|
|
0.0 (0)
[1398/03/11]

راهپیمایی روز قدس در دوبلین برگزار شد  

راهپیمایی روز قدس در دوبلین برگزار شد

شنبه 11 خرداد 1398

لندن - ایرنا - مراسم روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان با حضور گسترده شیعیان و ایرانیان مقیم ایرلند در شهر دوبلین برگزار شد.

این مراسم با اقامه نماز جمعه در حسینیه اهل‌البیت (ع) دوبلین آغاز و سپس شرکت‌کنندگان با حمل شعارنوشته و سردادن شعارهایی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت رژیم اشغالگر قدس در خیابان اصلی شهر دوبلین تظاهرات کردند.

تظاهرات کنندگان سپس در خیابان پرتردد اوکانِل در مرکز شهر دوبلین تجمع کردند و با سردادن شعارهای "مرگ بر اسرائیل"، "فلسطین آزاد باید گردد"، "از رودخانه تا دریا-آزاد خواهد شد"، "سرخ و سیاه و زرد و سفید (پوست) باید همه متحد شوند" و "صهیونیسم با تروریسم برابر است" به استقبال سخنرانان رفتند.

«ریچارد بوید بارِت» نماینده مجلس ایرلند از حزب منافع عمومی در سخنرانی خود به‌طور مبسوط به مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: «آرتور جیمز بالفور» قبل از آنکه به فلسطین برود مدتی را در ایرلند سپری کرد و مسئول سرکوب و قلع‌وقمع افرادی که برای آزادی ایرلند می‌جنگیدند بوده است.

وی افزود: بالفور افرادی را در ایرلند برای سرکوب فلسطینی‌ها آموزش می‌داده و قبل از آن نیز نیروهای نظامی انگلیسی در ایرلند را آموزش داد تا حقوق ایرلندی‌ها را از بین ببرند و آزادی‌های آنان را سلب کنند. اما مردم ایرلند با مردم فلسطین همراهی خواهند کرد و برای حقوق بشر، عدالت و آزادی با آن‌ها اعلام همبستگی می‌کنند.

بارِت سپس به سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به ایرلند اشاره کرد و گفت: همین‌جا از شما درخواست می‌کنم تا به هزاران تظاهرکننده‌ای که علیه ترامپ پنج‌شنبۀ بعد تظاهرات خواهند کرد، بپیوندید.دلایل زیادی وجود دارد که علیه ترامپ تظاهرات شود. او دارد کره زمین را نابود می‌کند و همچنین محیط‌زیست را از بین می‌برد. او از رنگین‌پوستان تنفر دارد. از همسایه‌های مکزیکی خود تنفر دارد. از زنان و کودکان تنفر دارد.

وی افزود: او تنها کسانی را دوست دارد که با ساخت بمب و گلوله ثروت‌اندوزی می‌کنند و به دنبال جنگ‌افروزی هستند. بزرگ‌ترین گناه او حمایت از جنایات و اعمال زشت اسرائیل، و ظلم و ستم و فشار علیه حقوق اساسی و اولیه انسانی فلسطینی‌هاست.

این سیاستمدار ایرلندی ادامه داد: ما باید متحد شویم و همبستگی خود را برای عدم خوش‌آمد گویی به ترامپ اعلام داریم و به او نه برای ورودی به ایرلند و نه برای ورود به هیچ کشور دیگری خوش‌آمد نگوییم و پذیرای او نباشیم. ما از ارزش‌های حقوق بشر، عدالت و آزادی دفاع می‌کنیم.

وی گفت: ترامپ نمی‌فهمد که شعارهای این جوانان هوشیارانه‌تر و انسانی‌تر و حاوی همدردی بیشتری از تصمیم‌های اوست. نه ترامپ نه نتانیاهو نمی‌فهمند که در دنیا یک نژاد هست و آن نژادِ "انسان" است.

بارِت ادامه داد: ده‌ها هزار نفر از مردم غزه و کرانه باختری و هزاران کودک و جوان در فلسطین با تهاجم اسرائیل کشته‌شده‌اند و هزاران نفر در این سال‌ها زندانی‌شده‌اند و دادگاه‌های ناعادلانه برگزار شد تا اراضی فلسطینی‌ها را مصادره کنند. در طی صدها سال در این کشور (ایرلند) علیرغم شکنجه، سرکوب، کشتار وسیع و تهدید آزادی و ایجاد اختناق بالاخره مردم قیام کردند و در مقابل استعمار انگلیس ایستادند.

وی یادآورشد: آن‌چنان‌که ما در غزه و فلسطین می‌بینیم، بدون شک به‌زودی آنان نیز آزاد می‌شوند. ما به نژادپرستی در اسرائیل نه می‌گوییم و باید کمپین جهانی علیه اسرائیل ایجاد شود و به تجاوزت آن پاسخ داده شود.

حجت‌الاسلام «حرّ شبیری» روحانی پاکستانی نیز طی سخنانی لزوم حمایت از وحدت مسلمانان حول محور فلسطین را خواستار شد و افزود: اسرائیل روزی قصد داشت تا سراسر خاورمیانه را به اسرائیل بزرگ تبدیل کند اما در حال حاضر برای بقای خود دست‌وپا می‌زند

وی افزود: رژیم صهیونیستی در میان جوامع مختلف، اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی برای کشتار فلسطینیان، کشتار کودکان، اشغال سرزمین‌های فلسطینی و ظلم و ستمی که روا می‌دارد، مورد سرزنش قرار دارد.

حجت‌الاسلام «شبیری» حمایت ترامپ از رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و از بین رفتن تدریجی آن رژیم را پیش‌بینی کرد. این فعال مذهبی سفر ترامپ به ایرلند را هم موردانتقاد قرارداد و افتخار کردن نخست‌وزیر انگلیس به رژیم اسرائیل را افتخار به ظلم و ستم و افتخار به اشغالگری دانست.

وی رژیم اسرائیل را سردمدار تروریسم و اقدام های دفاعی حماس و حزب‌الله لبنان را مبارزه برای آزادی سرزمینشان دانست.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:413566!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)