|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/14]

رئیس پارلمان اردن: مقام هارون نبی مکانی باستانی است  

رئیس پارلمان اردن: مقام هارون نبی مکانی باستانی است

یکشنبه  13  مرداد  1398

پس از ورود گروهی از یهودی ها به مسجد مقام هارون نبی در اردن و انجام مراسم تلمودی و انتشار عکس و ویدئو، واکنش ها به آن همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، عاطف الطراونه رئیس پارلمان اردن اعلام کرد: بتراء و مقام هارون نبی از مناطق باستانی است و از مراکز عبادی نیست.

از سوی دیگر خلیل عطیه و احمد الرقب از نمایندگان پارلمان اردن از تصمیم دولت اردن در بستن مسجد مقام هارون نبی به سبب سوء استفاده یهود از آن و بتراء برای تبلیغ ادعاهای خود درباره آنچه سرزمین موعود نامیده می شود، استقبال کردند.

اما طارق خوری از نمایندگان پارلمان اردن از این تصمیم انتقاد کرد.

صالح العرموطی دیگر نماینده پارلمان اردن خواستار مجازات کسانی که اجازه ورود یهودیان به مقام هارون نبی را داده اند، شد.

شایان ذکر است که روز گذشته یک منبع اردنی از مخالفت امان با درخواست سفارت رژیم صهیونیستی در اردن برای اجازه دادن به گردشگران صهیونیست برای ورود به مقام هارون نبی در اردن خبر داد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: سفارت تل آویو تلاش کرد که زمینه ورود اسرائیلی ها به مقام هارون را هموار کند اما موضع قاطع اردن در مخالفت با این خواسته بود.

از سوی دیگر سلیمان الفرجات از مقامات محلی در منطقه بترا در اردن قبلا از ورود گروهی از یهودی ها به مسجد مقام هارون نبی و انجام مراسم تلمودی و انتشار عکس و ویدئو خبر داده بود.

این درحالی است که عبد الناصر ابو بصل، وزیر اوقاف اردن با اشاره به بسته شدن مقام هارون نبی اعلام کرد: علت حضور گردشگران اسرائیلی در مقام هارون نبی, ادای یک مراسم مذهبی بوده است. وی درباره مدت زمان تعطیلی این مکان مقدس توضیحی نداد.

علاوه بر این به دستور شخص وزیر، احدی بدون کسب اجازه از وزارت اوقاف اردن اجازه ورود به این مکان (مقدس) را ندارد.

وزارت اوقاف اردن با محکوم کردن حضور غیر قانونی چند گردشگر در مقام هارون نبی و تاکید بر مخالفت شدید خود با چنین اقداماتی، گفته بود: این افراد بدون اطلاع وزارت اوقاف وارد این مکان شده اند.

وزارت اوقاف اردن خاطر نشان کرد: درباره این حادثه تحقیق کرده است و کسانی را که به گردشگران اسرائیلی اجازه داده اند وارد این مکان شوند، مجازات خواهد کرد.

گفتنی است که برخی پایگاه های خبری اردنی با انشار تصاویری از یک مراسم مذهبی اعلام کردند: این مراسمی یهودی است که با حضور ۵۰۰ گردشگر اسرائیلی در مقام هارون نبی در شهر البتراء در جنوب کشور برگزار شده است.

شایان ذکر است که هارون بن عمران از پیامبران الهی، برادر، جانشین و همراه حضرت موسی(ع) بود که در قرآن از قول موسی به فصاحت وی در سخن گفتن اشاره شده است. بنا بر آیات قرآن، حضرت موسی هنگام مبعوث شدن به پیامبری، از خدا خواست که هارون را وزیر و همراه او قرار دهد، چرا که او بهتر از وی سخن می‌گوید.

 

خبرگزاری مهر

Parameter:424098!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)