|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
[1397/11/20]

روابط مغرب – سعودی چالش جدید در سیاست خارجی ریاض  

روابط مغرب – سعودی چالش جدید در سیاست خارجی ریاض

تاریخ خبر: 1397/11/20 

تهران – ایرنا – بحران جدید در روابط مغرب و عربستان، نمونه ای دیگر از ناکامی و شکست سیاست خارجی عربستان سعودی به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، سیاست های ناپخته همراه با جاه طلبی های ناآگاهانه خاندان سعودی بار دیگر منجر به آزردگی یکی دیگر از هم پیمان های این رژیم شد.
عربستان در ادامه سیاست های ناپخته منطقه ای و بین المللی خود کار را به جایی رساندکه مغرب که تاکنون هم پیمان راهبردی این کشور به شمارمی رفت سفیر خود را از ریاض فراخواند.
سفیر مغرب در عربستان، روز جمعه در نخستین اظهارات خود پس از بازگشت از ریاض، گفت: به خاطر تغییرات اخیر در سطح روابط دو کشور به رباط فراخوانده شدم. 
مصطفی المنصوری افزود: این تحولات پس از پخش گزارشی از شبکه العربیه عربستان علیه تمامیت ارضی مغرب شدت گرفت. 
وی بیان کرد: شبکه العربیه نزدیک به خاندان حاکم عربستان، این گزارش را در واکنش به شرکت 'ناصر بوریطه' وزیر خارجه و همکاری های بین المللی مغرب در یکی از برنامه های شبکه الجزیره قطر منتشر کرد. 
المنصوری اضافه کرد: از سه روز پیش برای مشورت درباره این تحولات به رباط فراخوانده شده است. 
این اختلاف ها تاجایی پیش رفته است که مغرب مشارکت خود را در ائتلاف متجاوزان به یمن به حالت تعلیق درآورده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه به نقل از منابع آگاه خبر داد که مغرب، مشارکت در ائتلاف نظامی تحت هدایت عربستان سعودی علیه مردم یمن را متوقف کرده است. 
این رسانه آمریکایی نوشت: این موضوع نتیجه تشدید اختلاف ها میان دو کشور پس از برخی اظهارنظرهای مقام های مغرب و واکنش متقابل دولت سعودی بوده است. 
«ناصر بوریطه» وزیر خارجه مغرب چند هفته پیش در گفت وگو با شبکه خبری الجزیره، گفته بود که «تغییراتی» در وضع مشارکت این کشور در ائتلاف تحت هدایت ریاض به وجود آمده است. 
وی تصریح کرده بود که رباط «ملاحظاتی جدی» در خصوص سفر اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به کشورهای عربی داشته است. 
مغرب بر خلاف دیگر کشورهای عربی، از میزبانی بن سلمان خودداری کرده بود؛ اقدامی که به عقیده کارشناسان، تحت تأثیر نقش او در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی بوده است. 
پس از این مصاحبه، تلویزیون دولتی «العربیه» در عربستان سعودی، مستندی در حمایت از ادعای حمله مغرب به «صحرای غربی» منتشر کرد؛ منطقه‌ای که بر سر مالکیت آن اختلاف‌هایی وجود دارد. 
به گفته منابع آسوشیتدپرس، مغرب از آن زمان سفیر خود را از عربستان سعودی فراخوانده و وی هم‌اکنون در رباط مستقر است. 
مغرب از ابتدای آغاز تجاوز نظامی عربستان سعودی و متحدانش به یمن، در این ائتلاف نظامی حضور داشته است؛ گرچه دولت این کشور اطلاعات زیادی از میزان مشارکتش فاش نکرده است. 
اما این اختلاف ها و سردی روابط این دو کشور دلایل دیگری نیز دارد که کم کم آن را به نقطه جوش رسانده است و کشوری که تفریحگاه دائمی شاه سعودی بوده اکنون به دشمن شماره یک عربستان تبدیل شده است.

***کمک به قطر
مغرب از نخستین کشورهایی بود که همزمان با تحریم قطر از سوی کشورهای عربی به کمک آن شتافت و در کنار ایران و ترکیه از بار محاصره این کشور کاست.
این اقدام مغرب با توجه به سطح عالی روابط دو کشور و میزان سرمایه گذاری ها به ذهن هیچ کس خطور نمی کرد که مغرب در دوران تحریم و محاصره در کنار قطر بایستد.
ولی مغرب بر استقلال و بی طرفی خود در اختلاف میان کشورهای عربی تاکید کرد و حتی پادشاه این کشور در سفر به کشورهای عربی خلیج فارس از دوحه بابت حمایت از رباط برای کسب میزبانی جام جهانی تشکر کرد.

***میزبانی جام جهانی 2026
در جریان رای گیری برای میزبانی جام جهانی 2026 عربستان به سود آمریکا، کانادا و مکزیک رای داد و اخباری نیز درباره تشویق دیگر کشورها توسط عربستان به رای ندادن به مغرب منتشر شد.
در این رای گیری مغرب با 65 رای در مقابل 134 رای، میزبانی جام جهانی را از دست داد و کینه مغربی ها از عربستان افزایش یافت.
این اقدام عربستان علاوه بر واکنش شدید ملت مغرب باعث موضعگیری پادشاه این کشور نیز شد و تماس وی با امیر قطر و تشکر از این کشور نشانه ای از ناخرسندی او از عربستان بود.

***تمسخر عربستان در بازی های 2018 روسیه
شهروندان مغربی بار دیگر با شکست پنج بر صفر عربستان مقابل روسیه در این دوره از بازی ها بهانه ای برای تمسخر عربستان و سرزنش این کشور یافتند و حساب خود را با این کشور به خاطر مخالفت با میزبانی جام جهانی توسط مغرب تسویه کردند.
تا اینجا اشتباهات سران عربستان باعث شده است یکی از هم پیمان های راهبردی این کشور آزرده خاطر ، سفیر خود را از ریاض فراخواند و همکاری خود را با ائتلاف متجاوزان به یمن متوقف کند.
کارشناسان معتقدند که با توجه به اینکه عربستان نخستین شریک تجاری مغرب در میان کشورهای عربی است و با توجه به منافع دو کشور و روابط گسترده، بعید است که دو کشور ریسک کرده و روابط دوجانبه را بیش ازاین بحرانی تر کنند.
اما دلیل و سطح این اختلاف ها و طول مدت آن هرچه باشد، نشانه ای دیگر از ناکامی و شکست سیاست های ناپخته عربستان در ارتباط با دیگر کشورهاست.
این سیاست ها در دورانی که به دلیل کهولت سن و بیماری ملک سلمان زمام امور این کشور به دست ولیعهد بی تجربه این کشور افتاده است بیش از پیش دیده می شود.
تراکم شکست های خاندان آل سعود و فشارهای بین المللی خود عامل دیگری برای بروز رفتارهای ناپخته و بدون اندیشه آن ها در صحنه بین المللی است.
برخی کارشناسان براین باورند که آل سعود همچنان در توهم رهبری جهان عرب به سر می برد و افول نفوذ و تسلط خود حتی بر کوچکترین کشورهای هم پیمان را نیز باور ندارند.
باتوجه به بلندپروازی ها و ناپختگی های ولیعهد جوان عربستان بایدمنتظر بحران های دیگری در روابط این کشور با دیگر کشورها و حتی هم پیمان های نزدیک آن بود.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:387550!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)