|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
در میان تدابیر شدید امنیتی؛
[1397/03/21]

راهپیمایی روز جهانی قدس در لندن برگزار شد  

در میان تدابیر شدید امنیتی؛

راهپیمایی روز جهانی قدس در لندن برگزار شد

تاریخ خبر: 1397/03/20 

لندن - ایرنا - راهپیمایی روز جهانی قدس در لندن با حضور شمار زیادی از مسلمانان روزه‌دار، فعالان مدنی و گروه‌های مدافع حقوق بشر و ضد جنگ و نیز فعالان یهودی و مسیحی مخالف رژیم صهیونیستی بعدازظهر یکشنبه برگزار شد.

به گزارش ایرنا، تظاهرات کنندگان در این راهپیمایی که برخلاف سال‌های گذشته برای اولین بار از مقابل سفارت عربستان آغاز شد، شعارنوشته‌های متعددی را به زبان‌های انگلیسی و عربی و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در دست دارند که بر روی برخی از آن‌ها نوشته‌شده، فلسطین را آزاد کنید، اسراییل رژیمی تروریست و نژادپرست است، محاصره غزه را پایان دهید، اسراییل را تحریم کنید، ما همه حزب‌الله هستیم.
تظاهرات کنندگان همچنین شعارهایی همچون زنده‌باد فلسطین، مرگ بر اسراییل، روز قدس روز حمایت از مردم فلسطین است، به اشغال فلسطین پایان دهید سر ‌دادند. علاوه بر مسلمانان، جمع زیادی از فعالان مدنی مسیحی، طرفداران صلح و یهودیان ضد صهیونیست نیز در این راهپیمایی حضور دارند. شرکت‌کنندگان همچنین پرچم‌های فلسطین، لبنان، ایران، حزب‌الله و حماس را در این راهپیمایی به اهتزاز در‌آورند. 
بر اساس برنامه اعلام شده، تظاهرکنندگان حرکت خود را به سمت خیابان دفتر نخست وزیری انگلیس ادامه می دهند.
هم‌زمان شماری از طرفداران رژیم صهیونیستی و گروه های راست افراطی که طی ماه‌های اخیر به‌شدت تلاش کردند تا مانع برگزاری این راهپیمایی شوند، تجمع کوچکی را برگزار کردند. صهیونیست‌ها ماه گذشته در نامه‌ای به وزیر کشور انگلیس، راهپیمایان روز قدس را به بهانه حمایت از حزب‌الله تروریست خوانده و خواستار لغو این مراسم شد.
نویسندگان این نامه مدعی شدند که این راهپیمایی به بهانه دفاع از حقوق مردم فلسطین، نه‌تنها مسالمت‌آمیز نیست بلکه سیاست‌های مقابله با افراط‌گرایی در انگلیس را زیر سؤال می‌برد. آن‌ها به‌طور آشکار خشم خود را نسبت به حزب‌الله بیان و ادعا کرده‌اند که به اهتزاز درآوردن پرچم این حزب، دشمنی و نفرت را در جامعه اشاعه می‌دهد.
در همین حال کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس که طی سال‌های اخیر مسئولیت برگزاری این راهپیمایی را بر عهده داشته، در نامه‌ای به شهردار لندن خواستار حمایت وی از حق آزادی بیان شهروندان این کلان‌شهر شده است.
سال گذشته صهیونیست‌ها با خوابیدن در مسیر حرکت تظاهرکنندگان و سردادن شعارهای ضد اسلامی اقدام به اخلال در برگزاری این مراسم کردند که با برخورد پلیس لندن، راهپیمایی به کار خود ادامه داد. همچنین رسانه‌های انگلیسی بعداً فاش کردند که 'درن آزبورن' مهاجمی که سال گذشته با خودرو به نمازگزاران مسجدی در شمال لندن حمله کرد، تحت تأثیر اندیشه‌های صهیونیستی و راست افراطی قصد داشته تا به راهپیمایی روز قدس حمله‌ور شود و شرکت‌کنندگان را با خودرو زیر بگیرد؛ اما با مشاهده تدابیر امنیتی از اقدام خود منصرف می‌شود و به مسجد فینزبری حمله می‌کند.
بر همین اساس، پلیس لندن امسال ضمن افزایش تدابیر امنیتی اقدام به بستن شماری از خیابان‌های منتهی به این راهپیمایی کرد و با ایجاد حائل انسانی تلاش نمود تا مانع بروز درگیری با تظاهرکنندگان شود.
راهپیمایی روز جهانی قدس در لندن از ابتدای فرمان حضرت امام خمینی (ره) توسط شماری از ایرانیان و مسلمانان مقیم انگلیس برگزار شد و به‌تدریج باهمت کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس سازمان‌یافته‌تر شده است.
مسعود شجره، رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس پیشتر در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راهپیمایی روز جهانی قدس در لندن یک مراسم منحصربه‌فرد است که در آن اقشار مختلفی از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان در آن شرکت کنند. افراد حاضر در این مراسم از مقاومت مردم فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی حمایت کرده و برخلاف گفتمان غرب مبنی بر تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل، از راه‌حل تشکیل یک دولت فلسطینی دفاع می‌کنند. آن‌ها خواستار برچیده شدن رژیم صهیونیستی هستند و به همین دلیل هدف صهیونیست‌ها قرارگرفته‌اند.
وی افزود: حضور انبوه شرکت کنندگان در راهپیمایی روز قدس نشان می دهد که به رغم فشار لابی صهیونیسم آنها دست از طرفداری مقاومت مردم فلسطین دربرابر جنایت های رژیم اشغالگر قدس نمی دارند.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:346805!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)