|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/06/26]

رئیس جدید مجمع عمومی سازمان ملل بر تشکیل دولت فلسطین تاکید کرد  

رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دستیابی به صلح خاورمیانه را دستور کار این سازمان دانست و بر راه حل ۲ کشور و تشکیل دولت فلسطین در سرزمین‌های اشغالی تاکید کرد.

رئیس جدید مجمع عمومی سازمان ملل بر تشکیل دولت فلسطین تاکید کرد

چهارشنبه 26 شهریور 1399

رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دستیابی به صلح خاورمیانه را دستور کار این سازمان دانست و بر راه حل ۲ کشور و تشکیل دولت فلسطین در سرزمین‌های اشغالی تاکید کرد.

ولکان بازکر عصر دوشنبه در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفتاد و پنجمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، اولویت نخست خود را حمایت از چندجانبه گرایی اعلام کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره پیمان عادی‌سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی و تطابق آن با قطعنامه‌های سازمان ملل گفت: تصمیم دیپلماتیک هر کشور به عهده حاکمیت آن کشور است و ما دخالتی نداریم اما دستیابی به صلح در خاورمیانه یک دستور کار سازمان ملل متحد است.

رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد افزود: ما همچنین بر راه حل ۲ کشور تاکید داریم که مطابق قطعنامه سازمان ملل است، فلسطین سالیان طولانی متحمل رنج شده است، من فکر نمی‌کنم جایگزین دیگری برای گفت وگو درباره استقرار ۲ کشور وجود داشته باشد.

چرا اسرائیل متجاوز تحریم نشده است؟

خبرنگاری از رئیس ترکیه‌ای مجمع عمومی سازمان ملل متحد پرسید در طول سالیان گذشته، هرگاه کشوری به سرزمین دیگران تجاوز کرده است مورد تحریم سازمان ملل متحد چه در شورای امنیت و چه در مجمع عمومی قرار گرفته است اما تنها یک دولت است که در طول سالها تجاوز هیچ گاه مشمول تحریم قرار نگرفته است و آن اسرائیل است. نظر شما در این باره چیست؟

بازکر با بیان اینکه نه از منظر رئیس مجمع بلکه همواره در فعالیت‌های دیپلماتیک خود معتقد بوده‌ام که تحریم هیچ‌گاه کمک‌کننده نیست و دولت‌ها را مجازات نمی‌کند بلکه مردم کشورها را تحت رنج قرار می دهد.

وی خاطرنشان کرد: اگر سازمان ملل متحد تصمیم بگیرد که بر کشوری تحریم اعمال کند، ما باید به آن عمل کنیم، ضمن اینکه ما باید درباره همه این موضوعات در نشست‌ها و جلسات صحبت کنیم. از این رو، تحریم اسرائیل هم موضوعی است که باید سازمان ملل درباره آن تصمیم بگیرد.

بازکر همچنین درباره اینکه آیا هیچ یک از سران کشورها به صورت حضوری در اجلاس عالی رتبه مجمع عمومی که از ۲۲ سپتامبر آغاز می‌شود، حضور خواهند داشت یا خیر، گفت: تاهفته پیش ۱۰ نفر اعم از رئیس جمهوری یا نخست وزیر برای حضور اعلام امادگی کرده بودند.

وی با بیان اینکه سازمان ملل متحد درباره برگزاری حضوری یا مجازی نظری ندارد و این به مقررات دولت میزبان و مقامات محلی ارتباط دارد، افزود: اما مقامات آمریکا و محلی نیویورک، اعلام کردند که حضور هیچ یکاز مقامات ممکن نیست مگر اینکه ۱۴ روز زودتر به این جا آمده باشند که می‌بایست از روز گذشته شروع می‌شد.

رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره حضور ترامپ برای سخنرانی هم گفت: این مساله مطرح شده بود اما تا کنون به صورت رسمی اعلام نشده است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:462854!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)