باشد».

این مقدمه را «کمال خلف» تحلیلگر فلسطینی در یادداشتی برای روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» با این عنوان آورده است که « چه وقت نصرالله دستور کار امت را اعلام می‌کند؟».

بر اساس این یادداشت، ائتلاف جبهه مقاومت همه محاسبات  اسرائیل را به هم زده و پروژه به زانو درآوردن منطقه را به پروژه جبهه‌های متعدد در برابر این رژیم اشغالگر مبدل کرده که از صنعا تا دمشق، بغداد، لبنان، تهران و فلسطین اشغالی کشیده شده است.

رای الیوم نوشت: ائتلاف مقاومت با ورود به نبرد سوریه آنجا را به گورستان پروژه تغییر نقشه منطقه مبدل کرد در حالی که اسرائیل گمان می‌کرد با موفقیت پروژه آن در سوریه حزب الله هم محاصره و توسط گروه‌های رادیکالی که با آن در بیروت و روستاهای جنوب لبنان و البقاع مبارزه می‌کنند سرکوب شود.

این روزنامه افزود: پروژه اسرائیل این بود که  همزمان پیامدهای سقوط نظام سوریه بر عرصه سیاسی لبنان تاثیر گذارد یعنی کودتایی در موازنه‌های داخلی ایجاد کند به گونه‌ای که احزاب لبنانی حمله خود رابه نیابت از اسرائیل علیه حزب الله به کار گیرند تا اسرائیل  زیر چتر حمایتی سیاسی در داخل لبنان، حزب الله را از بین برده و معادله لبنان را به هم بریزد.

به عقیده نویسنده، آمریکا و اسرائیل همچنین پس از نجات عراق از چنگ داعش درصدد باجگیری از این کشور برآمدند از همین رو خواهان تغییر ساختار نظام  و به انزوا بردن متحدان ایران از عرصه سیاسی عراق شدند. واشنگتن قبل از اعلام تشکیل ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش در عراق شرط گذاشت که نوری المالکی از قدرت کنار برود و همچنین اعلام کرد که نبرد ضد داعش سال‌ها به طول خواهد انجامید و بدین طریق هر جبهه‌ای که اسرائیل را تهدید می‌کند از بین رفته و چهره منطقه کاملا عوض شود.

رای الیوم آورده است: اما ائتلاف جبهه مقاومت پروژه تغییر نقش سوریه را ناکام گذاشت و بلافاصله از طریق تشکیل نیروهای الحشدالشعبی برای سرکوب داعش مداخله کرد. یک پل هوایی و زمینی از تهران به بغداد برای انتقال سلاح و مهمات در مقابله با داعش و ازادسازی شهرهای عراق ایجاد گرد و همین امر واشنگتن را مجبور به پیوستن به الحشد الشعبی و مشارکت با آنها در مبارزه با داعش کرد تا طبق نتایج نبرد موازنه‌ها به نفع تهران و متحدانش دگرگون نشود.

خلف نوشت: امروز لوله‌های تفنگ از جبهه‌های متعدد  ائتلاف مقاومت در منطقه به سمت اسرائیل نشانه رفته و اسرائیل با آگاهی از وخامت اوضاع به دنبال رویارویی پیش دستانه با این جبهه‌هاست که در حال افزایش قدرت و تجربیات خویش است از همین رو اسرائیل دایره خصومت خود ر از غزه به جنوب لبنان، سوریه و اخیرا عراق توسعه داد.

نویسنده تصریح کرد: ما در برابر یک جبهه عربی-اسلامی هستیم که در این منطقه شکل گرفته و دربرگیرنده گرایش‌های سیاسی، جریان‌های اسلامی اهل تسنن یعنی حماس و جهاد و جریان‌های شیعی و حتی گرایش‌های قومی مثل حزب البعث و حزب سوسیال ناسیونالیست سوریه و چپ گراها مثل جبهه خلق برای آزادی فلسطین است. این جبهه‌ها به هم پیوسته‌اند و هدف و مقصد خود را تعیین کرده‌اند و عاری از درماندگی ، ضعف و تسلیم شدن در برابر ایالات متحده و اسرائیل هستند.

خلف افزود: اما نیاز است این ائتلاف از «پروژه امت» خبر بدهد. دستور کاری که جریان‌ها و احزاب عربی و اسلامی را به خود جلب می‌کند. پروژه‌ای که  خود را به وضوح اعلام و تاکید می‌کند دروازه‌های آن به روی  نخبگان عرب و آزاده در جهان باز است.

به عقیده نویسنده این پروژه دیدگاه‌ها و جریان‌های مختلفی را در خود جای می‌دهد تا بدون حد و مرز و محدودیتی بال‌های آن را بر پهنه منطقه  بگسترانند. پروژه‌ای که سلاح را محکم به دست دارد و با مهارت و شجاعت آن را بکار می‌گیرد. پروژه‌ای که ترکیبی از هنر، فرهنگ، ادب، سیاست و تحقیق علمی و همکاری اجتماعی است.

رای الیوم نوشت: همان طور که به نظر می‌رسد، سخنگوی این ائتلاف نو ظهور دبیر کل حزب الله است، بنابراین ما معتقدیم که اعلام این پروژه مسئولیت وی است که یک رهبر پیروز، صادق و محکم است.

این روزنامه آورده است: پروژه امت نخستین پروژه‌ای است که منطقه پس از چندین دهه تجربه ضعف و تحقیر به خود خواهد دید. این نخستین پروژه پس از رؤیای پروژه الهام بخش ملی عربی است که توسط «جمال عبدالناصر»، رئیس جمهور فقید مصر اعلام و رهبری شد. پروژه‌ای که امیدواری را برای امت ایجاد کرد و بر اساس آن مردم رویاها و امیدها را بنا نهادند.

در پایان آمده است: حالا چه موقع ائتلاف مقاومت «پروژه  امت» را اعلام خواهد کرد؟ چه زمانی آقای نصرالله می‌ایستد که بگوید ما آغاز این دستور کار را به امت اعلام می‌کنیم و از مرحله دفاع با سلاح و جبهه‌های نبرد  به مرحله ایجاد یک دستور کار یکپارچه برای همه مردم منطقه منتقل می‌شویم که در آن مشارکت کرده و به آن دل می‌بندند. این پروژه موردتوجه نخبگان است و توسط روشنفکران به ملت‌های دنیا منتقل می‌شود تا هدف آن یعنی احیای امت و خلاص شدن از اشغال و وابستگی و بازی با سرنوشت و آینده ملت‌ها محقق شود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

Parameter:427086!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)