|
|
0.0 (0)
در تحلیلی مطرح شد:
[1398/07/03]

روابط آمریکا و اسرائیل بعد از نتایج انتخابات کنست/ پشت پا زدن ترامپ به نتانیاهو!  

در تحلیلی مطرح شد:

روابط آمریکا و اسرائیل بعد از نتایج انتخابات کنست/ پشت پا زدن ترامپ به نتانیاهو!

چهارشنبه 03 مهر 1398

نکته قابل توجه، تاکید ترامپ به خبرنگاران در لس آنجلس پس از ظاهر شدن نتایج اولیه انتخابات کنست بود که گفته بود روابط ایالات متحده و اسرائیل فراتر از شخص خاصی به عنوان رهبر آن است و متکی به شخص خاصی نیست.

نبیل السهلی در تحلیلی در سایت العربی الجدید به بررسی روابط رژیم صهیونیستی و آمریکا و حمایت‌ها و کمک‌های بی حد و حصر واشنگتن از رژیم اشغالگر قدس پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری قدس(قسنا) وی می گوید:  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تلاش کرده‌ است تا خود را از بنیامین نتانیاهو در جریان فضاهای انتخابات کنست که هفته گذشته برگزار شد، دور نگه دارد، انتخاباتی که نتانیاهو برای آینده سیاسی‌اش، در آن می‌جنگد، انتخابات شاهد رقابت شدیدی بود و در حالی به پایان رسید که امکان تشکیل ائتلاف اکثریت در کنست به وجود نیامد. نکته قابل توجه، تاکید ترامپ به خبرنگاران در لس آنجلس پس از ظاهر شدن نتایج اولیه انتخابات کنست بود که گفته بود روابط ایالات متحده و اسرائیل فراتر از شخص خاصی به عنوان رهبر آن است و متکی به شخص خاصی نیست.

وی همچنین گفته است از احتمال شکست نتانیاهو در رسیدن به نخست وزیری و از دست دادن این سمت نگران نیست، زیرا روابط آمریکا و اسرائیل نزدیک و مستحکم است صرف نظر از ماهیت دولت اسرائیل و کسی که ریاست آن را برعهده می‌گیرد.

می‌توان با قاطعیت گفت که روابط استراتژیک تل‌آویو و واشنگتن از سال 1948 خیلی تغییر نکرده است، هر چند دولت‌های زیادی در واشنگتن و تل آویو طی این مدت تغییر کرده است،  این روابط در مقایسه با روابط ایالات متحده با کشورهای دیگر، از ویژگی خاص و متمایزی برخوردار است، کمک‌های مستقیم و غیر مستقیم آمریکا به اسرائیل ویژگی اساسی در چارچوب این روابط است و  علت آن، نقشی است که اسرائیل در خدمت به منافع سیاسی و استراتژیک آمریکا در خاورمیانه از یک ایفا می‌کند و دیگر فعالیت لابی یهودی در ایالات متحده و نقش آن در حفظ حمایت‌های آمریکا از اسرائیل در تمام سطوح از سوی دیگر و نیز فشار بر قانونگذاران آمریکایی برای تضمین ادامه سرازیر شدن کمک‌های مالی آمریکا به اسرائیل است.

جنگ ژوئن 1967 معروف به جنگ شش روزه، حد فاصل میان مرحله‌ای  اسرائیل نقش مهمی در چارچوب منافع آمریکا در خاورمیانه ایفا می‌کرد و مرحله‌ای که نقش اساسی را در چارچوب این منافع بازی می‌کرد که اثراتش را بر روابط متمایز و غیر عادی آمریکا با اسرائیل گذاشته است. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که اسرائیل، هزینه‌های مالی جنگ‌ها و تجاوزاتش به کشورهای عربی را از کمک‌های سالیانه لجستیکی و فوق العاده آمریکا تامین کرده است و دولت‌های پیاپی آمریکا از سال 1948 استراتژی توسعه روابط و ائتلاف با اسرائیل و تحکیم آن در تمام زمینه‌ها را در پیش گرفته بودند، این حمایت‌ها در سازمان ملل و استفاده آمریکا از حق وتو علیه هر گونه تلاش و قطعنامه‌ای صورت گرفته که به  دنبال محکومیت اسرائیل و  تجاوزات مکررش به کشورهای عربی و ملت فلسطین بوده است، از مهمترین نشانه‌های حمایت آمریکا از اسرائیل در سطح سیاسی و دیپلماتیک، سیاست فشار مستمر بر هیئت رئیسه سازمان ملل متحد بوده که آن را مجبور کرد قطعنامه‌ای را که صهیونیسم را یک جنبش نژادپرستانه قلمداد کرده بود، لغو کند.

​​​​​​​

این در حالی است که کمک‌های آمریکا، نشانه مهمی در چارچوب حمایت آمریکا از اسرائیل بوده است، اسرائیل با بحران‌های اقتصادی متعددی روبرو بوده همچون تورم در اواسط دهه هشتاد قرن گذشته که کمک‌های آمریکا نقش اساسی در حل آن داشته  است. کمک‌های آمریکا در زمینه تامین مالی مهاجرت یهودیان جهان به فلسطین اشغالی به ویژه از کشورهای اتحادیه جماهیر شوروی سابق و نیز در نوسازی ماشین جنگی اسرائیل و تجهیز آن به فناوری پیشرفته آمریکا و همچنین تامین مالی جنگهای اسرائیل علیه کشورهای عربی و ملت فلسطین به کار گرفته شده است.

ارزش کمک‌های مالی گسترده آمریکا به اسرائیل از جمله کمک‌های اضطراری طی سال‌های 1951 تا 2019 به 154 میلیارد دلار رسیده است، تخمین زده می‌شود که ارزش کمک‌های مستقیم دولت آمریکا به اسرائیل تا پایان سال 2020 میلادی به 157 میلیارد دلار برسد و با در نظر گرفتن کمک‌های مالی غیر مستقیم آمریکا و همچنین صهیونیست‌های مقیم خارج فلسطین اشغالی، ارزش کل کمک‌های مالی به اسرائیل طی مدت مذکور به حدود 200 میلیارد دلار می‌رسد.

جنگ ژوئن 1967 حد فاصل میان مرحله‌ای است که اسرائیل در ادامه روابط استراتژیک میان آمریکا و اسرائیل که نه مرهون شخص نتانیاهو یا ترامپ باشد، تا حد زیادی نقش اساسی را در خدمت به منافع آمریکا در خاورمیانه ایفا کرده است، سخنان زیادی در برخی رسانه‌های عربی و اسرائیلی درباره تحولات و کش و قوس‌ها در این روابط در نتیجه تحولات صحنه سیاسی اسرائیل در پی انتخابات جدید کنست مطرح شده است، در هر حال آنچه نقش اساسی و بزرگی خواهد داشت، لابی یهودی است که همانند گذشته برای تحکیم هر چه بیشتر این روابط استراتژیک میان آمریکا و اسرائیل در آینده تلاش خواهد کرد و علاوه بر آنکه به جلب حمایت‌های دولت‌های آمریکا و قانونگذاران این کشور برای حمایت از  اسرائیل در تمام سطوح نظامی، سیاسی و دیپلماتیک خواهد پرداخت.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:431269!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)