|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/15]

رای الیوم: کوشنر قصد فتنه‌انگیزی درباره قیمومیت بر اماکن مقدس فلسطین را دارد  

رای الیوم: کوشنر قصد فتنه‌انگیزی درباره قیمومیت بر اماکن مقدس فلسطین را دارد

دوشنبه 14 مرداد 1398

تهران-ایرنا- روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در تحلیلی نوشت؛ "جرد کوشنر" داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا و مسئول پرونده معامله قرن در تلاش برای انتقال قیمومیت بر مقدسات اسلامی قدس از اردن و فتنه افکنی میان عربستان، مصر و ترکیه با استفاده از این موضوع است.

در ادامه این مطلب اشاره شده که پس از شکست نشست بحرین و واکنش های منفی داخلی  و خارجی به این نشست و فروپاشی ائتلاف اصلی حامی معامله قرن در بعد سیاسی  و اقتصادی یعنی ائتلاف عربستان و امارات  علی رغم تلاش ها برای پنهان کردن آن، جرد کوشنر مشاور و داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مهندس معامله قرن بار دیگر به چهار کشور عربی و سرزمین های اشغالی  سفر کرد.

رای الیوم افزود :طبق اطلاعات درز کرده ترامپ و کوشنر برای برگزاری کنفرانس در کمپ دیوید با مشارکت برخی سران عرب با هدف اعلام بعد سیاسی معامله قرن که چه بسا پس از انتخابات اسرائیل در ماه سپتامبر باشد، آماده می شوند.

رای الیوم نوشت که خطرناکترین و چالش برانگیز ترین بخش این تلاش ها واگذاری قیمومیت بر اماکن اسلامی در قدس اشغالی از خاندان هاشمی اردن به آل سعود با هدف اجرایی کردن معامله قرن است.

کسی نمی داند که چرا کوشنر و ترامپ برای تصمیم گیری درباره مقدسات عربی و اسلامی صلاحیت دار شده اند؟ و درباره قیمومیت برآنها تصمیم گیری می کنند و باب نزاع ها در میان مراجع اسلامی در استانبول، قاهره، امان، مکه مکرمه برای قیمومیت بر این اماکن را برانگیخته اند.

رای الیوم اضافه کرد که این توطئه ای اسرائیلی برای تنش افکنی میان این نهاد های دینی و وارد کردن آنها به یک بحران و چه بسا جنگ است تا چشم آنها از اشغالگری های این رژیم در سرزمین های اشغالی و مقدسات اسلامی و مسیحی دور شده و آنها به یهودی سازی این اماکن پرداخته و دست آخر آنها را به تسلط خود در آورند.

معامله قرن به دنیا نیامده، سقط شد و دلیل آن نیز محور مقاومت بود که در برابر پروژه های آمریکایی و اسرائیلی و هیمنه آن ایستاده و یک توازن دربرابر رژیم اشغالگر و حامیان آمریکایی و غربی آن ایجاده کرده است لذا کوشنر تلاش دارد تا با فتنه افکنی به معامله محکوم به مرگ، جان دوباره ببخشد.

جرد کوشنر در سفر اخیر خود به منطقه به عربستان، امارات، اردن و مصر و سرزمین های اشغالی سفر و با مسئولین آنها دیدار کرد.

روزنامه صهیونیستی "هآرتص" پیش از این گزارش داد که  برخی محافل مطلع در واشنگتن و تل‌آویو از طرح ترامپ و کوشنر برای انتقال قیمومیت اردن بر اماکن مقدس قدس به عربستان  خبر داده و هشدار دادند که هر گونه تلاش ترامپ در این راستا به منزله بازی با آتش است و عواقب فاجعه‌باری برای منطقه به دنبال خواهد داشت.

کاخ سفید به دنبال راه اندازی صندوق سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری برای نوار غزه و کرانه باختری است که کوشنر ماه گذشته در کنفرانس بحرین آن را به عنوان مقدمه اجرای طرح موسوم به معامله قرن پیشنهاد کرد.

کوشنر در سخنرانی خود در "نشست منامه" با این ادعای پوشالی که سرمایه گذاری پیش شرط پایان درگیری‌ها است، از توطئه اقتصادی ۵۰ میلیارد دلاری در قالب طرح معامله قرن پرده برداشت.

نشست اقتصادی منامه روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۴ و ۵ تیرماه) با عنوان "صلح به خاطر شکوفایی اقتصادی" در بحرین برگزار شد تا مقدمه‌ای برای اجرای معامله قرن باشد.

به موجب این طرح، رژیم صهیونیستی به طور کامل کنترل کرانه باختری را برعهده می‌گیرد و در منطقه "غور اردن" (منطقه‌ای میان کرانه باختری و اردن) حضور امنیتی دائمی خواهد داشت و قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام خواهد شد. معامله قرن، تمامی طرح‌های موجود درخصوص برقراری سازش و تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی را هم از بین می‌برد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:424195!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)